Dostosuj wydruk

Garaż w domu jednorodzinnym – razem czy osobno. Jak powinien wyglądać projekt funkcjonalnego domu?

Garaż w domu jednorodzinnym – razem czy osobno. Jak powinien wyglądać projekt funkcjonalnego domu?

Garaż to nieodłączna część każdego projektu. Może stanowić oddzielny budynek lub znajdować się w bryle domu. Obydwa warianty mają swoje zalety i wady. Który z nich zatem wybrać?

 

Oddzielny garaż w projekcie domu

Garaż znajdujący się w oddzielnym budynku wymaga posiadania działki o odpowiedniej wielkości. Konieczna jest również właściwa konwencja zagospodarowania terenu pomniejszonego o stojący oddzielnie budynek. Wadą takiego rozwiązania są dodatkowe koszty budowy. Ile tak naprawdę kosztuje budowa domu jednorodzinnego? Jak wycenić budowę domu parterowego? Koszty wzrastają o dodatkowe fundamenty i ściany nośne. Pokrycie dachu również podnosi znacznie koszt inwestycji. Komfort użytkowania samodzielnego garażu jest ponadto znacznie mniejszy – odczuć to można zwłaszcza w zimne, czy deszczowe dni, kiedy przejście z garażu do domu nie jest wygodne. Zaletą takiej lokalizacji jest natomiast brak odgłosów z garażu w części mieszkalnej i większa powierzchnia użytkowa domu.

Garaż w bryle budynku

Garaż umieszczony w bryle domu nie wymaga dodatkowej przestrzeni na działce. Ma to ogromne znaczenie, gdy parcela jest niewielka. Nawet dwustanowiskowy, nie zmniejszy powierzchni ogrodu. Jak funkcjonalnie wykorzystać przestrzeń w garażu dwustanowiskowym? Zlokalizowany w piwnicy pod domem może być dodatkową przestrzenią do realizowania hobby, przechowywania sprzętów ogrodowych oraz stanowić dodatkową część gospodarczą. Nie wymaga dodatkowych środków na inwestycję i oszczędza czas budowy. Zapewnia wysoki komfort użytkowania.

Który projekt wybrać?

Wybór projektu zależy przede wszystkim od upodobań i preferencji inwestora. Musi on jednak uwzględnić wielkość swojej działki i plany jej zagospodarowania. Projekty dostępne domoweklimaty.pl uwzględniają różne potrzeby inwestorów oraz wielkość i kształt działki. Znaleźć tam można projekty domów piętrowych z garażem dobudowanym do budynku, a także takie ofert, w których umiejscowiony jest on w części piwnicznej. W każdym z tych rozwiązań zapewniony jest wysoki komfort użytkowania. Garaż w formie dobudówki stanowi spójną całość z budynkiem, a dom nie traci na walorach estetycznych.

Projekt funkcjonalnego domu uwzględnia garaż będący częścią budynku. Oddzielny garaż jest mało funkcjonalny, niekomfortowy, zajmuje dodatkowe miejsce i nie podnosi walorów estetycznych posesji.

autor: Artykuł partnera

Źródło:

Dodano: 2019.03.14

jarocinska.pl Copyright © 2007 - 2019 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kasprzaka 1a, 63-200 Jarocin, 62 747 15 31