ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

Gdzie zdasz prawo jazdy bez stresu? [SONDA]

› Aktualności ponad rok temu    23.04.2019
Karina Muszalska
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. zdjęcie pogladowe

Prawo jazdy, egazmin na prawo jazdy, gmina Jarocin, powiat jarociński, Milicz, WORD Milicz

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

Mało kto zdaje za pierwszym razem egzamin na „prawko”. Są i tacy, którzy podchodzą do niego po kilkanaście razy. W czym tkwi problem? Czy przyczyną niskiej zdawalności są mało przygotowani kursanci, czy też podejście instruktorów? A może powodem tego są WODR-y, które za każdy kolejny egzamin biorą niemałe pieniądze oraz srodzy egzaminatorzy?

 

 

W ostatnim czasie zauważa się, że mieszkańcy powiatu jarocińskiego wybierają Milicz, jako miejsce na zdanie egzaminu. Czym się kierują? Być może ma to związek z mało skomplikowaną siecią dróg i prostymi skrzyżowaniami. Przyjrzeliśmy się sprawie.

 

 

Ośrodek w Miliczu istnieje krótko. Na egzamin trzeba poczekać dłużej niż np. w Kaliszu, ponieważ zatrudnionych jest tam tylko dwóch egzaminatorów. Co więc sprawia, że Milicz przezywa prawdziwe oblężenie?

 

 

Kierownictwo WORD-u w Jeleniej Górze, do którego należy ośrodek w Miliczu, działa według ściśle przemyślanej strategii marketingowej. Dewizą ośrodka jest wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom szkół jazdy. Otóż jeszcze przed jego otwarciem zorganizowano spotkanie z instruktorami i właścicielami szkół nauki jazdy. Takie działanie należy do rzadkich o czym świadczyć mogą wypowiedzi właścicieli szkół jazdy.

 

 

 Zauważyłem inną filozofię działania tamtejszych egzaminatorów. Mają „ludzkie” podejście do kursantów. Rozmawiałem na ten temat z dyrektorem WORD-u i to też jest zadziwiające, bo raczej pozostali szefowie ośrodków nie są otwarci na środowisko instruktorów - mówi Krzysztof Figaj, właściciel Szkoły Jazdy Kriss w Jarocinie.

 

 

Kolejną sprawą jest zwracanie uwagi na oczekiwania osób zdających prawo jazdy, a także bezstresowe podejście egzaminatorów do kursantów.

 

 Stawiamy na dobrą obsługę klienta. Jeżeli ktoś przyjechał kilkadziesiąt kilometrów i nie zdał egzaminu teoretycznego, to jeżeli jest taka możliwość, to podchodzi do niego jeszcze raz w tym samym dniu - mówi dyrektor WORD w Jeleniej Górze, Robert Tarsa. - Zadaniem egzaminatora jest wyjaśnienie i objaśnienie wszelkich wątpliwości w przypadku oceny negatywnej. Dla nas najważniejsze jest podejście do egzaminowanej osoby, chodzi o to, żeby nie wywoływać stresu, który wpływa na wyniki egzaminu - dodaje.

 

 

Tę strategie po części potwierdzają instruktorzy i właściciele jarocińskich szkół nauki jazdy. - Stosunek egzaminatorów w Miliczu do osób zdających jest bardzo pozytywny, po prostu „ludzki”. Zwraca się tam dużą uwagę na bezstresowe podejście w trakcie zdawanego egzaminu - zapewnia właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców „Dimke”, Maciej Dimke.

 

 

Jeleniogórski WORD wraz z jego oddziałami terenowymi był w ubiegłym roku na drugim miejscu zdawalności egzaminów praktycznych kategorii B w Polsce. Trudno jednak nie zauważyć, że Milicz jest małą, w porównaniu z Kaliszem, miejscowością z jednym rondem i jednopasmowym ruchem. Czy przyszłych kierowców przyciąga brak dróg dwujezdniowych i ruchu okrężnego? Dyrektor ośrodka Robert Tarsa, który pochodzi z Wrocławia, twierdzi że egzaminy zdawane w dużym mieście polegają na częstym staniu w korku. A co za tym idzie, nikt z egzaminatorów ze względu na czas nie odjeżdża daleko od siedziby ośrodka, a zdający musi wykonać wszystkie zadania egzaminacyjne.

 

 

W mniejszym mieście, w którym spełniane są wszystkie wymagane zasady egzaminu, przejeżdżamy znacznie więcej kilometrów. Tym samym mamy potencjalnie większą możliwość na wystąpienie nieprzewidzianych sytuacji lub błędów - wyjaśnia Robert Tarsa.   - Jazda w korku to jest jazda jeden za drugim i nie podejmuje się samodzielnie decyzji. W mniejszym mieście można samodzielnie wybrać tor jazdy czy prędkość - dodaje.

 

 

Podobne zdanie ma też jedna z jarocińskich kursantek, która niedawno zdecydowała sie na egazmin w Miliczu po tym jak nie zaliczyła go w WODR-ze w Kaliszu. 

 

Dla mnie było tam znacznie prościej niż w Kaliszu. Jest to na pewno mniejsze miasto jak Jarocin. Egzaminator był bardzo w porządku, na początku porozmawiał ze mną, żebym się nie stresowała. Miał bardzo normalne podejście. Dodatkowym atutem jest plac manewrowy oddalony od budynku WORD – u, dzięki temu nikt mnie obserwował, a w Kaliszu miałam pełną widownię.

 

 

Gdzie więc zdają egzaminy mieszkańcy Jarocina? - Na chwilę obecną rozkłada się to pół na pół pomiędzy Miliczem a Kaliszem. Tak samo jest ze zdawalnością egzaminów. W Miliczu odstrasza trochę czas oczekiwania na egzamin, bo jest to około miesiąca - mówi Rafał Przewoźny, współwłaściciel OSK Przewoźny z Jarocina. - Dużo osób pyta i chce jeździć do WORD-u w Miliczu – twierdzi Krzysztof Figaj. - Na razie 2 kursantów zdawało w Miliczu. Ja się trochę wzbraniałam przed tym ośrodkiem ze względu na logistyczne rozłożenie dojazdów na egzaminy do Poznania, Kalisza i Milicza. Skłaniam się jednak, aby zacząć tam jeździć ze względu na statystykę - dodaje Figaj. - Przez pewien czas najwięcej naszych kursantów zdawało egzaminy w Miliczu. Od niedawna te różnice się wyrównały. Ludzie zdają egzaminy w Poznaniu, Kaliszu i Miliczu. Wpływ na to ma miejsce zamieszkania - zapewnia Maciej Dimke.

 

 

 

Trudno nie zauważyć, że egzaminy na prawo jazdy w Miliczu cieszą się sporym zainteresowaniem, a tutejsi egzaminatorzy starają się być sędziami. Co jest więc ważne: nauka bezpiecznej jazdy czy skutecznego zdania egzaminu? A może działania WORD-u to przygotowanie się do zapowiedzianych przez partie rządzącą zmian, zgodnie z którymi wynagrodzenie egzaminatorów byłoby ustalane odgórnie i nie miałoby związku z ilością przeprowadzonych egzaminów?

 

Zdawalność jarociniaków w poszczególnych WORD-ach

- Kalisz - 37,11%

- Poznań - 30,39%

- Milicz - 50,80%

- Leszno - 42,10%

Czy uważasz, że podejście egzaminatora wobec osoby zdającej egzamin ma wpływ na jego wynik?

ankieta dodana 23.04.2019, ilość wszystkich głosów: 239
TAK
94%
RACZEJ TAK
2%
NIE
3%
NIE MAM ZDANIA
0%
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA AR1
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (4)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ S2
ponad rok temu ocena: 27%  4
Puścić zaś takich do Kalisza co w Miliczu prawo jazdy z dawają to dziękuję bardzo
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ co to za komentarz
ponad rok temu ocena: 100%  3
Nałucz sie po polskiemu pierw pisac
~ Tomasz
ponad rok temu ocena: 50%  2
Polecam oskprzewozny
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ania
ponad rok temu ocena: 33%  1
Rowniez polecam Osk Przewozny
R E K L A M A