ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M Aspołeczne a1 baner główny
 wyszukaj wydarzenie

Znajdź wydarzenie po słowie

Pokaż wydarzenia z przedziału

-

Pokaż artykuły z przedziału

-
 kategorie wydarzeń

Najpierw Niemcy spędzili jarociniaków do klasztoru. JEST FILM

film  ›   ponad rok temu    28.11.2017
Bartek Nawrocki
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Najpierw Niemcy spędzili jarociniaków do klasztoru. JEST FILM
10 grudnia
niedziela
data 10 grudnia 2017 (niedziela)
godzina15:30
miejsceKino Echo Jarocin
organizatorMuzeum Regionalne w Jarocinie
biletyWstęp wolny

Jarocin. Historia Jarocina. II wojna w Jarocinie. Historia jarociniaków. Historia wypędzonych w Jarocina

78 lat temu Niemcy rozpoczęli wysiedlenia mieszkańców powiatu jarocińskiego do Generalnego Gubernatorstwa. Na spakowanie się dawali jarocinianom 15-20 minut. Mogli zabrać jedynie podręczne bagaże. Najpierw Niemcy spędzili Polaków do budowanego jeszcze klasztoru oo. franciszkanów, dziś budynków Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Właścicieli ziemskich, nauczycieli, lekarzy, wysokich urzędników zwieźli do ośrodka w Cerekwicy.

9 grudnia pod eskortą niemieckich żołnierzy jarocinianie zostali przepędzeni z klasztoru na dworzec kolejowych. Tam musieli wsiąść do wagonów pasażerskich, towarowych i bydlęcych. Rozpoczęła się podróż do miejsc nakazanych. Po dwóch dniach pociąg zatrzymał się w Opocznie. Tam całe rodziny z Jarocina musiały zorganizować sobie na nowo życie, znaleźć dach nad głową i pracę. Przyjęli ich mieszkańcy Opoczna, Białaczowa, Przysuchy, Zacharzowa, Zbożennej, Żarnowa…


Po 78 latach cztery jarocinianki pojechały do miejsc wysiedlenia. Odnalazły "swoje" wojenne domy i ludzi, których rodziny udzieliły im pomocy. Wróciły wspomnienia, którymi podzieliły się z filmowcami z Amatorskiego Klubu Filmowego JAR.

Pozostały dramatyczne historie, przyjaźnie i wdzięczność. O tym jest ten film.

Od grudnia 1939 r. do połowy 1941 r. Niemcy wysiedlili z powiatu jarocińskiego (obejmującego wówczas także Pleszew) ponad 3.600 osób.

Premiera "Podróży do miejsc nakazanych" odbędzie się w rocznicę pierwszych wysiedleń, w niedzielę 10 grudnia o godz. 15.30 w Kinie "Echo" w Jarocinie. Po projekcji odbędzie się spotkanie z bohaterkami i twórcami filmu. Bezpłatne wejściówki można odbierać w kinie "Echo" i w kawiarni "Filmowa".

 

Zapraszają: Amatorski Klub Filmowy JAR, Stowarzyszenie JAROCIN XXI, Muzeum Regionalne w Jarocinie. Produkcję filmu wsparła Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.

 

Film powstał przy współpracy z Muzeum Regionalnym w Opocznie i Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
R E K L A M A