ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M Aszpital baner podstrona

Drogi, ścieżki, chodniki po nowemu - gdzie i kiedy?

7 miesięcy temu    2.02.2020
Anna Konieczna
komentarzy 14 ocen 2 / 50%
A A A
 fot. Archiwum jarocinska.pl

Przebudowa dróg i ulic oraz wymiana sieci w centrum Jarocina - to w dużym skrócie najważniejsze wydatki, które są przewidziane w tegorocznym budżecie gminy Jarocin. Co, gdzie, kiedy i za ile zostanie zrobione?

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

Prawie 26 mln zł zamierza przeznaczyć gmina Jarocin na inwestycje w tym roku. Takie pieniądze są zapisane w budżecie na 2020 rok.

 

 

Z planu finansowego wykreślone zostały 24 ważne zadania o wartości ok. 22 mln zł. Przyczyną - podawaną przez władze gminy - są ciągle rosnące wydatki na oświatę.

 

 

[chętni czekają na ekskluzywne mieszkania - budowa sie opóźnia - więcej na ten temat czytaj TUTAJ]

 

 

- Przyszły rok to mniejsze wpływy wynikające przede wszystkim z niewystarczającej subwencji oświatowej z budżetu państwa i drastyczne zmniejszenie dochodów z opłat za zajęcie pasa drogowego. Zostały one zmniejszone z 10 złotych za metr kwadratowy (wpływ do budżetu gminy na koniec 2018 r. - ok. 200 tys. zł - przyp. red.) do 20 groszy - wyjaśniał wiceburmistrz Bartosz Walczak w czasie prezentacji projektu budżetu pod koniec ubiegłego roku.

 

 

[powiatowa, prawie 10-kilometrowa droga czeka na przebudowę i dofinansowanie - na ten temat czytaj TUTAJ]

 

 

Co zatem zostanie zrobione? Przede wszystkim te inwestycje, na które gmina już otrzymała albo ma szansę na dofinansowanie. A dokładnie:

 

 

Przebudowa ulicy Dworcowej w Mieszkowie

Kwotą ponad 253 tysięcy złotych gmina Jarocin dofinansuje przebudowę ponad 1-kilometrowego odcinka powiatowej ulicy Dworcowej w Mieszkowie - od skrzyżowania z ulicą Osiecką do przejazdu kolejowego (ogólny koszt to ponad 1,7 mln zł). Wykonana zostanie nowa nawierzchnia i przebudowany oraz poszerzony do 2 metrów chodnik. Roboty powinny ruszyć w pierwszym tygodniu lutego, a zakończyć się 30 listopada.

 

Kolejna dotacja do ścieżki rowerowej

75 tysięcy złotych gmina Jarocin dołoży w tym roku do przebudowy ścieżki rowerowej Jarocin-Wilkowyja-Żerków - na około 320-metrowy odcinek od skrzyżowania z drogą do Łuszczanowa do ostatnich zabudowań w Wilkowyi. Planowane zakończenie budowy ścieżki to koniec listopada 2021 roku.

 

Przebudowa ulicy Batorego w Jarocinie

Inwestycja obejmuje budowę drogi o długości ponad 500 metrów i szerokości 6 metrów. Ścieżki rowerowej z czerwonego betonu asfaltowego o szerokości 2 metrów oraz chodnika. Planowana jest także budowa ronda na wysokości skrzyżowania ulicy Podchorążych z ulicą Słowackiego. Droga zostanie oświetlona lampami typu LED. Przebudowa ulicy potrwa do poły tego roku i będzie kosztowała blisko 3 miliony złotych - 1,6 miliona złotych (60%) stanowi pozyskane przez gminę dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.

 

Wymiana sieci w centrum Jarocina

Udział gminy w tej inwestycji prowadzonej przez Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie wyceny został na 11,5 miliona złotych (ogólny koszt to ponad 100 mln zł). Pieniądze zostaną przeznaczone na przebudowę dróg gminnych po zakończeniu wymiany sieci w tej części Jarocina.

 

 

[będzie spotkanie z mieszkańcami w sprawie wymiany sieci w centrum Jarocina - szczegóły TUTAJ]

 

 

Na realizację wszystkich tegorocznych inwestycji - oprócz środków z budżetu - w gmina zamierza pożyczyć 28 milionów złotych w formie emisji obligacji.

 

 

 

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. Redakcja

R E K L A M ADzień chłopaka_2020
+ 1 głosów: 2 (50%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (14)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Jarociniak
4 miesiące temu ocena: 100%  14
Jak oni chcą wcisnąć ścieżkę rowerową na Batorego?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jarociniak
4 miesiące temu ocena: 100%  13
I to się nazywa ten cały jarociński "Rozwój". Nie ma to jak na siłę wcisnąć ścieżkę rowerową po to, żeby pokazać, że się dba o rowerzystów. Jakoś wcześniej nie było tam ścieżki i nikt chyba nie miał z tym żadnego problemu, ale jak ktoś boi się jeździć rowerem po ulicy, co mnie wcale nie dziwi, mimo, że sam jeżdżę rowerem po ulicy, no to są chodniki, które akurat na Batorego wymagają remontu. Chodzi mi po prostu o to, że ścieżka w tym miejscu jest niepotrzebna, już nie mówiąc o tym, że i tak nie będzie się po niej zbyt fajnie jeździło, jak to na jarocińskie ścieżki przystało, chociażby ze względu na to, że zaraz obok będzie przebiegać chodnik, a sama ścieżka będzie na tyle ciasna, że będzie problem, żeby chociażby dwa rowery się minęły, czy żeby można było wyprzedzić inny rower bez konieczności wjeżdżania na chodnik. Tak więc moim zdaniem remont chodników wystarczy.
~ sciezka
4 miesiące temu ocena: 100%  12
Droga zostanie zwężona. Z uwagi na sklep i przedszkole będą takie godziny gdzie ulica Batorego będzie kompletnie zakorkowana.
~ Michał
7 miesięcy temu 11
Gdzie znajduje się pełna lista tego co jest zaplanowane / zatwierdzone do wykonania na najbliższe lata ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Alex
7 miesięcy temu 10
Szukaj w Drobudzie
~ Pamiętajcie_o_wsiach
7 miesięcy temu 9
Może ktoś w końcu zainteresuje się drogą Tarce-Kadziak, która jest w najgorszym stanie technicznym w powiecie jarocińskim?!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Haha
7 miesięcy temu 8
Ja bym proponował jeszcze dokończyć ta drogę na Bogusławiu do nikąd A nie w pole A można zrobić do lasu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Michu
7 miesięcy temu ocena: 100%  7
...przebudowa, ścieżka, łącznik, a na wsiach mają lepsze drogi niż w mieście. Złośliwości władz nie ma końca, robią drogi gdzie już są, ulepszają, malują, bo jak przyjedzie ktoś z wyższych władz, to na Ługi przecież go nie zaprowadzą. Jarocin to miasto brzmi dziurami i kałużami. Pozdrawiam
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkanie Plus
7 miesięcy temu ocena: 100%  6
A co z ulicą Siedleminska.Ktos kiedyś obiecał ale tylko obiecał jak z większością rzeczy.Brak chodnika ,brak oświetlenia nie wspomnę już o beznadziejnym przystanku autobusowym bez zadaszenia.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xxxxx
7 miesięcy temu ocena: 100%  5
A ścieżki do Goliny jak nie było tak nima
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dzosik
7 miesięcy temu ocena: 100%  4
Czy inni zatrudnieni w Urzędzie załatwia sobie obok domu parking zamiast chodnika tak jak na osiedlu Kopernika?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Andrzej z Kanbudu
7 miesięcy temu ocena: 67%  3
Dogadamy się;-)
~ (*)
7 miesięcy temu ocena: 75%  2
Ktoś ten grajdoł próbuje zaorać.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zdziś
7 miesięcy temu ocena: 100%  1
A droga do dworca w Mieszkowie będzie czy znowu dziwnym trafem zostanie pominięta
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji