ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

Biskup wydał komunikat w sprawie nowych ograniczeń. Parafie też reagują

› Aktualności› Wydarzenia 4 miesiące temu    25.03.2020
Lidia Sokowicz
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
W ty roku nie odbędą się m.in. misteria Męki Pańskiej oraz Miejska Droga KrzyżowaW ty roku nie odbędą się m.in. misteria Męki Pańskiej oraz Miejska Droga Krzyżowa fot. Archiwum/Lidia Sokowicz

Do 11 kwietnia zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia, zakazujące m.in. wszelkich zgromadzeń, poruszania się w grupach większych niż dwie osoby. Dotyczą one również życia religijnego. Od dzisiaj we mszach św. może brać udział oprócz kapłana wyłącznie 5 osób. 

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

 

Biskup kaliski Edward Janiak w komunikacie dotyczącym nowych ograniczeń, co do liczby uczestników zgromadzeń liturgicznych przypomina, że duszpasterze są zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania postanowień władz państwowych. Kapłani mają też być do dyspozycji wiernych proszących o posługę sakramentalną.

 

1. We Mszy Świętej lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę. 

2. W przypadku koncelebry dopuszczalna jest tylko taka liczba księży, która wynika z wcześniej przyjętych do odprawienia w danym dniu intencji mszalnych. 

3. Liczbę posługujących należy ograniczyć do minimum. 

4. W liturgii pogrzebowej nie wlicza się osób z obsługi zakładu pogrzebowego. 

5. Jeżeli okoliczności za tym przemawiają, to za zgodą rodziny można rozważyć ograniczenie pogrzebu do stacji przy grobie, a Mszę św. w intencji zmarłego odprawić w późniejszym terminie np. po ustaniu epidemii.

6. Kościoły nadal powinny być otwarte w ciągu dnia, a duszpasterze niech stwarzają możliwość indywidualnego przystępowania wiernych do sakramentu pokuty. Wskazane jest podanie informacji o godzinach i zasadach odbywania spowiedzi. 

 

 

 

Jako pierwsza na nową sytuację zareagowała parafia Chrystusa Króla. Wczoraj wieczorem na stronie internetowej i profilu fb został zamieszczony komunikat proboszcza - księdza kanonika Rafała Sobieraja.

 

"W związku z epidemią koronawirusa organy państwowe zdecydowały, że w Mszy Świętej lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę. Mając na uwadze zdrowie i życie Parafian prosimy o pozostanie w domach.

We Mszach św. odprawianych w naszej parafii od 25 marca w kaplicy Matki Bożej mogą uczestniczyć najwyżej 4 osoby spośród najbliższej rodziny. W przypadku Mszy Św. koncelebrowanych odprawianych w 2 intencjach prosimy, aby uczestniczyły najwyżej po 2 osoby z każdej rodziny. Pozostałych prosimy o łączność duchową i pozostanie w domach.

Pozostając w domach bądźmy złączeni duchowo w modlitwie, zwłaszcza różańcowej o godz.20.30 modląc się o wygaśnięcie epidemii i w intencji chorych oraz tych, którzy im i nam służą."

 

Komunikat przygotowała też parafia św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie. Msze św. aż do odwołania będą się odbywały tylko w dolnym kościele.

 

Nadal nie wiadomo co z uroczystościami Pierwszej Komunii Świętej. Decyzję o jej przeniesieniu na późniejszy termin do tej pory podjęto w parafii św. Antoniego Padewskiego [CZYTAJ TUTAJ]

 

Aż do odwołania obowiązuje dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej mszy św. Duchowni zachęcają, aby łączyć się duchowo podczas transmisji telewizyjnych, radiowych czy internetowych.

 

Wesprzyj zbiórkę na szpital. Wystarczy, że klikniesz w zdjęcie i przejdziesz na stronę zbiórki.

 

 

WIĘCEJ O WPROWADZONYCH OGRANICZENIACH [KLIKNIJ TUTAJ]

 

 

Apel, szczególnie do młodych - Twój dziadek, babcia, a może rodzice mają problem z kupnem Gazety? Kupcie dla Nich to wydanie. Naprawdę WARTO!

 

Z nami zawsze będziesz na bieżąco! Nie masz czasu na wyjście do sklepu? Wolisz czytać na tablecie, smartonie lub komputerze? Nasza Gazeta dostępna również on-line - ZOBACZ TUTAJ - E-wydanie Gazety Jarocińskiej.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Misiu kłamca notoryczny
4 miesiące temu ocena: 50%  1
Miejsca do celów zwalczania epidemii to nie tylko ośrodki służby zdrowia – publiczne i niepubliczne - ale także szkoły, internaty, bursy, ośrodki konferencyjne oraz hotele, pensjonaty, domy wypoczynkowe, które do celów izolacji lub kwarantanny zostały wyznaczone przez władze samorządowe w porozumieniu z ich właścicielami.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A