ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

"Było strasznie". Dzień odsłonił rozmiar zniszczeń po wieczornej nawałnicy

› Aktualności› Wydarzenia ponad rok temu    12.08.2017
Bartek Nawrocki
komentarzy 17 ocen 4 / 100%
A A A
 fot. Bartek Nawrocki, Internauci jarocinska.pl

Wczoraj przez nasz teren przetoczyła się nawałnica, jakiej nie pamiętają nawet najstarsi mieszkańcy. Szczególnie ucierpiały gmina Jaraczewo, częściowo Jarocin, a także Nowe Miasto i fragment Żerkowa. Dopiero światło dzienne odkryło rozmiar zniszczeń.

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

W Jaraczewie i w większości okolicznych miejscowościach wciąż nie ma prądu. - Cmentarz i park wyglądają, jakby je ktoś skosił - opowiadają mieszkańcy.   

 

Wszędzie słychać dźwięk syren strażackich i odgłosy pracujących pił łańcuchowych. Zastępy straży całą noc usuwały skutki silnego wiatru i burzy. Szczególnie powalone i wyrwane z korzeniami drzewa.

 

Nocna relacja minuta po minucie ZOBACZ TUTAJ

 

Sporo osób na własną rękę uprząta pobojowisko. Również na drogach publicznych.- Chłopaki zobaczyli, że nie ma przejazdu, to postanowili udrożnić. Co by się stało gdyby musiała na przykład dojechać karetka - mówi jedna z mieszkanek.

 

W wielu miejscach dachy zostały pozrywane, lub uszkodzone. W Goli (gm. Jaraczewo) słup energetyczny złamał się i wbił w budynek mieszkalny. Stamtąd też otrzymaliśmy zdjęcia powalonych stodół.  

 

INFORMACJE Z REGIONU - ZOBACZ TUTAJ zwielkopolski24.pl

 

- Chwalęcin do rana nieprzejezdny dla dużych aut. Linki od prądu na drodze, zerwane dachy, zawalona stodoła, poprzewracane drzewa na posesjach. Połamane drzewa w lasach, zniszczone całe lasy, dużo zniszczeń. Było strasznie - informuje pani Anna.

 

Nadsyłacie nam mnóstwo zdjęć dokumentujących to, co działo się wieczorem. Można je oglądać w naszej galerii.

 

Za chwilę pierwsze podsumowanie skutków nawałnicy ze strony służb. Specjalny raport też w najnowszym wydaniu Gazety Jarocińskiej.

INFORMACJE Z REGIONU - ZOBACZ TUTAJ zwielkopolski24.pl

 

[AKTUALIZACJA 12:13]

Strażacy od rana mają pełne ręce roboty. Dyżurny wciąż odbiera informacje o kolejnych interwencjach. Niestety nie wszędzie jeszcze udało się pomóc.

 

- Mamy w Chrzanie budynek wielorodzinny przy torach kolejowych, 25 metrów wysoki i trzeba założyć plandekę na dach, bo zerwało dachówki. Okazuje się, że nasza straż nie ma takiego wysięgnika. Przyjechali z Żerkowa, ale oni mają tylko 18 metrów i nie są w stanie założyć tych plandek. Dzwoniłem do Jarocina, powiedzieli mi, że nie mają takiego podnośnika, a przecież w Jarocinie też są takie budynki. To jak się coś stanie będą dzwonić do Poznania czy Warszawy? – mówi wyraźnie poirytowany Zenon Baszyński, administrator budynku.

 

Problemy mają również mieszkańcy Lutyni (gm. Nowe Miasto). Z ich relacji wynika, że mimo zgłoszeń, nie dotarły tam jeszcze służby ratownicze.

Strażakom kończą się już plandeki, która zakładają na uszkodzone dachy. W powiecie zdecydowano o zakupie kolejnych.

[12:31]

 

Tymczasem Nadleśnictwo Jarocin wprowadziło całkowity zakaz wstępu do naszych lasów [ZOBACZ TUTAJ]

 

[12:50]

 

Do godzin południowych Państwowa Straż Pożarna w Jarocinie odnotowała 210 zdarzeń na terenie naszego powiatu. Większość interwencji - 75 dotyczy gminy Jaraczewo. - Główne zdarzenia to uszkodzone dachy i same budynki mieszkalne, budynki gospodarcze i powalone, połamane drzewa, która spadły na budynki lub tarasują drogi - mówi portalowi bryg. Tomasz Krawczyk z PSP.

 

Pocieszająca informacja jest taka, że nikt nie odniósł obrażeń. Strażacy cały czas pracują w terenie. Ściągnięto też większy wysięgnik z Konina. Niewykluczone, że dzięki niemu uda się zabezpieczyć budynek w Chrzanie [ZOBACZ WYŻEJ].  

 

[13.35]

W gminie Jaraczewo trwa usuwanie skutków nawałnicy. Na każdym kroku leżą powyrywane z korzeniami drzewa. W niektórych miejscowościach niemal co drugi budynek ma uszkodzony dach. Park i cmentarz są nie do poznania. Strażacy od wczoraj nie zmróżyli oka. Pracują na pełnych obrotach, żeby jak najszybciej uporać się z najpilniejszymi pracami.

Zobaczcie, co się stało z drzewami.

 

[14:14]

 

Jak się okazuje, nie wszyscy z powodu zniszczeń, będą mogli spędzić najbliższe dni w swoich domach. 4-osobowa rodzina z gminy Jaraczewo ma zostać zakwaterowana w Pałacu Radolińksich w Jarocinie. - Była prośba o schronisko w Roszkowie, ale z różnych przyczyn okazało się to niemożliwe - tłumaczy wiceburmistrz Robert Kaźmierczak.  

 

Burmistrz Jarocina Adam Pawlicki już wczoraj zadeklarował pomoc samorządu dla wszystkich, również mieszkańców z ościennych gmin, którzy będą potrzebowali tymczasowego schronienia.

 

+ 4 głosów: 4 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (17)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ dobra dojna zmiana
  ponad rok temu 17
  czy jakiegoś POjebanego PISdzielca pokarało już
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Obserwator
  ponad rok temu ocena: 100%  16
  Z tymi dożynkami to dobry pomysł bo organizacja pochłania sporo kosztów a z datkami bywa różnie czasem u ludzi brak zrozumienia dla innych
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Miejscowy
  ponad rok temu ocena: 100%  15
  Władze Jaraczewa powinny odwołać wszystkie dożynki w gminie a środki przeznaczyć na pomoc poszkodowanym niektórzy nie mają czego świętować. To przykre stracić dorobek w kilka chwil
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ peksiu
  ponad rok temu ocena: 100%  14
  Dożynki ""robią" poszczególne sołectwa, gminne dana wieś i samorząd. Choć propozycja godna uwagi.Może zbiórki charytatywne, ????na dożynkach też można zbierać. PS. Należy także , uznać i podziękować wszystkim tym co pracowali przy naprawie linii energetycznych i to w tak trudnych warunkach terenowych.Brawo strażacy i energetycy, Policja ma też dzięki , za zabezpieczanie ruchu.
  ~ pegaz
  ponad rok temu ocena: 100%  13
  Gdzie jest WOJSKO, a może by ich ochrona cywilna pomogła. Podziękowania i uznanie dla STRAŻAKÓW zarówno z PSP i OSP , brawo druhowie dajecie tu naprawdę dobrą zmianę po nas już starszych.Władze samorządowe Jaraczewa też prawidłowo działają , - .
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Zzz
  ponad rok temu ocena: 100%  12
  Bo stare drzewa trzeba wycinać a nie czekać aż zrobi to wiatr. Kto to widział na cmentarzu drzewa? U nas tez tak jest ale zieloni niech teraz powiedzieć tym ludziom co maja zniszczone pomniki ze im za nie zapłacą. U nas tęsknię btła propozycja żeby wyciąć drzewa na cmentarzu .to znalazła się pewna pani .która bardzo się temu sprzeciwila. A są to tak spruchniale drzewa ze strachu obok nich przechodzić a gdzie dopiero jak wiatr wieje .
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Zzz
  ponad rok temu 11
  U nas tez była propozycja. ... tak miało byc
  ~ Gdzie jest Powiat?
  ponad rok temu ocena: 100%  10
  Starosta coś robi ? Koordynują działania w gminach ?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ U siebie był
  ponad rok temu ocena: 100%  9
  No robi. Był w gminie Jaraczewo na naradzie. A 3 inne gminy w powiecie ?
  ~ Andrzej
  ponad rok temu ocena: 100%  8
  Kaczmarek ma duży podnosnik ..
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Kataklizm
  ponad rok temu 7
  W łowecicach też masakra..przykre
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Meteo
  ponad rok temu ocena: 60%  6
  Mam inne zdanie oglądając relację i zdjęcia w Tv, przykład lasów w pomorskim, złamania(skrętne) na podobnych wysokościach do tego wektorowane w jednym kierunku, poprostu noc i ciemności ukryły trąby powietrzne młode zeszły wraz z przetaczających się frontem
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ meteoznawca
  ponad rok temu ocena: 75%  5
  To jest do weryfikacji. A aktualnych zdjęć w mediach i przeglądu terenu nie widać śladów rotacji wiatru. Wtedy szkody byłyby większe. To były prawdopodobnie podmuchy Downburst, lokalnie Microburst. W układzie szkwałowym i Bow echo ryzyko zejścia trąby spada (możliwa ewentualnie landspout) chyba że burza posiada wbudowaną superkomórkę (ale na radarach nie było tego widać). Oczywiście piszę tu o województwie Kuj-Pom i Pomorskim.
  ~ Meteo
  ponad rok temu ocena: 33%  4
  Młode- które..przepraszam slownik
  ~ meteoznawca
  ponad rok temu ocena: 67%  3
  Wczoraj przez ziemie Jarocińskie przeszła najgorszy rodzaj burzy - wysokoopadowa superkomórka burzowa (Supercell) prawdopodobnie wbudowywująca się w linię szkwału który po przejściu już nad woj. Kujawsko Pomorskie przekształcił się w tzw. Bow Echo - łukowy system konwekcyjny. Z takich burz superkonórkowych w Stanach Zjednoczonych schodzą tornada. Mnie aż dziw bierze że żadnej trąby powietrznej (i to o średniej sile) nie było bo szansa na to była bardzo duża.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ zdegustowana
  ponad rok temu ocena: 67%  2
  dobrze ze jestes ...milo poczytac kolego po fachu bow echo i nic wiecej w temacie
  ~ Wiktor
  ponad rok temu ocena: 44%  1
  Poczatek końca świata?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  R E K L A M A