reklama
reklama

Społeczne Ognisko Muzyczne w Jarocinie pokazało swoje talenty. Wyjątkowy koncert na 60-lecie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Społeczne Ognisko Muzyczne w Jarocinie pokazało swoje talenty. Wyjątkowy koncert na 60-lecie [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
89
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Kultura Społeczne Ognisko Muzyczne w Jarocinie działa od 60 lat. Swój jubileusz uczcili oczywiście muzycznie w czasie specjalnie przygotowanego koncertu, na którym pokazali to, czym się zajmują na co dzień i pochwalili się swoimi talentami.
reklama

Społeczne Ognisko Muzyczne w Jarocinie jest najstarszą placówką na Ziemi Jarocińskiej zajmującą się kształceniem artystycznym. Jednocześnie może się pochwalić tym, że 13 lat temu zostało określone jako "Miejsce Odkrywania Talentów". Tytuł ten nadawany był przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. O tym, jakie one są mogli przekonać się widzowie podczas koncertu jubileuszowego, który odbył się w piątek (12 kwietnia) w Jarocińskim Ośrodku Kultury. 

 - Koncert ten jest hołdem dla wszystkich dzieci, młodzieży, a także pedagogów, którzy przez te lata przyczynili się do kształtowania kulturalnego krajobrazu naszej społeczności. Jest to okazja nie tylko do świętowania jubileuszu, ale również do podziwiania talentów, które rozkwitły pod skrzydłami ogniska - podkreślił Leszek Świderski, dyrektor Społecznego Ogniska Muzycznego oraz prezes Towarzystwa Muzycznego im. Alfonsa Kowalskiego w Jarocinie, które prowadzi tę placówkę.

Na scenie zaprezentowała się orkiestra prowadzona właśnie przez Leszka Świderskiego oraz Zbigniewa Obarę, emerytowanego dyrektora nie tylko ogniska, ale i Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jarocinie. Młodzi muzycy wystąpili również z Chórem Mieszanym im. K. T. Barwickiego, z którymi wspólnie wykonali słynną pieśń "Va, Pensiero" (Chór Niewolników) z "Nabucco" Verdiego. Oprócz nich na scenie zaprezentowali się również soliści - wokaliści i instrumentaliści oraz dwa zespoły - "Czajniki" z Michaliną Matuszak oraz "Kameralni", w skład którego wchodzi spore grono absolwentów placówki. 

W trakcie jubileuszowego koncertu wystąpili również nauczyciele. Wśród wykonawców była Marta Mąka, którą niedawno można było oglądać w programie "The Voice Kids".

SOM może się też pochwalić tym, że jako jedno z nielicznych w Polsce prowadzi naukę gry na harmonijce ustnej. Również i ten instrument można było usłyszeć w trakcie piątkowego koncertu. Jego program był bardzo dobrze ułożony. Znalazły się w nim polskie i światowe przeboje. Nic więc dziwnego, że bardzo spodobał się publiczności, która wielokrotnie dawała temu wyraz długimi oklaskami. Imprezę poprowadziły Dobrosława Wielgosz i Martyna Antczak. Pięć dekad działalności SOM zostało pokazane z formie prezentacji multimedialnej, a wiadomości z ostatniego dziesięciolecia streścił w telegraficznym skrócie Leszek Świderski. 

Jubileusz 60-lecia Społecznego Ogniska Muzycznego w Jarocinie był zarazem 55-leciem pracy jednej z nauczycielek, a przez pewien okres również wicedyrektorki - Adeli Jakubiak. Nic więc dziwnego, że koncert rozpoczął się podziękowaniami dla osoby tak zasłużonej dla tej placówki. Kwiaty i upominki były nie tylko od SOM-u, ale również od władz gminnych i powiatowych oraz od Małgorzaty Bierły, która również uczy w ognisku m.in. śpiewu i rytmiki, a prywatnie jest córką jubilatki. Wieloletnia pedagog była bardzo wzruszona. Dziękując za pamięć wspomniała o swoich byłych uczniach, którzy realizują się jako muzycy i nauczyciele: o Patryku Urbaniaku, Jarosławie Grunwaldzie i Januszu Barańskim.

- Nie ma tak, żeby idąc ulicą co chwilę nie słyszała "dzień dobry" - stwierdziła pani Adela, która przez ponad pół wieku wykształciła już spore grono uczniów

Czas na podziękowania i gratulacje był również na zakończenie koncertu. Wtedy do dyrektora SOM ustawiła się już bardzo długa kolejka. Wiceburmistrz Bartosz Walczak przy okazji składania życzeń zasugerował, aby rocznicowy występ powtórzyć w jarocińskim amfiteatrze, aby mogło go posłuchać jeszcze więcej osób. Wśród delegacji były instytucje i organizacje, z którymi ognisko współpracuje na co dzień m.in. Stowarzyszenie "Zawsze Młodzi" i Stowarzyszenie Jarocin XXI, Zespół Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia, Zespół Folklorystyczny "Snutki" z Potarzycy wraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Kultury Ludowej.

Wielu z gości wykorzystało ten czas, aby oprócz życzeń podzielić się osobistymi wspomnieniami związanymi z tą placówką. Tomasz Jankowski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Golinie, wspominał współpracę przy "Dzieciach Jarocina". Z kolei Janusz Barański, dyrektor Domu Kultury w Kotlinie, który z Leszkiem Świderskim uczył się w Szkole Podstawowej nr 5 w Jarocinie, dziękował szczególnie Adeli Jakubiak jako swojej pierwszej nauczycielce gry na instrumencie. Jak podkreślił, bez niej nie byłoby tych wszystkich fantastycznych rzeczy, które od lat dzieją się kotlińskiej kulturze m.in. Festiwalu Solistów i Zespołów Akordeonowych. Jako ostatnia na scenie pojawiła się Izabela Skrzypek, była dyrektor ogniska i szkoły muzycznej, która była inicjatorką założenia stowarzyszenia pod nazwą Towarzystwo Muzyczne w Jarocinie. Obecnie nosi ono imię Alfonsa Kowalskiego, założyciela placówki i wieloletniego nauczyciela liceum ogólnokształcącego, który prowadził również licealny chór. Starsze pokolenia absolwentów "ogólniaka" pamiętają go również jako słynnego "Funia". Na uroczystościach obecni byli również przedstawiciele rodziny patrona SOM. 

Obchody jubileuszowe odbywały się zazwyczaj co pięć lat.  Tym razem jednak przerwa była dłuższa, ponieważ świętowanie 55-lecia nie było możliwe z uwagi na pandemię koronawirusa. Po koncercie goście zostali zaproszeni na urodzinowy tort. Placówka w czasie sześciu dekad działalności kształciła kilka tysięcy uczniów, z których ponad tysiąc uzyskało dyplom ukończenia Społecznego Ogniska Muzycznego. Wielu z nich, jak można było się przekonać również na koncercie, realizuje się zawodowo w dziedzinach związanych z muzyką. Jeszcze więcej osób muzykuje amatorsko. Co roku z oferty tej instytucji korzysta ok. 250-300 osób. Z roku na rok jest coraz więcej dorosłych, a nawet seniorów, którzy chcą realizować swoje pasje i marzenia, które odłożyli na lata. W przeciwieństwie do szkoły muzycznej, w której program jest odgórnie narzucony, ognisko może sobie pozwolić na realizowanie autorskich projektów przygotowywanych przez nauczycieli.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 
 
 
 
 
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama