Chcesz wykonać test na koronawirusa - jak się do tego przygotować?

Opublikowano:
Autor:

Chcesz wykonać test na koronawirusa - jak się do tego przygotować? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenia dla osób, które chcą lub muszą wykonać test na obecność koronawirusa. Jak się zatem przygotować do pobrania wymazu i co oznacza wynik, który otrzymamy?

 

Skierowanie na wykonanie testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 może wydać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (rodzinny), bez konieczności bezpośredniego kontaktu z pacjentem.

 

Może to zrobić na podstawie wywiadu przeprowadzonego w czasie teleporady, jeśli stwierdzi, że u pacjenta pojawiły się typowe objawy choroby COVID-19. Zaliczane są do nich między innymi gorączka, duszności oraz utrata węchu lub smaku.

 

Ministerstwo Zdrowia przypomina, jak przygotować się do badania w kierunku wykrycia koronawirusa.

 

Resort informuje, że co najmniej 2 godziny przed pobraniem wymazu na obecność wirusa SARS-COV-2, nie powinno się:

- pić,

- jeść,

- palić papierosów,

- przyjmować leków,

- myć zębów,

- płukać jamy ustnej i nosa,

- żuć gumy.

 

Testy na obecność koronawirusa przeprowadza między innymi jarociński szpital. Skorzystać można z badania bezpłatnego, refundowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz płatnego.

 

W pierwszym przypadku trzeba mieć skierowanie od lekarza rodzinnego. Na badanie komercyjne, które kosztuje 400 złotych, skierowanie nie jest wymagane.

 

Na test należy się zarejestrować między godziną 10.00 a 12.00, pod numerami telefonów: (62) 33-22-148, (62) 33-22-341.

 

W przypadku badania komercyjnego trzeba wpłacić należną kwotę 400 zł na rachunek Banku PKO BP nr: 35102022120000590203042918 z dopiskiem COVID-19 oraz swoim imieniem i nazwiskiem.

 

Na badaniu należy mieć przy sobie dowód osobisty oraz w przypadku pacjentów komercyjnych dowód wpłaty. Wyniki są udostępniane po upływie od 24 do 48 godzin. Badania wykonywane są codziennie w godzinach od 8.00 do 10.00 w punkcie pobrań, który znajduje się obok szpitalnego laboratorium.

 

Badanie możemy także zrobić w mobilnym punkcie pobrań (drive thru). W tym przypadku powinniśmy udać się tam samochodem. W aucie powinna przebywać wyłącznie osoba, która będzie miała wykonywany test. Ważne, aby zabrała ze sobą dokument ze zdjęciem oraz numerem PESEL.

 

Osoby, które nie mogą udać się samochodem do punktu pobrań, powinny poinformować o tym swojego lekarza. Ten skontaktuje się z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną i zleci przeprowadzenie badania w domu pacjenta.

 

Wyniki testu zostaną przekazane na Internetowe Konto Pacjenta oraz do lekarza, który zlecił badanie.

 

Co oznacza wynik testu? Po zalogowaniu się na Internetowe Konto Pacjenta, pojawi się jeden z czterech komunikatów:

Negatywny - wynik ujemny testu - oznacza, że nie wyryto koronawirusa SARS-CoV-Należy zachowywać dotychczasowe środki ostrożności i higieny.

Pozytywny - wynik dodatni testu - potwierdza obecność koronawirusa, pacjent oraz osoby, z którymi miał kontakt, powinny zastosować się do zasad kwarantanny.

Niediagnostyczny - oznacza to, że próbka jest niezdatna do badania i należy ponownie wykonać test.

Nierozstrzygający - wynik jest na granicy analitycznej czułości testu, wymaga zbadania kolejnej próbki pobranej od pacjenta po 24-48h.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE