ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M ABS_A1_AKTYWNY
R E K L A M AMoto tech B1_09_2020

Biskup Janiak na emeryturze. Papież przyjął rezygnację [AKTUALIZACJA, SONDA]

› Aktualności› Wydarzenia 9 dni temu    17.10.2020
Lidia Sokowicz
komentarzy 23 ocen 2 / 100%
A A A
 fot. Archiwum

Potwierdziły się wczorajsze pogłoski o rezygnacji biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka i jego przejściu na emeryturę. Dzisiaj oficjalny komunikat wystosowała Nuncjatura Apostolska w Polsce.

 

 

W przypadku biskupów diecezjalnych wiek emerytany to - zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego - 75 lat. Wtedy też są zobowiązani do złożenia rezygnacji na ręce papieża, kóry może ją przyjąć lub pozwolić na dalsze sprawowanie urzędu. Biskup Edward Janiak ma 68 lat. Na emeryturze miałby zamieszkać w Ostrowie Wielkopolskim. Wcześniejsze przejście w stan spoczynku związane byłoby z dochodzeniem, jakie toczy się odnośnie ewentualnych zaniedbań ordynariusza kaliskiego w sprawach dotyczących molestowania seksualnego. 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

Decyzją papieża Franciszka od czerwca administratorem "sede plena" jest abp. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Biskup Janiak nadal pozostaje tytularnym biskupem kaliskim, ale nie tylko nie może sprawować władzy, ale musiał również, na czas dochodzenia, opuścić terytorium diecezji. Decyzja związana jest z majową emisją filmu "Zabawa w chowanego". Dzieło braci Sekielskich pokazało trzy historie mężczyzn, którzy jako dzieci byli wykorzystywani przez księdza Arkadiusza H. Gdy w 2016 roku w kurii kaliskiej pojawili się rodzice jednej z ofiar kapłana, bsikup Janiak nie chciał z nimi rozmawiać. Uważał, że zgłoszenia przestępstwa może dokonać tylko jego ofiara. Po tym spotkaniu odwołał jednak księdza z funkcji proboszcza w Chwaliszewie. Suspendowany obecnie kapłan nie poniósł jednak żadnych konsekwencji swoich czynów. Najpierw był rezydentem w jednej z parafii, a rok później został mianowany kapelanem kaliskiego szpitala.

 

W tym roku prokuratura postawiła Arkadiuszowi H. zarzuty [CZYTAJ TUTAJ]. Biskup Edward Janiak miał w czasie postępowania prowadzonego przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego przebywać poza diecezją kaliską, ale pojawiły się informacje, że w sierpniu miał on łamać zakaz i odwiedzać zarówno swoją siedzibę, jak i kurię. Zasłynął też listami, jaki skierował najpierw do wiernych, w którym określił siebie jako ofiarę nagonki medialnej, a później do biskupów. W tym drugim zaatakował Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i Episkopat.

Już wtedy zaczęły się pojawiać opinie osób zbliżonych do Watykanu, że emerytura biskupa kaliskiego jest tylko kwestią czasu.

 

Biskup Janiak stał się też głównym bohaterem cyklu reporterskiego Zbigniewa Nosowskiego, redaktora naczelnego kwartalnika „Więź” zatytułowanego „Jak to się robiło w diecezji kaliskiej”. Pojawiły się wtedy nowe sprawy dotyczące m.in. tego, że diecezja kaliska przez 15 lat nie rozpoczęła dochodzenia kanonicznego w sprawie duchownego prawomocnie skazanego za znęcanie się nad ośmiolatkami i molestowanie ich. Naczelny „Więzi” pisał też o skardze, którą w lutym 2018 r. przekazał rektor kaliskiego seminarium duchownego. Kapłan zarzucił w niej biskupowi Janiakowi, że tolerował wśród księży wykorzystywanie seksualne osób małoletnich i aktywny homoseksualizm.

 

[AKTUALIZACJA]

 

Nuncjatura Apostolska w Polsce przekazała do wiadomości komunikat, w którym informuje, że Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Od tego momentu arcybiskup Grzegorz Ryś zarządza diecezją kaliską jako administrator apostolski sede vacante.

 

 

Wyjaśnienia związane z rezygnacją biskupa kaliskiego

 

1. W związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie sygnalizowanych zaniedbań bp. Edwarda Janiaka odnośnie do oskarżeń o nadużycia seksualne niektórych duchownych diecezji kaliskiej, obowiązuje go nadal nakaz przebywania poza diecezją.

 

2. Abp Grzegorz Ryś, administrator apostolski, posiada władzę biskupa diecezjalnego, w tym wyłączną kompetencję dotyczącą oskarżeń o nadużycia seksualne niektórych duchownych diecezji kaliskiej, jak również troskę o ich ofiary.

 

3. Ponadto, w wyniku zakończonej wizytacji apostolskiej w seminarium duchownym diecezji kaliskiej, Kongregacja ds. Duchowieństwa podjęła decyzję o czasowym zamknięciu tegoż seminarium. Wszyscy alumni wyższego seminarium duchownego w Kaliszu ‒ obecni i przyjęci w przyszłości ‒ swoją formację będą odbywali odtąd w seminarium duchownym w Poznaniu.

 

 

Na stronie diecezji kaliskiej pojawiły się dwa komunikaty - jeden nuncjatury (powyżej) oraz drugi dotyczący wymieniania imienia biskupa w modlitwie eucharystycznej w czasie vacatu:

Zgodnie z Dekretem "De nomine episcopi in prece eucharistica proferendo" z dnia 9 października 1972 r. ówczesnej Świętej Kongregacji ds. Kultu Bożego (nr I c), a także z oficjalnym komentarzem w biuletynie "Notitiae" 1972 (s. 349nn), po przyjęciu przez Papieża rezygnacji dotychczasowego Biskupa Diecezjalnego i mianowaniu Administratora Apostolskiego sede vacante będącego biskupem, w Modlitwie eucharystycznej wymienia się odtąd imię nowego Biskupa Administratora.

Imię Biskupa Administratora Diecezji Kaliskiej należy wymieniać podczas każdej Mszy Świętej sprawowanej na terenie Diecezji Kaliskiej od dnia 17 października br. W modlitwie wstawienniczej za Kościół w np. II Modlitwie eucharystycznej, po słowach: "razem z naszym papieżem Franciszkiem" dodaje się: "naszym biskupem Grzegorzem oraz całym duchowieństwem".

Imię Biskupa Administratora Apostolskiego będzie się wspominać w Modlitwie eucharystycznej do dnia kanonicznego objęcia diecezji przez nowego Biskupa Kaliskiego (por. "Ceremoniał Liturgicznej Posługi Biskupów", nr 1163). 

Jednocześnie duchowieństwo i wszyscy wierni świeccy wezwani są do wytrwałej modlitwy o wybór nowego pasterza oraz we wszystkich potrzebach Diecezji. We wszystkich kościołach Diecezji Kaliskiej przynajmniej raz winna być sprawowana Msza Święta według formularza Mszału Rzymskiego o wybór biskupa [por. „Ceremoniał liturgicznej posługi biskupów”, nr 1182); „Mszał Rzymski dla Diecezji Polskich”, wyd. Pallottinum, Poznań 1986, s. 121”-122”.

 

 

A co Wy sądzicie na ten temat, czy emerytura to właściwe rozwiązanie problemu? Czy to próba uniknięcia odpowiedzialności?

 

Nowy - 41. numer Gazety Jarocińskiej w 2020 roku dostępny jest w sprzedaży również w wersji elektronicznej.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

 

Czy biskup kaliski Edward Janiak powinien przejść na emeryturę?

Czy przejście biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka na emeryturę to dobre rozwiązanie?

ankieta dodana 16.10.2020, ilość wszystkich głosów: 144
TAK
48%
NIE
49%
NIE MAM ZDANIA
3%
+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (22)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ mieszkaniec
7 dni temu ocena: 100%  22
po zamknięciu seminarium w kaliszu idealne miejsce dla przewlekle chorych albo z koronawirusem
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ przemko
8 dni temu ocena: 100%  21
Prokuratura zamiast umorzyć postępowanie, powinna przygotować akt oskarżenia za ukrywanie przestępstw sensualnych, a nie emerytura.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tak jest
8 dni temu ocena: 67%  20
nie za czasów pisowców i ziobrystów, czasem mam wrażenie że polują na innych ludzi, nie koniecznie na tych co powinni
~ cela
8 dni temu ocena: 100%  19
nie w tym kraju...
~ Bob
8 dni temu ocena: 60%  18
No to mamy w kaliskiej trzech seniorów.I od dzisiaj pamiętamy aby się modlić za Grzegorza.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jarock
8 dni temu ocena: 55%  17
Portal jarocinska.pl lubi hejterów . Żenada.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jarock
8 dni temu ocena: 71%  16
Przepraszam. Miałem napisać "chyba lubi".
~ Krycha
9 dni temu ocena: 58%  15
Jaki stan spoczynku? Po czym on chce odpoczywać nierób jeden. Najlepsze wypoczywanie w areszcie, a potem do więzienia.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Obserwator
9 dni temu ocena: 36%  14
Najlepsze wyjscie to zablokowac te glupie komentarze.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ +/-
8 dni temu ocena: 80%  13
a tobie zmknąć gębę pisowskim kneblem
~ Obserwator
9 dni temu ocena: 40%  12
Jak wcześnie pisałem jestem pomylony czy coś takiego!
~ 876
9 dni temu ocena: 50%  11
A w Kotlinie na mszy i tak modlą się za biskupa Edwarda
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ @
8 dni temu 10
tak jak u Chrystusa Krola w Jarocinie pewnie proboszcz bardzo go lubił
~ Bob
8 dni temu ocena: 50%  9
od 17.10 w diecezji kaliskiej w modlitwie wstawienniczej za Kościół w np. II Modlitwie eucharystycznej, po słowach: "razem z naszym papieżem Franciszkiem" dodaje się: "naszym biskupem Grzegorzem oraz całym duchowieństwem".
~ Krycha
9 dni temu ocena: 50%  8
Ciemnogród
~ Och
9 dni temu ocena: 79%  7
W Ostrowie, jaką ma rezydencję??? Jak bp. Leszek Sławoj na podlasiu? 75 lat będzie miał za 7 lat, to się ciut chłopina pospieszył
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bob
9 dni temu ocena: 92%  6
Dom księży seniorów.
~ ministrant
9 dni temu ocena: 88%  5
Z Ostrowa do Żelazkowa,rzut beretem.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ See
10 dni temu ocena: 82%  4
Nowy bp Damian Bryl diecezja kaliska...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Yaro
9 dni temu ocena: 100%  3
Bylo by logiczne
~ hipokryzja
10 dni temu ocena: 87%  2
Nic się nie stało,diecezjanie ,nic się nie stało -uchodzi cało.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji