ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M ABS_A1_AKTYWNY

Biskup Edward Janiak atakuje abp. Wojciecha Polaka. Kolejny list biskupa kaliskiego

› Aktualności› Wydarzenia 3 miesiące temu    16.06.2020
Lidia Sokowicz
komentarzy 10 ocen 4 / 100%
A A A
Biskup Edward Janiak z księdzem prałatem Dariuszem Matusiakiem w czasie spotkania opłatkowego w jarocińskim ratuszu Biskup Edward Janiak z księdzem prałatem Dariuszem Matusiakiem w czasie spotkania opłatkowego w jarocińskim ratuszu  fot. Archiwum jarocinska.pl

Od premiery filmu "Zabawa w chowanego" minął już miesiąc. Sprawa zaniedbań, których miał się dopuścić ordynariusz kaliski w sprawie księdza Arkadiusza H., trafiła do Stolicy Apostolskiej. Biskup Edward Janiak w tym czasie napisał dwa listy: do diecezjan z prośbą o modlitwę za niego, a w drugim zaatakował abp. Wojciecha Polaka, który dokonał zgłoszenia.

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

O pierwszym z listów pisaliśmy TUTAJ. Drugi został wystosowany w sobotę do biskupów. Portalowi Onet udało się dotrzeć do pełnej treści. Rzecznik diecezji potwierdził tylko, że takie pismo zostało wysłane.

 

W liście bp Edward Janiak sugeruje, że abp. Polak spotkał się w przeddzień obchodów urodzin Jana Pawła II z "wrogami Kościoła", czyli braćmi Tomaszem i Markiem Sekielskimi, autorami obu filmów dotyczących problemu pedofilii w Kościele. Jeśli takie spotkanie miałoby rzeczywiście miejsce, czemu zaprzeczają autorzy "Zabawy w chowanego", to musiałoby dojść do niej 15 lub 16 maja (film pojawił się w Internecie właśnie w sobotę 16 maja), więc trudno upatrywać tu jakiegoś związku z 100. rocznicą urodzin Karola Wojtyły, które przypadały 18 maja.

Poza tym z listu dowiadujemy się, że abp. Wojciech Polak został wybrany na delegata zajmującego się sprawami nadużyć wobec dzieci i młodzieży niejako wbrew woli biskupów uczestniczących w zeszłorocznej sesji Konferencji Episkopatu Polski. Podobna sugestia dotyczy powołania Fundacji św. Józefa, która zajmuje się pomocą ofiarom przestępstw seksualnych. Według biskupa Janiaka miała ona zostać powołana wbrew woli biskupów. Ordynariusz kaliski uważa, że został "osądzony i skazany przez abp. Polaka." Na koniec ostrzega innych biskupów, że mogą być następni. Pełna wersja listu biskupa kaliskiego dostępna jest w galerii. 

 

 

W odpowiedzi abp. Wojciech Polak wystosował krótki komunikat, w którym wyjaśnia, że jako delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży nie mógł postąpić inaczej po obejrzeniu filmu "Zabawa w chowanego". Zawiadomienie Stolicy Apostolskiej jest w takim przypadku normalną procedurą.

 

Pełna treść oświadczenia abp. Wojciecha Polaka, delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

 

Odpowiadając na zarzuty dotyczące moich działań w sprawie zdarzeń w diecezji kaliskiej, przypominam:
Zgodnie z motu proprio papieża Franciszka Vos estis lux mundi, po otrzymaniu wiarygodnej informacji o „działaniach lub zaniechaniach mających na celu zakłócenie lub uniknięcie dochodzeń cywilnych lub kanonicznych” dotyczących wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez duchownego, każdy ksiądz jest zobowiązany do poinformowania o sprawie władzę kościelną. Tym bardziej jako delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży, po zapoznaniu się materiałem zawartym w filmie „Zabawa w chowanego”, nie mogłem milczeć lub pozostać bezczynny wobec przedstawionych faktów. Złożenie zawiadomienia nie rozstrzyga o winie i daje rzeczywistą szansę ks. bp. Edwardowi Janiakowi na przedstawienie argumentów w swojej obronie. Osądzenie sprawy jest wyłączną kompetencją Stolicy Apostolskiej.
Podjęte przeze mnie działanie jest wyrazem ewangelicznej troski o dobro osób pokrzywdzonych i o prawdziwe dobro Kościoła, a także realizacją misji ochrony dzieci i młodzieży, powierzonej mi przez Konferencję Episkopatu Polski.

Abp Wojciech Polak
Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski
Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży
Gniezno, 16.06.2020 r.

 

Zdaniem wielu komentatorów list biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka jest bezprecedensowy. Do tej pory nie zdarzyło się, aby jeden z duchownych atakował w taki sposób innego oraz Episkopat Polski.

 

+ 4 głosów: 4 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (10)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ jarock
  3 miesiące temu ocena: 89%  10
  To jest "Gazeta Jarocińska " czy kaliska ??? Coraz mniej informacji z miasta i powiatu a coraz więcej wieści rolniczych lub info z wlkp.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Osoba
  3 miesiące temu ocena: 100%  9
  Od tego są odpowiednie instytucje prokuratura sąd aby wyciągnąć konsekwencje .A takie ciągle ataki na siebie wzajemnie to problemi nie rozwiąze.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Mace
  3 miesiące temu ocena: 60%  8
  Tonący brzytwy się chwyta!!!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Malgorzata
  3 miesiące temu ocena: 83%  7
  Pełna uznania jestem dla arcybiskupa Polaka. Bardzo mądra i zdrowa reakcja. Winni się tłumaczą...
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Nowa
  3 miesiące temu ocena: 57%  6
  Codziennie artykuł o biskupie!!! Nie ma innych tematow?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Driver
  3 miesiące temu ocena: 53%  5
  Jarocińska to dno tylko o Kościele potrafią codziennie pisać
  ~ gość
  3 miesiące temu ocena: 75%  4
  a nie fundacja św. Józefa? Co artykuł to skucha. Wybiórczość tematów, pogoń za sensacją. Z pozytywów to chyba tylko artykuły o Fundacji Ogród Marzeń... przykre
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Yaro
  3 miesiące temu ocena: 80%  3
  Widzę że ktoś stołek straci w Kaliszu
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ aa
  3 miesiące temu ocena: 100%  2
  prawdopodobnie ma przyjść abp. Jędraszewski, który był z-cą abp. Gądeckiego
  ~ Kris
  3 miesiące temu ocena: 38%  1
  Nic nie straci no bo dlaczego