ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AMoto tech A1_09_2020

Gdzie chrzczono paliwo?

› Aktualności› Wydarzenia 6 miesięcy temu    7.03.2020
Karina Muszalska
komentarzy 0 ocen 2 / 50%
A A A
 fot. zdjęcie poglądowe

Na naszym terenie działa iętnaście punktów sprzedających paliwo. Tymczasem na mapie kontroli jakości paliw prowadzonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów widniejemy jako biała plama.

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

Do redakcji portalu jarocińska.pl docierają skargi na jakość sprzedawanego paliwa na naszych stacjach benzynowych. Zaskakujące jest jednak to, że nie są one kierowane bezpośrednio do UOKiK-u, który po przyjęciu informacji o złej jakości paliwa musiałby przeprowadzić kontrolę. W ostatnich latach trafiła do niego tylko jedna skarga.

 

Czytaj również: Jaką gwiazdę sprowadzą na obchody święta miasta?

 

 

Faktem jest, że ceny paliw są wysokie. Niestety nie zawsze za tym idzie jakość. Tankowanie „oszukanego” paliwa może doprowadzić do uszkodzenia silnika w pojeździe. Nic dziwnego, że konsumenci zwracają uwagę na to, co wlewają do baku.

 

[Jarocin Festiwal 2020. Zobacz wywiad TUTAJ].

 

Dwutorowa analiza paliw

Kontrolą jakości paliw zajmuje się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Co roku testom poddawane są próbki nie tylko oleju napędowego i benzyny, ale i też gazu LPG oraz biopaliw. Analiza odbywa się dwutorowo. Po pierwsze, na stacjach wybranych losowo, co wydaje się być najlepszym sposobem, który w pełni odzwierciedla jakość paliw. Po drugie, Izba Handlowa sprawdza tych przedsiębiorców, wobec których pojawiły się skargi lub informacje na przykład od organów ścigania, albo u których poprzednie kontrole wykazały nieprawidłowości.

 

Czytaj również: Jacek Klimczak spełnia marzenia Pani Parasolki. Trwa zbiórka.

 

Na stornie UOKiK-u publikowane są wyniki przeprowadzonych kontroli stacji paliw, również te za rok 2019. Póki co nie ma jeszcze raportu pokazującego szczegółową analizę wyników przeprowadzonych audytów. Jedynie w komunikacie prasowym możemy odnaleźć informacje o jakości paliw za pierwszy kwartał ubiegłego roku. Na mapie przedstawiającej skontrolowane stacje, powiat jarociński jest białą plamą. Wyjątek stanowi tylko jedna firma w gminie Żerków, która została sprawdzona w sierpniu 2019 roku.

 

[Najpierw walczył o przwrócenie do pracy, teraz z niej zrezygnował].

 

Kontrola jednej stacji

Zapytaliśmy w biurze prasowym UOKIK-u, dlaczego tylko tę stację poddano kontroli:

 

W latach 2018-2020 do urzędu wpłynęła tylko jedna skarga na jakość paliw w powiecie jarocińskim. Na jej podstawie Inspekcja Handlowa skontrolowała w 2019 r. stację w Sierszewie. Przeprowadzone badania laboratoryjne wykazały, że oferowane w dniu kontroli paliwo nie spełniało wymagań określonych w rozporządzeniu Ministerstwa Gospodarki ze względu na zbyt małą stabilność oksydacyjną (odporność na utlenianie podawana w godzinach). Stacje do kontroli są losowane lub wybierane na podstawie ewentualnych informacji o podejrzeniu oferowania paliw niewłaściwej jakości. Od tego zależy, czy w 2020 r. w powiecie jarocińskim odbędą się kontrole paliwa - napisano.

 

 

Próbowaliśmy się skontaktować z przedstawicielem spółki prowadzącej stację paliw w Sierszewie, ale odmówiono nam udzielenia informacji.

 

Skargę na złej jakości paliwo można zgłosić za pośrednictwem specjalnego formularza umieszczonego na stronie UOKiK-u. Wystarczy go wypełnić i wysłać. 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. Redakcja

+ 1 głosów: 2 (50%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Guma
5 miesięcy temu ocena: 50%  3
OCHMAN Jarocin
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ B13
6 miesięcy temu ocena: 100%  2
Stacja ochman tragedia jakość paliwa
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ B13
6 miesięcy temu ocena: 100%  1
Jakość paliwa na stacji Ochman tragedia
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji