ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

Budowa elektrociepłowni. Jest decyzja burmistrza

3 miesiące temu    14.05.2020
Anna Konieczna
komentarzy 32 ocen 11 / 45%
A A A

Burmistrz Jarocina wydał zaskakującą decyzję w sprawie budowy elektrociepłowni w Golinie. Czym została ona podyktowana?

 

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

Planowana elektrociepłownia ma być zasilana paliwem alternatywnym (z niektórych rodzajów odpadów - przyp. red.). Obiekt ma powstać na terenach inwestycyjnych w Golinie, a realizację powierzono gminnej spółce Energia Jarocin [więcej szczegółów znajdziesz TUTAJ].

 

 

Wiadomość o nowej inwestycji bardzo szybko dotarła do mieszkańców Goliny. W lutym zorganizowane zostało zebranie wiejskie w tej sprawie. Przybyło na nie ponad 100 osób [więcej na ten temat czytaj TUTAJ].

 

 

W czasie dyskusji mieszkańcy zadawali wiele pytań. Przede wszystkim o wpływ tego typu instalacji na środowisko w miejscu ich zamieszkania. Na pytania i wątpliwości odpowiadali przedstawiciele urzędu miejskiego i spółki Energia.

 

 

Ich wyjaśnienia nie były jednak na tyle wystarczające, żeby uczestnicy spotkania wycofali swój sprzeciw wobec budowy elektrociepłowni. Żeby udokumentować swoje stanowisko, podjęli stosowną uchwałę w tej sprawie.

 

[zmiany organizacji ruchu w śródmieściu Jarocina - szczegóły znajdziesz TUTAJ]

 

Gmina stara się o wydanie decyzji środowiskowej. W związku z tym zainteresowane strony - między innymi mieszkańcy - mogli się zapoznać z dokumentacją dotyczącą tej sprawy. Tym razem jednak zainteresowanie było znikome.

 

 

Z informacji, jaką otrzymaliśmy z urzędu miejskiego, wynika, że o udostępnienie dokumentacji poprosiła tylko jedna osoba. Był to mieszkaniec Goliny - Radosław Żyto, który o wnioskach z oględzin napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych.

 

[przebudowana ulica i rondo już na półmetku - więcej na ten temat czytaj TUTAJ]

 

„Analizując raport i pochodne dokumenty, znalazłem dwie kluczowe nieścisłości, które moim zdaniem są niezgodne z obowiązującym prawem i uniemożliwiają budowę elektrociepłowni w Golinie.”

 

 

Jego zdaniem wysokość oraz rodzaj planowanej inwestycji nie są dopuszczalne w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu.

 

 

Te uwagi zostały przekazane na piśmie do urzędu miejskiego. W związku z tym burmistrz przedłużył termin wydania decyzji środowiskowej do końca kwietnia. Do tego czasu raport oddziaływania na środowisko miał zostać uzupełniony.

 

[mieszkańcy doczekali się całkiem innej drogi - zobacz efekt przebudowy TUTAJ]

 

Termin minął i zamiast decyzji środowiskowej burmistrz opublikował obwieszczenie, w którym poinformował o zawieszeniu - na wniosek spółki Energia Jarocin - postępowania administracyjnego w sprawie budowy elektrociepłowni.

 

Okazuje się, że Energia Jarocin wnioskowała o zawieszenie postępowania między innymi ze względu na ograniczenia związane ze stanem epidemii. Co jeszcze wpłynęło na taki bieg zdarzeń - piszemy o tym w najbliższym wydaniu Gazety Jarocińmskiej, który już w najbliższy wtorek - 19 maja, będzie w sklepach i internecie.

 

 

W sklepach można nabyć najnowszy numer „Gazety Jaracińskiej”. KUP GAZETĘ W INTERNECIE - sklep.jarocinska.pl      

 

+ 5 głosów: 11 (45%) 6 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (32)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ wert
3 miesiące temu ocena: 100%  32
A może tam wybudować elektrociepłownie gdzie mieszka burmistrz? Miał by na nią przy okazji oko.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Fanatyk ZJ
3 miesiące temu ocena: 35%  31
Ja chce spalarni resztek odpadów śmieci w Golinie !
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Andrzej Kozioł
3 miesiące temu ocena: 43%  30
Bolą seryjne porażki w wyborach i to widać do tego stopnia, że ktoś psychicznie nie wytrzymuje:)
~ Opozycja rozumu
3 miesiące temu ocena: 57%  29
Zgłoś sie do liderów lokalnej gminnej opozycji, trefne pomysły tylko u nich.
~ taktyczne pytanie
3 miesiące temu ocena: 56%  28
W elektrociepłowniach (lub w spalarniach śmieci) można spalać odpady z ubojni ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ N
3 miesiące temu ocena: 47%  27
Nie wolno. rodzaj paliwa musi być jednolity
~ Zorro
3 miesiące temu ocena: 57%  26
Ludzie tutaj psioczący na tę inwestucję zwyczajnie nie wiedzą ma czym ona polega, skoro mają dostęp do internetu to mogli by sprawdzić zamnim zaczną się udzielać. Na drugim biegunie są przeciwnicy burmistrza ktorzy każdą inicjatywe władz próbują przedstawić w jak najgorszym świetle
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Fanatyk ZJ
3 miesiące temu ocena: 45%  25
Niezły interes zrobił skazany na gazociągu do Goliny. No same plusy tych rozwojowych inwestycji :-))))
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Fanatyk ZJ
3 miesiące temu ocena: 32%  24
No niezły interes dla gminy :-))
~ Hamuj piętą Juryś
3 miesiące temu ocena: 64%  23
Juryś znów chcesz zarobić wyrok za pomówienia? Wszędzie widzisz jakieś malwersacje nawet wczoraj jak przyminali afery Mariusza Z, to przywowywałeś swoje urojenia, w psychologi nazywają to mechanizmem wyparcia, radze zgłoś do specjalisty
~ Prawda:)
3 miesiące temu ocena: 49%  22
Czytam te komentarze i śmiać mi się chce bo owszem może i ta inwestycja to nie zły pomysł ale logiczne jest że nikt jej nie chce koło siebie. Rozumiem więc obawy mieszkańców Goliny. A Ci co się tak chętnie wypowiadają zapewne sami mieszkają w Jarocinie. :) Jak ja.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dygresja
3 miesiące temu ocena: 50%  21
W dorosłym życiu, jak się za dzieciństwa nie powiodło w szkołach, można zajmować się zbieraniem puszek aluminiowych i innych śmieci , segregować je i z tego żyć opylając na skupach co się znajdzie, ale kto by marzył o takim życiu ? W historii miasta można przejść z dobrze zarządzanego przez mądre władze miasta silnie przemysłowego kipiącego pracą fabryk i życiem społecznym i kulturalnym do miasta słabo zarządzanego przez mniej mądre władze stojącego gospodarczo m.in. na śmieciach ze smutnym społeczeństwem dojeżdżającym po kilkadziesiąt km do pracy na Poznań albo pracującego dorywczo w Niemczech- ale kto z mieszkańców marzyłby o takiej metamorfozie miasta ?
~ T...
3 miesiące temu ocena: 41%  20
Ci którzy chcą tej inwestycji niech zgłoszą swoją miejscowość do postawienia tej spalarni. nawet Unia już nie dofinansuje takiej inwestycji. A nazywanie tego inaczej niż spalarnia to jest tylko gra słów. Burmistrz podjął decyzję, żeby zawiesić i bądźmy mu za to wdzięczni.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ??????
3 miesiące temu ocena: 50%  19
Alojz , jak aromaty w Witaszyczkach i okolicy ? Zapach łanów zbóż ?
~ Alojz
3 miesiące temu ocena: 61%  18
A ja z koleji bardzo dobrze pamiętam co się działo, gdy budowano w witaszyczkach ZGO, też wielkie oburzenie że zaleje nas góra śmieci a szczury będą gonić ludzi po ulicach. To samo było z tą planowaną kwaterą na azbest, wielki krzyk że kto to widział rakotwórczy azbest u nas składowac (w zabezpieczonym skladowisku) ale to że sąsiad obok ma stodoły i chlewy pokryte eternitem to już jest dobrze. Wielu ludzi protestuje dla samej zasady w obawie przed samą zmianą a nie jej skutkami
~ Hiacynt
3 miesiące temu ocena: 67%  17
Wiatraki złe, panale słoneczne złe, elektrociepłownia zła, ale to że prąd w Polsce w głównej mierze jest z węgla ro dobrze. Elektrownia węglowa która kopci 300 km od nas, sto razy bardziej nas truje każdego dnia niż ta elektrociepłownia kiedykolwiek będzie w stanie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Śliwka
3 miesiące temu ocena: 100%  16
Czemu tak daleko? Najbliżej masz elektrownie Pątnów-Konin - 60km od nas. Następną masz Bełchatów-Rogowiec - 100km od nas - największa elektrownia w Polsce, największy emitent szkodliwych substancji do atmosfery w Unii Europejskiej.
~ KAT
3 miesiące temu ocena: 63%  15
Widze że na tym forum nie brakuje jakichs szurów którzy wierzą w brednje szarlatanów pokroju Ziemby i innych. Ziemia jest płaska, sieć 5G wysuszy nam szpik w kościach, a elektrociepłownia zagazuje całą gmine. Gdyby tacy jak wy decydowali to ludzkość dalej siedziałaby w jaskiniach i ganiała z dzidami
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wojt...
3 miesiące temu ocena: 34%  14
dobro zwyciężyło!!! tylu ludzi choruje na nowotwory, takie małe dzieci. Gdyby taka inwestycja powstała jeszcze więcej ludzi by chorowało.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Fanatyk ZJ
3 miesiące temu ocena: 13%  13
Zaje...y smród jest w biogazowni, ale to w Golinie już nie zrobi różnicy więc budujemy !
~ Joachim
3 miesiące temu ocena: 63%  12
A co ma wspólnego elektrociepłownia na biomase z chorobami nowotworowymi? Jakieś badania wykazują szkodliwość takich inwestycji czy sam sobie tak wymyśliłeś?
~ mmmz
3 miesiące temu ocena: 45%  11
Żeby nie mieszkańcy Goliny to spalarnia byłaby klepnięta i żaden wirus by nie przeszkodził
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Lego
3 miesiące temu ocena: 54%  10
Widać w myśleniu słaby jesteś. Po pierwsze mylisz pojęcia; elektrociepłownia =/= spalarnia. Dla gminy to naprawde dobra inwestycja i oby została zrealizowana szybciej niż później.
~ Bolo poza kontrolo
3 miesiące temu ocena: 86%  9
A czy radny Walczak już odniósł sie do sprawy byłego prezesa Mariusza Z., podejrzewanego o wyrządzenie strat spółce liczonych w setkach tysięcy złotych, który pełnił swoje obowiązki z nominacji burmistrza Martuzalskiego, którego radny Walczak gorąco wspierał i popierał
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pixel
3 miesiące temu ocena: 58%  8
Mam nadzieje że to tylko czasowe zawieszenie tej inwestycji ze wzgledu na epidemie i nadchodzący kryzys. Taka elektrociepłownia (to nie to samo co spalarnia śmieci!) Na pewno przyczyniłaby się do zwiększenia potencjału ekologicznego naszej gminy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kasia
3 miesiące temu ocena: 51%  7
To postaw ją koło siebie
~ Fanatyk ZJ
3 miesiące temu ocena: 26%  6
Potencjał naszej gminy to Kanbud !
~ Fanatyk ZJ
3 miesiące temu ocena: 22%  5
Przecież to bardzo ekologiczne miało być? To gdzie teraz gmina będzie spalala resztki śmieci???
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kasia
3 miesiące temu ocena: 43%  4
To mogą postawić w twojej miejscowości
~ ja
3 miesiące temu ocena: 43%  3
to jest super wiadomość dla naszego powiatu :) Czasami dobro człowieka jest ważniejsze niż kasa. Uwalnianie zanieczyszczeń do powietrza, gleby i wody jest nieuniknioną konsekwencją spalania odpadów. Te zanieczyszczenia to dioksyny, metale ciężkie i cząstki stałe (PM), które mogą powodować choroby układu oddechowego, nowotwory, uszkodzenia systemu immunologicznego, problemy rozrodcze i rozwojowe.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jojo
3 miesiące temu ocena: 57%  2
Tak to jest jak się próbuje być mundrym i czyta jakieś bzdury na wykopie czy innych foliarskich portalach. Paliwrm dla tej elektrociepłowni miała być biomasa, metan itp, a nie stare kalosze i lakierowane meble. Tego typu konstrukcje są często apotykane np w Szwecji i Norwegi - jednych z najbardziej ekologicznych państw w Europie i produkują mniej CO2 niż dom jednorodzinny.
~ Michu
3 miesiące temu ocena: 81%  1
Juri zacznij działać tam na pewno jest jakiś szwindel ty lubisz szukać dziury w całym
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A