Bezpłatna rehabilitacja szansą dla osób z mózgowym porażeniem dziecięcym

Opublikowano:
Autor:

Bezpłatna rehabilitacja szansą dla osób z mózgowym porażeniem dziecięcym - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Rehabilitacja. Turnus. Niepełnosprawność. Mózgowe porażenie dziecięce. Sprzęt rehabilitacyjny. Wózek inwalidzki. Leczenie. Ćwiczenia.

Dzieci i dorośli z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD) mogą uczestniczyć w 6-tygodniowej, bezpłatnej terapii chodu. Jest to możliwe dzięki programowi badawczemu, który prowadzi między innymi Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im W. Degi w Poznaniu.

 

 

Oprócz tego rehabilitacja ma wzmocnić kontrolę utrzymania prawidłowej postury, równowagi ciała i koordynacji ruchowej na nowoczesnych urządzeniach wyposażonych w wirtualną rzeczywistość i sprzężenia zwrotne.

 

Ćwiczenia są prowadzone od poniedziałku do piątku w cyklach dwutygodniowych - 2 tygodnie terapii i 2 tygodnie przerwy. Terapia jest poprzedzona dokładną diagnostyką przeprowadzoną przez terapeutę specjalizującego się w terapii dzieci z MPD.

 

A także precyzyjną analizą chodu i kontroli posturalnej. Badania są wykonane trzykrotnie - bezpośrednio przed terapią, bezpośrednio po zakończeniu terapii oraz 3 miesiące po zakończeniu terapii.

 

Mama dziecka, które zmaga się z mózgowym porażeniem dziecięcym, tak opisuje przebieg i rezultaty udziału w turnusie rehabilitacyjnym:

 

Do tego turnusu podeszliśmy sceptycznie, bo wiązał się w naszym przypadku z codziennymi dojazdami z Jarocina do Poznania. Jednak wiedzieliśmy, że może wnieść sporo dobrego, w przypadku nastolatka z MPD, po operacjach ortopedycznych. Na co dzień syn porusza się na wózku, jednak po pierwszych dwóch dniach zajęć mieliśmy pozytywne nastawienie i widzieliśmy sens wykorzystania nowoczesnych technologii w procesie rehabilitacji. Syn miał zajęcia w egzoszkielecie, na bieżni i na dwóch platformach. Z dnia na dzień Panie rehabilitantki starały się podwyższać progi osiągnięć i pozytywnie motywować do pracy. Łatwo nie było. Pozytywny efekt nastąpił już po pierwszym turnusie. Syn zaczął wykorzystywać balkonik w pomieszczeniach. Po kolejnym potrafił już przejść z auta do sali ćwiczeń ok. 200 m. A po całej serii 3 turnusów przy balkoniku przechodził już 500 m. Dla kogoś, kto nie chodzi to ogromny postęp. Programy analizują, jak stawia się stopy, jak się je obciąża. Każdy z uczestników przechodzi również dwa badania w laboratorium chodu. Polecam to szczerze dla każdego dziecka, na które tradycyjna rehabilitacja mało już działa albo też po zabiegach ortopedycznych. Choćby sam egzoszkielet to świetne doświadczenie. Dodam, że rehabilitacja jest zupełnie darmowa. Polecam, naprawdę warto wprowadzić w rehabilitację coś nowoczesnego. Wtedy pobudza się nie tylko mięśnie, ale i psychikę.

 

6-tygodniowa terapia chodu szansą dla niepełnosprawnych z MPD - kto może wziąć udział w programie:

- dzieci i osoby dorosłe ze stwierdzonym mózgowym porażeniem dziecięcym,

- minimalna wysokość ciała 150 cm,

- umiejętność samodzielnego chodzenia lub chodzenia z pomocą (przejście co najmniej 4-5 metrów samodzielnie, z balkonikiem, o kulach lub z przytrzymaniem za jedną rękę przez osobę towarzyszącą),

- brak przeciwwskazań do przeprowadzenia treningu chodu na egzoszkielecie ze strony narządu ruchu lub innych układów,

- minimum 12 miesięcy od podania toksyny botulinowej oraz brak zabiegów operacyjnych wykonywanych w obrębie kończyn dolnych,

- umiejętność współpracy z terapeutą (spełnianie poleceń),

- pisemna zgoda na udział w badaniu, w przypadkach dzieci zgoda rodziców lub opiekunów.

 

Warunkiem zgłoszenia do projektu jest napisanie maila na adres rejestracja@drogadosprawnosci.pl z danymi: numer kontaktowy, wiek dziecka, adres zamieszkania oraz imię i nazwisko opiekuna.

 

6-tygodniowa terapia chodu szansą dla niepełnosprawnych z MPD - przeciwwskazaniami do udziału są między innymi:

- przykurcze w stawach kolanowych powyżej 20 stopni,

- znaczne deformacje stóp,

- zaawansowana osteoporoza,

- padaczka lekooporna,

- uszkodzenia skóry w okolicach tułowia i kończyn dolnych,

- przeciwwskazania kardiologiczne do treningu chodu.

 

Kontakt: nr tel.: (61) 83-10-360 lub 509-323-389, adres mailowy: twec.rehab.chodu@gmail.com

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE