Jak zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom domowym? Poradnik

Materiał promocyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: materiał partnera

Jak zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom domowym? Poradnik - Zdjęcie główne

foto materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Ubezpieczenie zwierząt domowych może stać się dodatkiem do podstawowej ochrony. Można wykupić je jako rozszerzenie polisy. Dzięki dodatkowemu ubezpieczeniu zwierząt domowych można zagwarantować sobie wypłatę odszkodowania w przypadku, gdy np. ktoś otruje kota czy psa lub twojemu zwierzęciu zdarzy się nieszczęśliwy wypadek. Sprawdź, jak zapewnić bezpieczeństwo domowym czworonogom.

Ubezpieczenie zwierząt domowych, krok po kroku

Wielu właścicieli traktuje swoje zwierzęta zupełnie jak członków rodziny. W polisie mieszkaniowej można uwzględnić czworonogi, odpowiednio rozszerzając ubezpieczenie. Ochrona zwierząt domowych w polisie mieszkaniowej polega na wypłacie odszkodowania osobie ubezpieczonej, gdy np. dojdzie do nieszczęśliwego wypadku z udziałem zwierząt. Jest to nie tylko wypłata świadczenia w formie gotówki, ale też zrealizowanie usług w ramach assistance. Polisa dla psów czy kotów najczęściej jest dodatkiem do podstawowego ubezpieczenia, z kolei same zwierzęta chronione są w podobnym zakresie, co np. nieruchomość. Ubezpiecz mieszkanie od szkód wyrządzonych przez psa, aby mieć pewność, że w razie pojawienia się problemu zostanie wypłacone odszkodowanie.

Zwierzęta można objąć ochroną z polisy mieszkaniowej, jeśli wcześniej wykupimy minimum podstawowy pakiet ubezpieczenia domu. Powinna znajdować się w nim ochrona murów, a także stałych elementów od zdarzeń losowych. Aby podjąć słuszną decyzję, należy wybrać polisę w porównywarce ubezpieczeń, która uwzględniać będzie zwierzęta domowe. Może to być m.in. NNW psa lub kota. Powinieneś pamiętać także o innych zdarzeniach, które wiązać się mogą z faktem posiadania danego zwierzęcia domowego. Zaliczyć można do nich np. organizację wizyty u weterynarza, kradzież z włamaniem (to warunek konieczny do uzyskania odszkodowania, gdy włamywacz np. otruje zwierzę), a nawet odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym (w przypadku, gdy np. ktoś przechodzący obok zostanie pogryziony przez naszego psa).

Co zwykle obejmuje polisa dotycząca zwierząt domowych?

Każda ubezpieczalnia, która oferuje ochronę dla zwierząt domowych, może robić to na swój własny sposób oraz na samodzielnie ustalonych zasadach. W polisie dotyczącej ochrony zwierząt znajdować się mogą takie warianty jak: koszty uśpienia i pochówku, leczenie zwierząt domowych, pokrycie kosztów transportu do weterynarza, telefoniczne porady specjalistów czy otrucie (w przypadku kradzieży z włamaniem do naszej nieruchomości). Poza tym dzięki takiej polisie możemy ochronić nie tylko zwierzęta, ale również budżet, gdyby nasze zwierzę wyrządziło jakąś szkodę. Rozszerzając ochronę o OC w życiu prywatnym, możemy się zabezpieczyć. Jeśli nasz pies pogryzie przechodnia, ubezpieczyciel pokryje straty. Rzeczy osobiste a ubezpieczenie – warto pamiętać, że wartościowe przedmioty zawsze warto zabezpieczyć i chronić. Dokładnie tak samo powinno być w przypadku zwierząt.

W dokumencie OWU zwykle sprecyzowane jest, o jakie zwierzęta domowe chodzi i które objąć można ubezpieczeniem. Jednak w niektórych ubezpieczalniach znaleźć można ogólne dane. Warunkiem podpisania polisy często jest określenie przeznaczenia zwierząt – zaznaczenie, czy są domowe (np. mieszkają z nami w domu), hodowlane czy dzikie. Nie każde zwierzę trzymane w mieszkaniu lub na terenie nieruchomości można objąć ubezpieczeniem. Wśród nich wyróżniamy m.in.: agresywne rasy psów, konie wyścigowe, zwierzęta półdzikie lub dzikie, przeznaczone na handel, egzotyczne (zwłaszcza drapieżne i jadowite), nielegalnie hodowane i wwożone na teren Polski lub wykorzystywane do celów zarobkowych.

Co jeszcze warto wiedzieć o ubezpieczeniu zwierząt domowych?

Zwierzęta domowe chronione są z tytułu ubezpieczenia przed identycznymi ryzykami jak reszta ruchomości domowych. Jeśli zwierzę np. zginie wskutek powodzi czy pożaru albo dozna uszczerbku na zdrowiu, właściciel będzie mógł liczyć na odszkodowanie. Taka polisa może również zabezpieczyć finansowo przed wypadkami komunikacyjnymi z udziałem zwierząt, ale też chorobą opiekuna czy otruciem przez osobę trzecią. Odszkodowania nie można dostać jednak w sytuacjach, gdy np. zwierzęta domowe uciekną z domu, zachorują lub umrą z przyczyn naturalnych, przyczynią się do przeniesienia chorób, coś im się stanie po przeprowadzce, spowodują szkody na terenie domu w budowie lub domku letniskowego.

Warto podkreślić, że ubezpieczenie zwierząt domowych nie obejmuje błędu medycznego weterynarza. Jeśli masz podejrzenie, że ktoś np. zadziałał celowo, pokrycia strat domagać się można z polisy lekarskiej lub skierować sprawę na drogę sądową. Poza pszczołami nie ma limitu zwierząt domowych, jakie można objąć ubezpieczeniem. Polisa obejmuje oczywiście zwierzęta ze schroniska – dla ubezpieczyciela nie gra roli, skąd pochodzi twoje zwierzę. Jeśli chodzi o miejsce, gdzie można sprawdzić i kupić ubezpieczenie zwierząt domowych, najlepiej zrobić to za pośrednictwem porównywarki polis mieszkaniowych. Powinna wyświetlić się tam opcja dodatkowa – rozszerzenie, jakim jest ubezpieczenie zwierząt domowych.

 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy