ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M Aszpital baner podstrona

Bezpłatne szkolenia z ważnych usług internetowych

miesiąc temu    10.08.2020
Anna Konieczna
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Zdjęcie poglądowe

Sytuacja związana ze stanem pandemii przeniosła wiele naszych działań do internetu. Założenie konta pacjenta, e-recepta - nie wszyscy sobie z tym radzą. W związku z tym burmistrz Jarocina zaproponował darmowe szkolenia w tym zakresie. Gdzie się one odbywają i czego można się tam nauczyć?

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

Pandemią koronawirusa zmusiła nas do przeniesienia wielu działań do sieci, jak chociażby zdalne nauczanie czy praca zawodowa. Częściej robimy zakupy przez internet, korzystamy z mediów społecznościowych czy różnego rodzaju komunikatorów do kontaktu z bliskimi.

 

[darmowe wejściówki dla dzieci na jarociński brodzik - o szczegółach przeczytasz TUTAJ]

 

Także wiele spraw urzędowych załatwiamy drogą elektroniczną. Aby wyrównać szanse mieszkańców w tym zakresie burmistrz Adam Pawlicki kilka tygodni temu zaproponował darmowe szkolenia z obsługi internetu. Można się nadal na nie zgłaszać.

 

Kury oraz porady telefoniczne z zakresu prawa, księgowości i tarczy antykryzysowej odbywają się w jarocińskiej bibliotece. Spotkania - z zachowaniem wszelkich środków ostrożności są przeprowadzane indywidualnie. Aby skorzystać ze wsparcia trzeba się umówić telefonicznie pod numerem: 887-766-861.

 

[rygor sanitarny na żerkowskim basenie - więcej na ten temat czytaj TUTAJ]

 

CZEGO MOŻNA SIĘ NAUCZYĆ?

Zakładanie Profilu Zaufanego

Jest to bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości w systemach elektronicznej administracji. Profil działa jak odręczny podpis. Można dzięki niemu wysyłać przez internet dokumenty i wnioski do różnych urzędów i ostatnio - aktywować bon turystyczny. Zakładając profil musimy potwierdzić go w odpowiedniej instytucji: urzędzie miejskim, urzędzie skarbowym lub ZUS-ie. Od niedawna można założyć tymczasowy profil zaufany, potwierdzając go rozmową z urzędnikiem online (np. na Skype). Profil ten jest ważny przez 3 miesiące. Aby założyć profil zaufany potrzebny jest dowód osobisty oraz poczta elektroniczna.

 

Zakładanie Internetowego Konta Pacjenta

Jest to bezpłatne narzędzie, które ma ułatwić pacjentom wygodne korzystanie z usług cyfrowych i uporządkować rozproszone dotąd informacje medyczne o stanie naszego zdrowia w jednym miejscu. IKP udostępnia informacje o przeszłym, aktualnym lub planowanym leczeniu i pozwala załatwić szereg spraw bez konieczności wizyty w przychodni lub poradni. Posiadając takie konto można między innymi sprawdzić i pobrać otrzymane e-recepty i skierowania, upoważnić bliską osobę do dostępu do naszych danych, wybrać lub zmienić lekarza/pielęgniarkę, sprawdzić dawkowanie leków czy historię wizyt w przychodni. Aby założyć IKP potrzebny jest profil zaufany lub konto w banku czy e-dowód oraz pocztę elektroniczną.

 

E-Recepta

Jest to jedna z usług na Internetowym Koncie Pacjenta. E-recepta to elektroniczny dokument, który zastępuje tradycyjną, papierową receptę. Istnieją dwa sposoby otrzymania e-recepty: SMS na telefon w postaci 4-cyfrowego kodu lub e-mail z załączonym plikiem PDF. Na e-recepcie znajduje się kod kreskowy i zalecane przez lekarza dawkowanie. Aby korzystać z e-recepty i wybrać sposób jej otrzymywania potrzebne jest założenie Internetowego Konta Pacjenta.

E-Urząd Jarocin

Jest to portal z usługami Urzędu Miejskiego w Jarocinie dostępnymi online. Umożliwia on również dostęp do zasobów i usług elektronicznych świadczonych przez inne jednostki administracji publicznej różnych szczebli, które mogą być przydatne dla mieszkańców i przedsiębiorców. Usługi te można podzielić na dostępne publicznie, nie wymagające rejestracji w portalu oraz na wymagające rejestracji i sprawdzenia tożsamości osoby korzystającej z usługi (posiadanie Profilu Zaufanego). Przez portal e-Urząd można między innymi: złożyć deklarację śmieciową, złożyć wniosek „500+”, uzyskać dowód osobisty, zgłosić utratę lub uszkodzenie dowodu, zameldować się na pobyt stały lub tymczasowy, zgłosić urodzenie dziecka, uzyskać wypisy i wyrysy z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, sprawdzić historię pojazdu. Aby korzystać z części usług portalu e-Urząd potrzebne jest założenie konta na platformie e-PUAP oraz posiadanie Profilu Zaufanego lub e-dowodu i konta bakowego.

Poczta elektroniczna e-mail

Umożliwia korespondencję z ludźmi i instytucjami na całym świecie. Wiadomości dostarczane i odbierane są w kilka minut. Założenie poczty elektronicznej oprócz wysyłania i odbierania korespondencji umożliwia nam dostęp do wielu usług. Posiadając adres e-mail możemy zarejestrować się na wielu portalach i kontach m.in. przy zakładaniu Profilu Zaufanego, platformy e-PUAP, Internetowego Konta Pacjenta, konta na Facebooku itp. Aby założyć pocztę potrzebne są dane osobowe oraz numer telefonu.

 

 

 

Z nami zawsze będziesz na bieżąco! Nie masz czasu na wyjście do sklepu? Wolisz czytać na tablecie, smartonie lub komputerze? Nasza Gazeta dostępna również on-line - ZOBACZ TUTAJ - E-wydanie Gazety Jarocińskiej.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!