ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

Burmistrz nie odpuszcza - będzie kolejny łącznik [SONDA]

› Aktualności ponad rok temu    16.04.2019
Anna Konieczna
komentarzy 33 ocen 14 / 14%
A A A
Proponowany przebieg łącznika dróg krajowych nr 11 i nr 12Proponowany przebieg łącznika dróg krajowych nr 11 i nr 12 fot. UM Jarocin

Pomysł na ten łącznik ma już ładnych parę lat. Powstał, kiedy starostą był Bartosz Walczak i stanowił wówczas swego rodzaju symbol łączący gminę i powiat - symbol dość drogi, ponieważ budowa nie całych trzech kilometrów była wyceniana nawet na 30 milionów złotych. Koszty miały ponieść oba samorządy.

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

Projekt budowy nowego łącznika dróg krajowych nr 11 i nr 12 od samego początku budził wiele kontrowersji. Przede wszystkim ze względu na to, że miał przebiegać przez tereny leśne, a w jednym z wariantów przez szkółkę leśną.

 

 

[o wspólnym projekcie budowy łacznika przez gminę Jarocin i powiat - czytaj TUTAJ]

 

 

Negocjacje burmistrza Adama Pawlickiego z przedstawicielami lasów państwowych nie były łatwe. W końcu doszło do wypracowania takiej wersji przebiegu drogi, który był dla leśników do zaakceptowania.

 

 

[pomysł budowy nowego łacznika forsowali powiatowi radni z ugrupowania Ziemia Jarocińska, ktemu przewodzi burmistrz Adam Pawlicki - szczegóły TUTAJ]

 

 

Wówczas jednak zdarzyło się coś, czego pomysłodawcy łącznika nie przewidzieli, a co całkowicie zablokowało inwestycję. Otóż Rada Powiatu Jarocińskiego odwołała ze stanowiska starostę Bartosza Walczaka [więcej TUTAJ]. Tym samym stosunki gminy i powiatu - delikatnie mówiąc - pogorszyły się. A powiat pod kierownictwem nowego starosty Teodora Grobelnego definitywnie wycofał się z budowy nowej drogi.

 

 

W tej sytuacji burmistrz Jarocina stwierdził, że sam wybuduje łącznik i zwrócił się do starosty o przekazanie wykonanej do tej pory dokumentacji. Odpowiedź była krótka - „jak burmistrz zapłaci, to dokumentację dostanie”.

 

 

[o wzajemnych "targach" między gminą a powiatem na temat łacznika - czytaj TUTAJ]

 

 

Ale włodarz gminy płacić nie zamierzał i sprawa utknęła w martwym punkcie. Przez dłuższy czas obie strony obarczały się winą za zaistniałą sytuację. W końcu starosta Grobelny zdecydował się oddać zgromadzone papiery [szczegóły TUTAJ]. Burmistrz Pawlicki docenił gest, choć przyznał, że stało się to na tyle późno - bo pod koniec kadencji - i gmina nie będzie w stanie wykonać tej inwestycji.

 

 

[o ważnej zmianie organizacji ruchu w centrum Jarocina - szczegóły z MAPĄ objazdów - TUTAJ]

 

 

Po dwóch latach burmistrz wrócił do tematu. W Biuletynie Informacji Publicznej gminy Jarocin ukazało się ogłoszenie o przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej nowego łącznika.

 

 

Wygląda na to, że tym razem Adam Pawlicki nie będzie się „bawił” w negocjacje z właścicielami terenów, gdzie będzie przebiegała droga. Z dokumentacji wynika, że gmina chce zastosować specustawę, która daje możliwość wywłaszczenia. 

 

 

Firmy zainteresowane wykonaniem dokumentacji projektowej nowego łącznika mogą składać swoje oferty do piątku - 19 kwietnia.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. Redakcja

Łącznik DK11 i DK12

Czy Twoim zdaniem łącznik dróg krajowych nr 11 i nr 12 jest potrzebny?

ankieta dodana 16.04.2019, ilość wszystkich głosów: 408
Tak
49%
Nie
48%
Nie mam zdania
3%
+ 2 głosów: 14 (14%) 12 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (35)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Mieszkaniec
ponad rok temu ocena: 100%  35
A mieszkańcy mają coś do powiedzenia czy tylko burmistrz decyduje w Jarocinie !!!!!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkańcy
ponad rok temu ocena: 100%  34
Rondo w mieście kosztowało 40milionów a łącznik 11/12 30mln ? Gdzie trzeba jeszcze wyciąć las i zbudować 2 wiadukty ? Kiedyś już za projekty skasowano i teraz znowu?Radni zacznijcie działać bo ktoś chyba nie myśli racjonalnie!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wes craven
ponad rok temu ocena: 100%  33
E tam trza mieć rozmach, jak to mówi Siara: Łącznik Powstańców Wlkp. - Sydney (Australia). A co - niech patrzą zazdrośniki-nieudaczniki jaki mamy Rozwój!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kiła
ponad rok temu ocena: 100%  32
Ja bym na miejscu pana burmistrza Adama Michała Pawlickiego poszedł jeszcze dalej i zbudował łącznik Tumidaj - Walcerek.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Maciej
ponad rok temu ocena: 38%  31
Dziwią mnie komentarze niektórych. Dlaczego uważacie, że ten łącznik to zły pomysł? Wystarczy spojrzeć co się dzieje na ul. Moniuszki, ale polska zawiść widzi tylko to, że ktoś na tym przy okazji zarobi. Inwestorzy nie przyjdą do miasta, gdzie nie można normalnie dojechać, a wycinka lasu? Jakbym słyszał ekoterrorystów dot.przekopu Mierzei Wiślanej finansowanych przez Rosję.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rozsądny
ponad rok temu ocena: 57%  30
No to zobacz ile samochodów jeździ na skrzyżowaniu Moniuszki z Mieszkowa na Leszno i w drugą stronę, a potem wypowiadaj się, czy warto na to wydać kilkadziesiąt milionów złotych. Uważam, że są znacznie pilniejsze potrzeby w Jarocinie.
~ Jarociniak
ponad rok temu ocena: 100%  29
Ciekawe, czy przy tym łączniku też będzie wybudowana jakaś główniana ścieżka rowerowa, albo może i ścieżki?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ sane
ponad rok temu ocena: 94%  28
Ten człowiek jest chory! Ten idiotyczny pomysł należy skonsultować z psychiatrą a nie z firmami projektowymi!!! Ten człowiek zniszczy wszystko byle się tylko nachapać. Rozpacz po prostu rozpacz!! Karczowanie lasu, żeby zbudować nikomu niepotrzebny łącznik. Drugi Szyszko!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkanka
ponad rok temu ocena: 93%  27
Jak zwykle drogi drogi drogi...A ja się pytam kiedy nasz burmistrz weźmie się do roboty i sprowadzi tu poważnych inwestorów,żeby powstały nowe zakłady pracy,żeby ludzie nie musieli dojeżdżać po 50 km czy 100 km do pracy?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pomyśl
ponad rok temu ocena: 100%  26
gdyby inwestora poważnego sprowadzić umieli to już by to zrobili po 2002 roku no nie ?
~ Jaro
ponad rok temu ocena: 100%  25
Ludzie piszmy petycje, listy, protestujmy. Kolejna duża inwestycja bez konsultacji z mieszkańcami! Myślę, że większość wolałaby przeznaczyć te pieniądze na kilka mniejszych inwestycji, a niemniej ważnych. Skąd burmistrz bierze te wizje, kto mu doradza? Najlepiej niech wykarczują wszystkie lasy wokół miasta. W Krakowie odbyło się referendum czy mieszkańcy chcą zimowych igrzysk, czy wolą przeznaczyć pieniądze na inwestycje w mieście usprawniające komunikację. Wiadomo co wybrali. W Jarocinie natomiast wszystko robi się bez konsultacji, a nawet jak się organizuje takowe to tylko dla formalności.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ollo
ponad rok temu ocena: 87%  24
Kolejna kasa utopiona w fanaberiach burmistrza, a drogi w mieście się sypią. Monuszki i Niepodległości niedługo będą w stanie agonalnym. Inne drogi w mieście też w coraz gorszym stanie. Ale co tam, łączniki są najważniejsze
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zyga
ponad rok temu ocena: 96%  23
Remonty dróg czy wykopyrconych chodników na osiedlach są dla burmistrza nie opłacalne wiadomo że duża inwestycja to duża opłacalność....a co z basenem? lato się zbliża....
~ Taka prawda
ponad rok temu ocena: 88%  22
Łącznik ma być, bo tereny naprzeciwko Ochmana już okupione przez samych swoich pod deweloperkę! Po to niby łącznik, żeby samych swoich ustawić i przy okazji dozbroić we wszystkie media itp jak to miało miejsce z deweloperem budującym za Piotrem i Pawłem. Po to się tam robi łącznik! Sami swoi ponad wszystko!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ???
ponad rok temu ocena: 21%  21
Każdy kto dużo jeździ to wie, że im więcej dróg tym lepiej. Leśny Dziadek zablokował budowę, ponieważ jego trasa życia to Cerekwica-Jarocin i takim ludziom więcej dróg nie jest potrzebne. Pojazdy ciężarowe jadące z Leszna nie będą blokowały ul. Powstańców Wlkp.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tylko jedna jest prawda - ich prawda
ponad rok temu ocena: 96%  20
przez ten łącznik mają jeździć samochody w drodze z Paryża do Chicago !!!
~ gminnik
ponad rok temu ocena: 88%  19
Z Leszna przez Jarocin do Poznania? Z Gdańska do Warszawy też przez Jarocin?
~ b
ponad rok temu ocena: 33%  18
Nad torem do Leszna nie potrzeba wiaduktu, bo nie ma żadnego ruchu kolejowego. W Gostyniu na nowo wybudowanym łączniku też nie ma wiaduktu nad torem do Leszna i jest ok.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gminnik
ponad rok temu ocena: 100%  17
W Gostyniu jest strefa przemysłowa.
~ proponujący
ponad rok temu ocena: 92%  16
czy nie lepiej wybudować rondo Wrocławska/Powstańców Wlkp?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ !
ponad rok temu ocena: 80%  15
Ale może lobbować o rondo lub w razie konieczności budować wspólnie. ale wy macie jedno w głowie, łącznik, łącznik, łącznik.
~ Droga nie gminna
ponad rok temu ocena: 36%  14
Tylko jest jedn problem. gmina Jarocin nie jest zarządcą tej drogi i nie może niczego tam wybudować. Także zły adres twoich żali
~ ZIBI GOLINA
ponad rok temu ocena: 81%  13
POŁACZCIE RONDO NA 11 Z DRGĄ 15 DO GOLINY TO ODBLOKUJECIE JAROCIN NIE ŁĄCZNIK Z 12 ILE TERAZ JEŻDZI TAM AUT PRZEZ CIELCZE W KIERUNKU JAROCINA I LESZNA WYSTARCZY POLICZYC AUTA JADĄCE 15 W KIERUNKU KROTOSZYNA .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ sonda
ponad rok temu ocena: 94%  12
Jak ktoś chce skręcić z 11 na Leszno to zjeżdża w Mieszkowie przez Osiek, Zalesie i jest już na 12. To marnotrawstwo publicznych pieniędzy. Tylko że to całe przedsięwzięcie ma drugie dno.
~ ring
ponad rok temu ocena: 29%  11
Myślę że w tej kadencji Burmistrz da radę i powstanie również ten łącznik 11/12 z 15. Zostanie na końcu łącznik 15 z Powstańców Wlkp.
~ Doris
ponad rok temu ocena: 79%  10
Chcieli swoje fanaberie spełniać kosztem powiatu. Dobrze że tego dzieciaka usunęli ze stanowiska starosty
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ &&
ponad rok temu ocena: 83%  9
Kolejny łącznik?? chyba jakiś żart! a prima aprilis już był,burmistrz niech się dobrze puknie nie powiem juź w co.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Raczej rozsądny mieszkaniec gminy
ponad rok temu ocena: 84%  8
Koszt budowy tego łącznika, biorąc pod uwagę potrzebę zbudowania co najmniej dwóch obiektów inżynieryjnych w związku z przebiegiem łącznika przez tory kolejowe na Poznań i Leszno wyniesie pewnie ok. 50-60 mln zł. Ruch samochodowy w tych kierunkach jest znikomy, a za te pieniądze można by zbudować lub wyremontować ok. 60 km DRÓG LOKALNYCH!!!! Czyli WSZYSTKIE drogi na terenie gminy Jarocin. Błagam, niech ktoś przemówi do rozumu tego człowieka, bo to już nawet nie jest śmieszne.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ stara prawda
ponad rok temu ocena: 100%  7
Panie rozsądny (17:32): "do rozumu" mogą zawsze przemówić mieszkańcy (wybory, referenda), ale warunek jest jeden - muszą "mieć rozum"
~ Przeciwnik
ponad rok temu ocena: 94%  6
Niech lepiej wyremontuje dawna 11 bo już się niedługo nie da jeździć taki stan nawierzchni koło izolacji. Ludzie będą mu za to wdzięczni a nie ten łącznik.
~ hmm
ponad rok temu ocena: 90%  5
- ale ,,przetarg'' będzie, będzie ,,przetarg'' !
~ Mieszkaniec
ponad rok temu ocena: 87%  4
Pełna zgoda, szkoda pieniędzy...
~ Zyga
ponad rok temu ocena: 89%  3
Kurde z tych łączników musi być dobry pieniądz
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hmm
ponad rok temu ocena: 90%  2
- z ,,przetargów'' jeszcze dobrzejszy
~ Przeciwnik
ponad rok temu ocena: 82%  1
To jest bardzo zły pomysł. Wprowadzi dodatkowy ruch na dawnej 11 w Mieszkowie i Cielczy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A