ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

Czy odbiorą nasze śmieci? Gminie brakuje kilku ładnych milionów [SONDA]

› Aktualności ponad rok temu    5.06.2019
Anna Konieczna
komentarzy 26 ocen 1 / 0%
A A A
Odbiorem śmieci od mieszkańców gminy Jarocin zajmowała się w ostatnich latach spółka ZGO NovaOdbiorem śmieci od mieszkańców gminy Jarocin zajmowała się w ostatnich latach spółka ZGO Nova fot. archiwum jarocinska.pl

Za oknami upał. W tej sytuacji lepiej byłoby, gdyby odpady, które gromadzimy w kubłach nie leżały tam zbyt długo. Tymczasem umowa gminy Jarocin na odbiór śmieci wygasa z końcem czerwca. Magistrat co prawda ogłosił przetarg na wyłonienie firmy, która będzie wykonywała te usługi, jest jednak jeden poważny problem - ceny dwóch ofert, które wpłynęły w tym postępowaniu znacznie różnią się od tego, co jarociński urząd ma na ten cel. Co w związku z tym z naszymi śmieciami?


Gospodarka śmieciowa w naszej gminie rozwija się w iście zawrotnym tempie. Zakład Gospodarki Odpadami z baraku postawionego na granicy Jarocina i Witaszyczek przeistoczył się w nowoczesne przedsiębiorstwo, które obsługuje już teraz nie tylko gminę Jarocin, ale i kilkanaście innych gmin.
 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

W ślad za tym ZGO wprowadza kolejne frakcje odpadów do segregacji. Jest już nie tylko plastik, papier, szkło, ale ostatnio również odpady zielone, popiół i to, co czeka nas wkrótce, czyli oddzielne gromadzenie odpadów kuchennych [szczegóły TUTAJ].
 


[o tym, kto będzie mył kubły, w których będą gromadzone odpady kuchenne - przeczytasz TUTAJ]

 

Wszystko to idzie w kierunku tak promowanego przez burmistrza Jarocina rozwoju. Tu jednak pojawia się jeden bardzo istotny problem - pieniądze - i to niemałe. Może to być poważny hamulec tego rozwoju.
 

Coraz częściej w gminnych przetargach różnica między ofertami, które składają firmy, a tym co jest w gminnych budżecie rozpościera się głęboka przepaść. Podobna sytuacja dotyka gminnych spółek.
Przykładem może być chociażby jedna z największych inwestycji Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, czyli wymiana sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w centrum Jarocina.
 

[o tym, kto tak naprawdę płaci za kubły na śmieci - czytaj TUTAJ]

 

W tym przypadku różnica między tym, co na ten cel miał PWiK a tym, co proponowały firmy zainteresowane wykonaniem tego zadania to około 100 milionów złotych. Jedynym wyjściem w tej sytuacji będzie pewnie okrojenie zakresu inwestycji - mówiąc prościej - sieć nie zostanie wymieniona wszędzie tam, gdzie planowano.
 

Trzeba jednak pamiętać, że taka sytuacja dotyczy nie tylko naszego samorządu. Lawinowo rosnące ceny towarów generują coraz większe koszty, a co za tym idzie i ceny usług. Stąd tak wyśrubowane kwoty w ofertach, które firmy składają w przetargach.
Kolejnym przykładem takiego przetargu w gminie Jarocin jest postępowanie, które ma wyłonić firmę odbierająca śmieci od mieszkańców naszej gminy.
 

[UWAGA, wymień kubeł, bo nie odbiora ci śmieci - szczegóły TUTAJ]

 

Przez ostatnie lata robiła to ZGO Nova. Jarocińska spółka - jako jedna z dwóch - złożyła ofertę także w przetargu, który właśnie czeka na rozstrzygniecie. Drugią firmą jest Przedsiębiorstwo Komunalne z Pleszewa. Cena pierwszej oferty to niecałe 15 milionów złotych, a drugiej - grubo ponad 17 milionów. Umowa miałaby obowiązywać przez trzy lata.
 

Różnica między tymi kwotami a tym, co na ten cel ma zarezerwowane gmina Jarocin, jest kolosalna. Magistrat zamierza bowiem przeznaczyć na śmieci w ciągu trzech nabliższych lat 8 milionów złotych.

 

Co w tej sytuacji? Czy śmieci na długo pozostaną w naszych kubłach?

 

 

Wiceburmistrz Bartosz Walczak informuje, że nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie. - Trwa analiza dokumentacji - stwierdza.

 

O decyzjach, które zostaną pojęte w tej sprawie przez burmistrza, będziemy informowali na bieżąco.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. Redakcja

Gospodarka odpadami

Czy Twoim zdaniem dotychczasowy sposób i częstotliwość odbieranie odpadów są wystarczające?

ankieta dodana 05.06.2019, ilość wszystkich głosów: 170
Tak
79%
Nie
20%
Nie mam zdania
1%
+ 0 głosów: 1 (0%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (27)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Abs
ponad rok temu ocena: 100%  27
I po co segregacja zielonego , jak i tak worków nie odbierają.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ andkieta propozycja
ponad rok temu ocena: 100%  26
gdzie Jarociniacy zarabiają na życie ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wniosek
ponad rok temu ocena: 67%  25
Trzeba podnieść opłatę za śmieci i pieniądze się znajdą.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ;-)
ponad rok temu ocena: 100%  24
5 razy podnieść - wybrali niech płacą !
~ Mieszkaniec
ponad rok temu ocena: 100%  23
Całkowicie zgadzam się "A ja swoje..". Dlaczego rezygnacja z pojemnika Bio powoduje utratę odbioru trawy? Nikt wcześniej o tym nie wspominał. Myślę, że znaczna większość jest zdziwiona tym faktem. Nie chciałem smrodu pod domem z pojemnika Bio a teraz jaki mam wybór? Chyba trawa nie pasuje ZGO ale odpady kuchenne już tak. Pewnie na tym można lepiej zarobić. Wiem jedno - jak na nich nie głosowałem
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nie skazany za ...
ponad rok temu ocena: 100%  22
Trzeba będzie trawę do lasu wozić. No taki mamy Rozwój!!
~ Nie skazany za ...
ponad rok temu ocena: 100%  21
ROZWÓJ się posrał????? I dobrze Ci co głosowali na ZJ i Skazanego za ... powinni teraz płacić!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 2116
ponad rok temu ocena: 100%  20
To dopiero zwykła kupa, a jeszcze z zaskoczenia nadejdzie sraczka.
~ czytelnik
ponad rok temu ocena: 100%  19
może nie na temat ale w kwesti czystego powietrza .Gmina ogłosiła nabór wniosków na dofinansowanie bez względu na dochód do wymiany pieców ,ale moja radość trwała krótko dotyczy to tylko śródmieścia bo podobno najwieksze zanieczyszczenie jest w okolicach ulicy gołębiej .Ubolewam ,że Panu burmistrzowi nie leży na sercu zdrowie rónież ludzi na wsiach i analizie zanieczyszczenia i zainteresowania się czym ludzie palą.może ze śródmieścia byłoby stać z własnych środków bo rodziny nie korzystające z 500+ na wsi napewno tak wnet nie zabiorą się za likwidacje tego problemu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ A ja swoje..
ponad rok temu ocena: 100%  18
Uprzejmie proszę o ponowne podjęcie tematu; Po wczorajszej wizycie bardzo miłej Pani z urzędu dowiedziałam się kilku nowych faktów związanych z odbieraniem odpadów Bio. Chodzi o to, że osoby które nie zdecydują się na pojemnik z uwagi na posiadany kompostownik NIE BĘDĄ MIELI ODBIERANYCH WORKÓW Z ODPADAMI ZIELONYMI -chodzi głównie o trawę. I też zwrócono mi uwagę, że jeżeli zdecyduję się na nowy pojemnik, a nie będę w stanie go zapełnić (resztki obiadowe w dużej mierze zjada nasz kundelek) to po dwóch miesiącach pojemnik zostanie nam zabrany na nasz koszt. Jestem w sytuacji, że: mam duży ogród - dużo trawy do koszenia - na pewno takiej ilości kompostownik "nie przerobi", a odpadów typu obierki na pewno nie uzbieram w wymaganej ilości. I jaką decyzję mam podjąć? Podrzucać worki z trawą sąsiadowi czy jak?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Roman
ponad rok temu ocena: 100%  17
No i to im chodzi. Na wszystko kosze, pojemniki, a regulamin tak skonstruowany, że musisz płacić za odbiór prawie pustego kosza. Daliście się omamić ROZWOJEM to teraz trzeba płakać i płacić.
~ fiku fiku
ponad rok temu ocena: 100%  16
100 milionów więcej! Kto to zaoferował i wygrał?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hej!!
ponad rok temu ocena: 89%  15
e tam, jak nie odbiorą nie dostaną kasy i tyle ! co tu się denerwować !
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kubeł 500+
ponad rok temu ocena: 24%  14
jeśli burmistrz nie darady odebrać smieci to moze staroscina Czechakowa zajmie się śmieciami albo Kaczyński, PIS ma na wszystko recepty
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zainteresowany
ponad rok temu ocena: 86%  13
Jak PIS mówił, ze dotychczasowy burmistrz jest cienki i dba o swoją kieszeń to poszliście i zagłosowaliście na opalonego skazanego za niewinność. Teraz się nie stresujcie i płaćcie... Kolesie muszą zarobić.... Będzie drogo....
~ cieniasy
ponad rok temu ocena: 95%  12
Mądrze zarządzana gmina korzysta z usługi wywożenia śmieci poza jej obszar, chyba że ktoś lubi grzebać w śmieciach (hobby miejscowych?) i je mieć przy sobie, już nie mówiąc o zwożeniu obcych śmieci do siebie. Śmieci to jest to, czego każdy chce się pozbyć.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ RozwójNaKredyt
ponad rok temu ocena: 100%  11
Pleszew odkrył karty ;)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rafcio śrubka
ponad rok temu ocena: 100%  10
Przetarg przetargiem a i tak wiemy kto go wygra ale się nazywa, że wszystko z literą prawa. Usługa za większe pieniądze boli! A może przyszła by inna firma i była by lepsza od ZGO? Była swego czasu firma Remondis to odbierał wszystkie śmieci w każdej ilości nawet jednorazowo 16 worków trawy zabierali i nikt nie dyskutował. Teraz, żeby ograniczyć koszty wprowadzili sobie ograniczenia, zmiany w regulaminie co do ilości worków trawy i to im pasuje! Podwyżki za wywóz odpadów będą to niech każdą ilość biorą a nie tylko na swoją stronę ciągną! W Nowym Mieście ZGO śmieci odbiera i tam mogą zielone bez ograniczeń odbierać tylko nie w Jarocinie!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ewa
ponad rok temu ocena: 100%  9
Rafcio masz rację, powoli ale sukcesywnie wymyślają sytuacje, które doprowadzają do podwyżek. Na początku jest wszystko cacy, a kiedy maja ludzi w garści to wtedy drenaż kieszeni z każdej strony. I kto tym kosztem się rozwija? Na pewno nie Jarocinianie.
~ Inny smród
ponad rok temu ocena: 100%  8
Gubię się w tej ,,jarocinskiej polityce'' - Jarocin jest za Barceloną w śmieciach ? Czy wodociagach ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rozwoj
ponad rok temu ocena: 76%  7
To w imię rozwoju. Myszy, szczury i wszelkie robactwo też się rozwinie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kris
ponad rok temu ocena: 90%  6
No to powiem jarocinski rozwój idzie pelna para. Dopiero podwyzka za śmieci i jak sie okazuje wiele za mało. Jaki z tego morał morał albo krótszy krótszy okres obowiazywania umowy albo kolejna podwyzka do granicy 20 zł za selektywna zbiórkę. Brawo jarocin jestescie moim autorytetem w kwestii okradania ludzi.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tris
ponad rok temu ocena: 7%  5
nie jesteś anonimowy , nikt nie okrada laudzi
~ Anty
ponad rok temu ocena: 94%  4
Nie odbiora mi smieci, to beda mieli problem. Gmina tak bardzo lubi sprawy sadowe, to i kolejna tez moga miec. Umowa, to umowa.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dziwne
ponad rok temu ocena: 95%  3
To UMiG i ZGO (żeby nie wymieniać nazwisk) nie dogadali się przed przetargiem?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rozwoj
ponad rok temu ocena: 94%  2
Nie bój się, wszystko omówione.
~ lukier
ponad rok temu ocena: 62%  1
I bardzo dobrze, jak 500 przestanie wystarczać na życie, może w końcu ludziom otworzą się oczy, że pisowcy nie dają nic za darmo.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A