ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

Co powinien zawierać wniosek o urlop i w jakiej formie go złożyć?

› Praca 11 miesięcy temu    23.08.2019
Artykuł partnera
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu pracownikowi, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę i złoży odpowiedni wniosek do pracodawcy, z prośbą o udzielenie mu dni wolnych od pracy. Taki czas wykorzystywany jest na regenerację sił i odpoczynek od codziennej rutyny w pracy. Sprawdź, co dokładnie powinien zawierać wniosek o urlop i jak go złożyć?
 

Wniosek o urlop - jak regulacje zawiera Kodeks pracy?

Zgodnie z  art. 152 Kodeksu pracy pracownik ma prawo każdego roku do nieprzerwanego, płatnego urlopu w wymiarze 20 lub 26 dni w zależności od stażu pracy. Urlopu wypoczynkowego udziela się pracownikowi na jego wniosek. Pracodawca może go nie przyjąć wniosku, jeżeli występują wyjątkowe okoliczności i np. tok pracy zostałby w danym terminie wyraźnie zakłócony. Aby pracodawca mógł rozpatrzyć prośbę pracownika o udzielenie mu dni wolnych od pracy, należy złożyć wcześniej wniosek urlopowy. Kodeks pracy nie definiuje jakie elementy i szczegółowe wytyczne muszą być zawarte w takim wniosku. Sposób dostarczenia wniosku również nie jest uwzględniony w Kodeksie pracy.  Uznaje się, że wszystkie poszczególne składowe wniosku urlopowego oraz forma przekazania pracodawcy zależą od zasad przyjętych w danej firmie i wewnątrzzakładowych regulaminów. Zobacz więcej informacji na temat wniosków urlopowych - "Wniosek urlopowy - jak powinien wyglądać?".

R E K L A M AGAZETA online SRT1

Elementy niezbędne we wniosku urlopowym

Przykładowy wniosek urlopowy składany przez pracownika można znaleźć na stronie inewi.pl. Jest to spore ułatwienie, gdyż znajdziemy tam wszystkie dane do uzupełnienia i dzięki temu pracownik nie zapomni o istotnych informacjach, jakie należy uzupełnić, aby wniosek urlopowy mógł zostać uznany przez pracodawcę za poprawnie wypełniony. 

Najważniejsze informacje jakie należy ująć w karcie urlopowej to:

  • imię i nazwisko
  • stanowisko
  • data i miejscowość sporządzania wniosku
  • dane firmy i osoby do której kierujemy wniosek
  • termin wnioskowanego urlopu
  • liczba dni roboczych, które obejmują urlop
  • własnoręczny podpis

Treść wniosku o urlop

Wniosek o urlop powinien być napisany zwięźle i konkretnie. Nie powinno być żadnych wątpliwości, za jaki rok kalendarzowy pracownik chciałby dostać urlop. Należy pamiętać, że jeśli ktoś posiada zaległy urlop z poprzedniego roku, wtedy w pierwszej kolejności powinien wybrać wolne dni za poprzedni urlop. We wniosku powinno być również zawarte o jaki rodzaj urlopu wnioskujemy, czy jest to urlop wypoczynkowy, bezpłatny czy też inny rodzaj urlopu.

Czy zawsze wniosek urlopowy składa się na piśmie?

Obecnie coraz więcej firm korzysta z elektronicznego systemu obiegu dokumentów. Nowoczesne systemy zarządzania wnioskami urlopowymi ułatwiają przepływ informacji pomiędzy pracownikiem a przełożonym, dzięki czemu elektronicznie złożony wniosek urlopowy szybciej trafia do osób odpowiedzialnych, a dostęp do danych jest lepiej zabezpieczony. Zarządzanie urlopami oraz innymi nieobecnościami pracowników jest coraz bardziej zautomatyzowane, a nowoczesne aplikacje automatycznie wyliczają wymiar urlopu dla konkretnego pracownika, co jest niezwykle pomocne w dużych przedsiębiorstwach, gdzie każdy pracownik ma inny staż pracy i trudniej byłoby zarządzać np. wymiarem urlopu bez wprowadzenia automatyzacji. 


 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!
R E K L A M A