ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AEnergia Jarocin A1
R E K L A M ADeka B1 06 2020
R E K L A M A

B.U.S do Kultury. „Degas. Umiłowanie perfekcji”. Kolejna "wystawa na ekranie"

› Aktualności› Wydarzenia 5 miesięcy temu    14.01.2020
Lidia Sokowicz
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A

W ramach cyklu „Wystawa na ekranie” już w czwartek (16 stycznia) w jarocińskim kinie będzie można obejrzeć  film dokumentalny „Degas. Umiłowanie perfekcji”.

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

 

Edgar Degas był wybitnym francuskim malarzem i rzeźbiarzem wyróżniającym się wielkim talentem rysowniczym. Pomimo że przyjaźnił się i wystawiał swoje prace wspólnie z impresjonistami, zachował własny styl, który sam nazwał realizmem. Degasa fascynowały wszelkie przejawy współczesnego życia. Jak trafnie ujął to Zdzisław Kępiński w książce „Impresjonizm”, jego ambicją było „ukazać kulisy Paryża”. Był więc tam, gdzie bywali Paryżanie: w kawiarniach, na koncertach, na wyścigach konnych. Jego ulubionym tematem były skromne warsztaty prasowaczek oraz tonące w półmroku sklepy modystek,  a nade wszystko fascynujący świat tancerek baletu. Artysta spędzał niezliczone godziny za kulisami Opery Paryskiej, robiąc szkice, czasem też fotografując tancerki. Uwiecznił je praktycznie wszędzie i w każdej pozycji: na scenie, za kulisami, w garderobie oraz w sytuacjach prywatnych, czasem intymnych. Mawiał: „nazywają mnie malarzem tancerek, nie rozumiejąc, że są one dla mnie tylko pretekstem do malowania pięknych tkanin i oddawania ruchu”.

Film, który będzie można zobaczyć w kinie „Echo”, opowiada fascynującą historię nieustannego dążenia Degasa do doskonałości, przez eksperymentowanie z nowymi technikami. Odkrywa najróżniejsze obszary twórczości artysty - od rysunku i pasteli poprzez malarstwo sztalugowe do rzeźby. Spotkania ze sztuką odbywają się w ramach projektu "B.U.S. do Kultury", który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostępna.

Seans w czwartek 16 stycznia rozpocznie się o godz. 19.00.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!
R E K L A M A