ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M Aszpital baner podstrona

Dlaczego badanie USG bioderek u dzieci jest ważne?

› Kobieta i dziecko ponad rok temu    30.04.2019
Artykuł partnera
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

USG bioderek u dzieci, którego profesjonalna nazwa to USG preluksacyjne, jest ważne ze względu na zapewnienie prawidłowego rozwoju maluchów. Na wczesnym etapie pozwala wykryć ewentualne wady, co stanowi podstawę, aby je skorygować. Jakie nieprawidłowości wykrywa USG?

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

USG bioderek – skuteczna metoda sprawdzania nieprawidłowości

USG bioderek u dzieci należy wykonywać profilaktycznie. Celem badania jest sprawdzenie, czy w ich budowie nie występują anomalie. Badanie powinno zostać powtórzone, nawet jeżeli pierwsze nie wykazało nic niepokojącego. USG, czyli badanie ultrasonograficzne, umożliwia wykrycie różnego rodzaju wad i schorzeń w obrębie bioder. Tego typu obrazowanie pozwala sprawdzić, czy nie występują deformacje, np. dysplazja stawu biodrowego. Nieprawidłowości mogą pojawić się już na etapie życia płodowego dziecka lub powstać w późniejszym okresie. Niepokojące objawy, które koniecznie trzeba zbadać, to m.in. problemy z poruszaniem udami w kierunku zewnętrznym, ale też różna budowa lub nawet długość nóżek. Wszystko można zbadać, wykonując USG bioderek w Poznaniu. Głowa kości udowej prawidłowo powinna znajdować się pośrodku głębokiej panewki, ale jeżeli panewka ma spłaszczony kształt, wówczas głowa kości nie może być właściwie usytuowana, więc staw nie spełnia swojej roli i jest podatny na różnego rodzaju urazy takie jak zwichnięcia. USG umożliwia wykrycie dysplazji i odpowiednio wczesne wprowadzenie działań zapobiegających takim sytuacjom. Wczesna diagnostyka chroni maluchy przed późniejszymi problemami ortopedycznymi.

 

W jaki sposób badanie jest wykonywane?

Badanie USG jest kompletnie bezbolesne i nieinwazyjne. Nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania. W gabinecie należy po prostu zdjąć dziecku ubranko oraz pieluszkę, a następnie położyć je na stole – odpowiednia pozycja to na plecach lub boku. Badaniu poddawane są obydwa bioderka. Warto odwiedzić stronę Neomedica.pl i dowiedzieć się więcej, jak wygląda USG bioderek niemowląt w Poznaniu. Przed rozpoczęciem badania w okolicach biodra jest rozsmarowywany żel, dzięki któremu przewodzenie fal dźwiękowych jest lepsze. Następnie do ciała przykładana jest głowica i lekarz zmienia kilkakrotnie kąt jej ustawienia, aby uzyskać pełen obraz stawu biodrowego. Wszystkie czynności trwają od kilku do kilkunastu minut. Jeżeli lekarz zobaczy nieznaczne nieprawidłowości, może zalecić specjalną technikę pieluszkowania, która będzie sprzyjać poprawie stanu bioder. Gdy okaże się, że u dziecka występuje dysplazja, zalecone zostanie założenie ortezy biodrowej, która będzie zapewniać odpowiednie ustawienie stawów.

 

Kiedy USG bioderek powinno zostać wykonane?

USG bioderek powinno zostać wykonane trzykrotnie. Po raz pierwszy należy odwiedzić lekarza w 6 tygodniu życia dziecka. Kolejne badanie jest wykonywane przed upływem 3 miesięcy życia. Trzecia wizyta powinna zostać umówiona, gdy maluszek zacznie już samodzielnie chodzić. Jeżeli jakieś nieprawidłowości zostały wykryte wcześniej, wówczas kolejne wizyty są zależne od decyzji lekarza.

 

R E K L A M ADzień chłopaka_2020
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!