ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

Halloween? A może Marsz Wszystkich Świętych albo Bal Aniołków i Świętych? [SONDA]

› Aktualności› Wydarzenia 7 miesięcy temu    31.10.2019
Lidia Sokowicz
komentarzy 0 ocen 10 / 100%
A A A
W tym roku Bal Aniołków i Świętych odbędzie się we franciszkańskiej parafii po raz czwartyW tym roku Bal Aniołków i Świętych odbędzie się we franciszkańskiej parafii po raz czwarty fot. Archiwum/Lidia Sokowicz

Halloween to zwyczaj związany z maskaradą, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej. Tymczasem polskie parafie zapraszają najmłodszych do nieco innego świętowania tego dnia.

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

 

Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty itp. Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym All Hallows' E’en, czyli wcześniejszym „All Hallows' Eve” – wigilia Wszystkich Świętych.

Dokładna geneza Halloween nie jest znana. Może nią być rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion (Pomony) albo celtyckie święto na powitanie zimy. Według tej drugiej teorii Halloween wywodzi się z obchodzonego w Europie północnej święta z okazji końca jesieni a początku zimy. W powszechnej świadomości Halloween kojarzone jest ze świętem zmarłych - w rzeczywistości, zarówno poganie jak i wcześni chrześcijanie upamiętniali zmarłych wiosną - między marcem a majem. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w dziwaczne stroje i zakładania masek. Obecnie dzieci w strasznych kostiumach chodzą od domu do domu z hasłem: "cukierek albo psikus".

Za sprawą protestantyzmu, tj. reformacji w Anglii, która zniosła zarówno doktrynę czyśćca i kult świętych, oba święta (Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny) zniknęły z większości terenów brytyjskich a samo Halloween przetrwało tam jedynie w formie luźnych skojarzeń. 31 października kościoły protestanckie obchodzą Święto Reformacji.

 

Coraz częściej parafie starają się zaproponować dzieciom zupełnie inną formę świętowania. Zapraszają na Marsze Wszystkich Świętych albo Bale Aniołków i Świętych. W parafii św. Marcina taka forma uczczenia kanonizowanych osób odbyła się w niedzielę 27 października. W parafii Chrystusa Króla marsz odbędzie się w niedzielę 3 listopada. Poprzedzi mszę św. o godz. 11.00.

 

Bale Aniołków i Świętych są organizowane w parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie od czterech lat. W czwartek 31 października impreza odbędzie się w auli ZSP nr 1 w Jarocinie. Zabawę poprzedzi msza św. o godz. 17.00 oraz różaniec o godz. 17.45.

 

Halloween? A może Marsz Wszystkich Świętych albo Bal Aniołków i Świętych? [SONDA]

Którą formę świętowania 31 października wybieracie?

ankieta dodana 30.10.2019, ilość wszystkich głosów: 61
Halloween
46%
Marsz lub Bal Wszystkich Świętych
54%
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA AR1
+ 10 głosów: 10 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (2)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Jarocinianka
7 miesięcy temu ocena: 50%  2
JESTEŚMY POLAKAMI więc SZANUJMY TRADYCYJE POLSKIE ... ..
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Halloween
7 miesięcy temu ocena: 67%  1
Oczywiście Halloween. Chodzenie z dzieckiem przebranym i zbieranie cukierków.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A