ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M ABS_A1_AKTYWNY
R E K L A M AMoto tech B1_09_2020

Czy biskup Damian Bryl będzie następcą biskupa Edwarda Janiaka?

› Aktualności› Wydarzenia 9 dni temu    17.10.2020
Lidia Sokowicz
komentarzy 9 ocen 7 / 86%
A A A
 fot. Archiwum/Lidia Sokowicz

Kilka tygodni temu biskup Damian Bryl został nowym członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Teraz jego nazwisko pojawia się w kontekście wyboru nowego biskupa kaliskiego.

 

 

 

 

Biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej wybrano na miejsce biskupa Marka Mendyka, który niedawno został biskupem diecezjalnym. Do tej pory był członkiem Komisji Duchowieństwa, Komisji Wychowania Katolickiego i Rady ds. Rodziny.

R E K L A M ABolsius

 

 

 

Rada Stała to jedno z najważniejszych gremiów Konferencji Episkopatu Polski. Przygotowuje sprawy na zebrania plenarne KEP i Rady Biskupów Diecezjalnych, koordynuje prace Konferencji, może zajmować stanowisko w sprawach publicznych, kiedy wymaga tego dobro Kościoła.

 

 

Damian Bryl pochodzi z Goli. Urodził się w Jarocinie w lutym 1969 roku. Uczęszczał do Zbiorczej Szkoły Gminnej w Jaraczewie oraz do Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie, gdzie w 1988 roku zdał maturę. Po skończeniu szkoły średniej wstąpił do poznańskiego seminarium. Święcenia kapłańskie przyjął w 1994 roku. Jako wikariusz trafił do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Środzie Wlkp. W 1996 roku został skierowany na studia doktoranckie na Universidad de Navarra w Pampelunie, w Hiszpanii. Po powrocie pracował w redakcji miesięcznika „Katecheta” - najpierw na stanowisku zastępy redaktora naczelnego, a później redaktora naczelnego. Papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym Archidiecezji Poznańskiej. Udzielenie sakry biskupiej w katedrze poznańskiej odbyło się 8 września 2013 r. Ksiądz Damian Bryl był wtedy najmłodszym biskupem w Polsce. Jako swoją dewizę przyjął słowa: Caritas Christi urget nos (Miłość Chrystusa przynagla nas).

 

Biskup Damian Bryl przeprowadzał w imieniu arcybiskupa Stanisława Gądeckiego wizytację w kaliskim seminarium.  

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

+ 6 głosów: 7 (86%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (8)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Kkkkk
7 dni temu ocena: 0%  8
Bp Damian zastapił Bp Marka Jedraszewskiego a nie jakiegoś Mendyka
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Anna
8 dni temu ocena: 89%  7
Gądecki też ignorował działania Janiaka mimo skarg i sygnałów i powinien jego śladami złożyć rezygnację. Jeśli tego nie uczynił to tym bardziej powinien teraz zaangażować się w oczyszczanie Kościoła. Nie znam biskupa przedstawionego w GJ, ale znam historię rektora seminarium kaliskiego - mobbingowanego, zdegradowanego i jego osamotnienie w walce. Gdzie wtedy byli ci biskupi?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ PARAFIANIN
9 dni temu ocena: 55%  6
A W KOŚCIOŁACH NADAL SIĘ MODLIMY"MÓDLMY SIĘ ZA BISKUPA EDWARDA"
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ cela
8 dni temu ocena: 67%  5
a czy Oni sami nie potrafią się jakoś ogarnąć, tylko trzeba się za nich modlić ?
~ Ks.
8 dni temu ocena: 62%  4
Od jutra za biskupa Grzegorza bedziemy sie modlic..... Mozesz myslec ze to dzieki twojemu komentarzowi na stronie gazety :)
~ awe
23 dni temu ocena: 87%  3
Biskupie Damianie, gratulacje i duuuzo zdrowia i sił w działaniach...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji