102. rocznica Powstania Wielkopolskiego. ZOBACZ, co się działo w powiecie

Opublikowano:
Autor:

102. rocznica Powstania Wielkopolskiego. ZOBACZ, co się działo w powiecie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Z okazji rocznicy Stowarzyszenie Biegacze Jarocin przebiegli z flagami około 9 km ulicami Jarocina. Przy okazji zapalili znicze w miejscach pamięci. Dla każdego uczestnika powstańczego biegu pamiątką była książka „Szare wilki z Jarocina” Roberta Ziółkowskiego.

 

 

 

 

W niedzielę rano pod pomnikiem mjr. Zbigniewa hr. Gorzeńskiego delegacja gminy Jarocin złożyła wiązankę biało-czerwonych kwiatów. W kościele św. Marcina odprawiona została msza św. w intencji uczestników powstańczego zrywu z 1918 roku. Z pomocą harcerzy zapłonęły też znicze w miejscach pamięci na terenie gminy. O godz. 16.40, która jest przyjmowana jako symboliczny początek powstania, zabiły kościelne dzwony. Kibice, którzy co roku odpalają z tej okazji race, spotkali się tym razem nie na rynku, ale na rondzie Powstańców Wielkopolskich.

 

102. rocznica Powstania Wielkopolskiego. ZOBACZ, co się działo w powiecie

 

Uroczystości odbywały się również w Mieszkowie. W miejscach pamięci o dwóch generałach - Heliodorze Cepie oraz Stanisławie Taczaku - wiązanki i znicze w asyście Wojciecha Koterby złożyli przedstawiciele organizacji działających na tym terenie. Na mieszkowskim rynku kwiaty osobno składała starosta Lidia Czechak. Uroczystości odbyły się również w okolicznych gminach m.in. w Jaraczewie i Żerkowie.

 

102. rocznica Powstania Wielkopolskiego. ZOBACZ, co się działo w powiecie

 

„Obostrzenia związane z COVID-19 nie pozwalają na organizowanie zgromadzeń. Ale nie zwalnia nas to z obowiązku uczczenia pamięci Powstańców Wielkopolskich. (...) Wierzę, że przyszłe obchody będą mogły odbyć się już w innej uroczystej oprawie, z udziałem mieszkańców, a wolnej od koronawirusa” - napisał na swoim profilu burmistrz Dariusz Strugała.

 

 

Władze gminy Żerków odwiedziły kilka miejsc, w tym również cmentarz w Lgowie, gdzie został pochowany hrabia Gorzeński.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE