ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M ABS_A1_AKTYWNY
R E K L A M AMoto tech B1_09_2020

Abp. Ryś chce rozmawiać z wiernymi diecezji kaliskiej. Z ofiarami również

› Aktualności› Wydarzenia 3 miesiące temu    5.07.2020
Lidia Sokowicz
komentarzy 5 ocen 8 / 100%
A A A
 fot. Archidiecezja Łódzka

"Chcę Was także poinformować, iż w najbliższym czasie wystąpię do Nuncjatury Apostolskiej w Polsce o przywrócenie mi kompetencji w sprawach oskarżeń o nadużycia seksualne, wysuwanych wobec duchownych diecezji kaliskiej. Oznacza to, iż jestem gotów do osobistej rozmowy także i w tych sprawach" - napisał abp Grzegorz Ryś w liście skierowanym do diecezjan, który dzisiaj jest odczytywany na mszach św. w diecezji kaliskiej.

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

Decyzją papieża Franciszka metropolita łódzki jest od 27 czerwca administratorem apostolskim w naszej diecezji. Biskup Edward Janiak, który nadal jest ordynariuszem diecezji kaliskiej, musiał ją opuścić na czas dochodzenia prowadzonego w sprawie zaniedbań, jakich miał się dopuścić w sprawie dotyczącej księdza Arkadiusza H. Historię ofiar molestowania, jak również mechanizm, dzięki któremu podejrzewanym o pedofilię duchownym udawało się unikać odpowiedzialności karnej. Wstępne dochodzenie w tej sprawie, podobnie jak i wizytację Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu Stolica Apostolska powierzyła abp. Stanisławowi Gądeckiemu, metropolicie poznańskiemu oraz przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski. 

 

W liście do wiernych diecezji kaliskiej ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś nawiązuje do czytanego 5 lipca fragmentu Ewangelii według św. Mateusza, który dotyczy odpowiedzi Jezusa na pytanie zadane przez Jana Chrzciciela: „Czy Ty jesteś tym, który miał przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?”. 

 

"Myślę, że w ostatnim czasie wielu z nas znalazło się w podobnej do Jana sytuacji. Konfrontowani raz po raz z czynami ludzi Kościoła, musimy się zmagać z narastającymi w nas wątpliwościami, a na usta ciśnie się Janowe pytanie: „Czy to naprawdę ty? Czy nie innego mamy prawo oczekiwać?!” Nasze pytanie jest pewnie nawet boleśniejsze: Jan zmagał się z niezrozumieniem jakoś kontrowersyjnych, ale DOBRYCH czynów Jezusa. My zderzamy się z GRZECHEM – ciężkim i skrywany, dramatycznie uderzającym w dzieci i młodzież, gorszącym i deprawującym Kościół „od środka”. (...)

Metropolita łódzki podkreśla, że jest to okazja, aby na nowo odkryć Jezusa w Kościele i skupić się wokół Niego. Zdaniem abp. Grzegorza Rysia, Pan daje nam czas, by odkryć na nowo sprawy i postawy fundamentalne. Dotyczy to zarówno świeckich, jak i kapłanów. Administrator zaprosił w liście wszystkich księży diecezji kaliskiej na rekolekcje, które chciałby poprowadzić w kolegiacie św. Józefa przez trzy kolejne wieczory: 21, 22 i 23 września (codziennie o godzinie 20.00).

 

"Tak długo, jak długo będzie to potrzebne, jestem do waszej dyspozycji. Wyznaczyłem do końca grudnia b.r. 16 dni, kiedy będę w Kaliszu – tu proszę o zrozumienie: na co dzień muszę pozostawać w archidiecezji łódzkiej, która przygotowuje się właśnie do Jubileuszu 100-lecia powstania. Oczywiście, w ciągu tych 16 dni będę przyjmował wszystkich, którzy potrzebują się ze mną spotkać; w sprawach bardzo pilnych zawsze można także poprosić o takie spotkanie w Łodzi. Chcę Was także poinformować, iż w najbliższym czasie wystąpię do Nuncjatury Apostolskiej w Polsce o przywrócenie mi kompetencji w sprawach oskarżeń o nadużycia seksualne, wysuwanych wobec duchownych diecezji kaliskiej. Oznacza to, iż jestem gotów do osobistej rozmowy także i w tych sprawach.Ufam – jak zapewne Wy wszyscy – iż moja nadzwyczajna posługa w Kaliskim Kościele nie potrwa długo, i że w niedługim czasie Kościół ten na nowo będzie się cieszył swoim diecezjalnym biskupem. Znam swoją rolę z natury przejściową; w tej jednak mierze, jaka jest mi wyznaczona, chcę Wam wszystkim posłużyć. I takim mnie przyjmijcie.

 

Obecnie uprawnienia do zajmowania się w diecezji kaliskiej sprawami dotyczącymi molestowania i wykorzystywania nieletnich przez osoby duchowne ma abp. Stanisław Gądecki

+ 8 głosów: 8 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (5)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ========
3 miesiące temu ocena: 100%  5
W dyby i do lochu z takimi...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jaaa
3 miesiące temu ocena: 87%  4
Jest nadzieja... Bogu dzięki.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ccc
3 miesiące temu ocena: 80%  3
Rozmowy sa bardzo potrzebne Problem powinien byćwyjaśnieniony i prawnie i uczciwe rozwiązany .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ matka Joanna od Aniołów
3 miesiące temu ocena: 63%  2
Mam nadzieję, że abp. Ryś wysłucha glosu ofiar i wyjaśni wreszcie wyciszone sprawy księży pedofilów i homoseksualistów w diecezji kaliskiej (Jarocin,Lutynia,Witaszyce). Czy prawda jest to co slyszałam, że duchowni ci dalej sprawują sakramenty?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ były ministrant
3 miesiące temu ocena: 50%  1
Jakie sakramenty? Myślisz że ci co macają dzieci mają kontakt z Bogiem? Ale na ratunek prezydent Duda zawsze może ułaskawić. Ryś nie jest zły ale sufitu nie przebije.