ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M Aszpital baner podstrona

Co z nauczycielami gimnazjów?

› Aktualności› Wydarzenia ponad rok temu    9.07.2019
Karina Muszalska
komentarzy 6 ocen 0 / 0%
A A A
Zespół Szkół nr 2Zespół Szkół nr 2 fot. Karina Muszalska

W wyniku wygaszania gimnazjów nauczyciele z powiatu jarocińskiego stracili swoje stanowiska pracy. W gminie Nowe Miasto zmiany odczuwalne były najbardziej.

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

Do końca maja dyrektorzy gimnazjów lub zespołów szkół z powiatu jarocińskiego musieli zadecydować o liczbie redukowanych etatów bądź ograniczeniu zatrudnienia. Uzyskać informację o skali redukcji w niektórych gminach nie było łatwo. - Przepraszam, ale nie mogę teraz porozmawiać z panią na ten temat. Moim moralnym obowiązkiem jest w pierwszej kolejności rozmowa z nauczycielami na radzie pedagogiczne. To jest bardzo trudna sytuacja - powiedziała Alina Kasprzak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Żerkowie. Natomiast dyrektor Zespołu Szkół w Witaszycach odmówił udzielenia jakichkolwiek informacji na temat ewentualnych zwolnień.

 

R E K L A M A

KOMENTOWANE OCENIANE CZYTANE

Burmistrz Adam Pawlicki: Miałem próbę wymuszenia, próbę
Jarocin. Zaskakujące oświadczenie burmistrza Adama... 
  (150)

Koniec przerwy świątecznej w szkołach. Strajk trwa nadal
Zdezorientowani rodzice zastanawiają się, czy po przerwie... 
  (115)

Pieniądze dla jarocińskiego szpitala prosto od premiera
Pieniądze dla jarocińskiego szpitala prosto z Warszawy od... 
  (112)

Czy nauczyciele otrzymają wypłatę za strajk? Opinia jest
W szkołach trwa strajk. Nauczyciele nie prowadza lekcji i... 
  (107)

Opłaty za śmieci radykalnie w górę. Jaki jest powód?
Na dzisiaj - 29 kwietnia zwołano kolejne posiedzenie Rady... 
  (84)

Ośmioklasiści rozpoczynają egzaminy, czy przebiegają bez
Nauczyciele nadal strajkują. Tymczasem w szkołach... 
  (77)

Zupełnie za darmo rozdawali bilety na Jarocin Festiwal. Dlaczego? [SONDA]

wczoraj 15:43    9.07.2019 
Anna Koniecznakomentarzy 28ocen 5 / 60%
A A A 

Rozkopane osiedle Kopernika w JarocinieRozkopane osiedle Kopernika w Jarocinie fot. B. Nawrocki

Anna Konieczna
napisz do mnie ‹
moje inne artykuły ‹

Trwa sprzedaż biletów na tegoroczny Jarocin Festiwal. Organizator twierdzi, że znacznie lepiej rozchodzą się wejściówki na drugi dzień imprezy. W tym roku nie ma co prawda tańszych karnetów dla mieszkańców gminy Jarocin, ale niektórych spotkała niespodzianka i dostali bilety zupełnie za darmo.

 

 

Szef Jarocińskiej Agencji Rozwoju, która jest organizatorem festiwalu, już jakiś czas temu poinformował, że w tym roku nie będzie tańszych wejściówek dla mieszkańców gminy Jarocin. Przyczyną są względy ekonomiczne.

 

 

AKTUALNY NUMER GAZETY JAROCIŃSKIEJ JUŻ W SKLEPACH, A W NIM:

 

 

Propozycje dla nauczycieli zamiast zwolnienia

Nauczyciele wygaszanych gimnazjów, zatrudnieni na podstawie mianowania lub umowy na czas nieokreślony, mogli przejść w stan nieczynny i otrzymywać przez pół roku wynagrodzenie. Po tym okresie ich stosunek pracy wygaśnie. Kolejną propozycją było obniżenie wymiaru godzin w etacie. Na obie opcje nauczyciele musieli jednak wyrazić zgodę, w innym wypadku otrzymywali wypowiedzenia.

 

 

Co z urlopem dla poratowania zdrowia?

Pedagodzy nie mogli też uciec przed zwolnieniem, udając się na roczny urlop dla poratowania zdrowia. W roku szkolnym 2018/2019 można go było udzielić tylko do końca sierpnia. Chodziło o uniknięcie sytuacji, w której po likwidacji gimnazjum pozostaliby pracownicy, tyle że przebywający na urlopie na poratowanie zdrowia.

 

 

Kto mógł zostać zwolniony?

O tym, który etat zostanie zredukowany decydował dyrektor szkoły. Wybór nauczycieli do wypowiedzeń, ograniczenia godzin lub przeniesienia w stan nieczynny nie był dobrowolny. Należało opracować kryteria doboru. W przypadku ich braku musiał być on zgodny z kryteriami przytaczanymi w orzecznictwie sądowym tj.: forma zatrudnienia (mianowanie czy umowa o pracę), stopień awansu zawodowego, staż pracy pedagogicznej, jakość wykonywanej pracy, poziom kwalifikacji, dyscyplina czy fakt posiadania dodatkowego źródła utrzymania w postaci uprawnień emerytalnych. Istotne jest również to, że kwestie zastosowania kryteriów doboru, mogą być przedmiotem zarzutów przed sądem pracy w odwołaniu do wypowiedzenia.

 

 

Była minister edukacji Hanna Zalewska podkreślała, że reforma oświaty likwidująca gimnazja i wprowadzająca ośmioklasowe szkoły podstawowe oraz czteroletnie licea nie powinna spowodować zwolnień nauczycieli. Liczba uczniów, jak i liczba klas w całym cyklu uczenia przecież się nie zmieniła. Sprawa wygląda zgoła inaczej.

 

 

Zwolnienia nauczycieli gimnazjów przewiduje nawet Prawo Oświatowe, w którym zagwarantowano odprawy dla zwalnianych. Dla tych, którzy mają już mianowanie wynoszą one równowartość sześciu pensji. Jednym słowem, ministerstwo zdawało sobie sprawę, że zwolnienia będą konieczne.

 

 

Sześcioro pedagogów pożegnało się z pracą

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Urząd Miasta i Gminy Jarocin oraz dyrektorów jarocińskich szkół, sześcioro nauczycieli straciło zatrudnienie w dotychczasowych placówkach.

Najgorzej wygląda w Szkole Podstawowej nr 2. Tutaj wręczono wypowiedzenia dwóm nauczycielom, którzy nie zgodzili się na ograniczenie godzin w etacie, a dwie osoby, dla których nie było godzin, skorzystały z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. Natomiast jedna osoba sama poprosiła o rozwiązanie umowy o pracę. - Z tego co wiem, to zwolnieni nauczyciele mają zabezpieczone etaty w szkołach ponadgimnazjalnych - zapewniła dyrektor szkoły, Agata Musioł.

 

 

W Zespole Szkół nr 5 w Jarocinie nie wręczono nikomu wypowiedzenia, nie doszło też do redukcji godzin poniżej etatu. - W ubiegłym roku mieliśmy sporo nadgodzin i po prostu je umniejszyliśmy - wyjaśnił dyrektor Marek Durczak.

 

 

Podobna sytuacja jest w Zespole Szkół nr 3. - Na szczęście nie musiałam nikogo zwolnić, nie ma też żadnych ograniczeń etatu, zmniejszyła się tylko liczba nadgodzin - zapewniła dyrektor szkoły Elżbieta Kuderczak. - Co będzie dalej, czas pokaże - dodaje.

 

 

Jeżeli chodzi o Zespół Szkół w Cielczy, to tutaj tylko jedna osoba przeszła na emeryturę. - Wygaszenie gimnazjum nie spowodowało w tym roku gwałtownych zmian personalnych. Nie było sytuacji związanych z ograniczaniem etatu czy zwalnianiem - zapewnił dyrektor Roman Przybylski. Jarosław Łukasiewicz z Zespołu Szkół z Witaszyc odmówił udzielenia informacji na temat ewentualnych zwolnień.

 

 

Redukcja dziewięciu etatów

Nie za dobrze przedstawia się sprawa w gminie Żerków, gdzie istniała tylko jedna szkoła gimnazjalna. Odeszło z niej aż 200 uczniów, tym samym nastąpiło zmniejszenie oddziałów oraz godzin pracy dla nauczycieli. W wyniku tej sytuacji zredukowano aż dziewięć etatów, z czego pięcioro nauczycieli uzyskało zatrudnienie w innych szkołach. Jeden z pedagogów przeszedł na emeryturę, a w przypadku czterech doszło do ograniczenia etatu.

 

 

Ograniczenia godzin w etacie

W gminie Jaraczewo, gdzie gimnazjów były dwa, wypowiedzenie umowy o pracę wręczono tylko jednej osobie, natomiast jeden z nauczycieli zgodził się przejść w stan nieczynny. Nastąpiły jednak ograniczenia etatu i to w przypadku czterech pedagogów. Jedna z osób postanowiła skorzystać z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę.

 

 

 

Nikogo nie zwolniono

W Kotlinie wygaszenie gimnazjum nie skutkowało zwolnieniami nauczycieli czy ograniczeniami etatu.

 

 

Redukcja godzi w szesnastu nauczycieli

Natomiast gorzej rzecz się ma w gminie Nowe Miasto, gdzie funkcjonowały dwa gimnazja. W nowomiejskiej szkole aż dziesięcioro nauczycieli, otrzymało wypowiedzenia warunków zatrudnienia. Ograniczono im etat do 11-12 godzin, na co nie zgodził się jeden nauczyciel i odszedł ze szkoły. - Byliśmy wcześniej tylko gimnazjum i dlatego tak duża liczba nauczycieli musiała mieć obcięte godziny - powiedział dyrektor Zespołu Szkół w Nowym Mieście, Piotr Nowakowski. - Od dwóch lat prowadzimy szkołę podstawową, która jest w fazie rozwoju. Z czasem godziny pracy się zwiększą - dodaje.

 

 

Jeżeli chodzi o Zespół Szkół w Chociczy, to tylko jedna osoba otrzymała wypowiedzenie ze względu na likwidację etatu. - Jedna osoba otrzymała propozycję obniżenia godzin w etacie ze względu na zmniejszenie ilości oddziałów. Po prostu nie ma godzin - poinformował dyrektor Roman Jeziorny. - Sześć osób, które u mnie i tak nie miały etatu, dostały propozycję, aby go dopełnić w innych szkołach - dodaje.

 

 

W wyniku wygaszania gimnazjów około 20 nauczycieli z powiatu jarocińskiego straciło swoje stanowiska pracy. W gminie Nowe Miasto zmiany dotknęły aż kilkunastu osób.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.  

R E K L A M ADzień chłopaka_2020
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (6)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ TT
ponad rok temu ocena: 33%  6
Pisior toż ty je lewak
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pisior
ponad rok temu ocena: 50%  5
Pisiory chcą obywateli nie wykształconych lepiej sie rządzi wśród takich ludzi Ale się pomylili nie z nami
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Czytelnik
ponad rok temu ocena: 67%  4
Niech sie zapiszą do urzędu pracy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jarek ze srebrnej
ponad rok temu ocena: 50%  3
Sam się k...zapisz
~ taka prawda
ponad rok temu ocena: 73%  2
dobra zmiana...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jacekpl
ponad rok temu ocena: 33%  1
Doedukować na poziom światawy jak idą do przodu PRC https://www.usnews.com/educati...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji