Dostosuj wydruk

Noc Muzeów na Ziemi Jarocińskiej. ZOBACZ ILE ATRAKCJI

Noc Muzeów na Ziemi Jarocińskiej. ZOBACZ ILE ATRAKCJI

Jarocin. Ziemia Jarocińska. Kultura w Jarocinie. Noc Muzeów w Jarocinie. Noc Muzeów 2017. Simchat Chaim Festiwal

W sobotę 20 maja zaplanowano Noc Muzeów. - Tegoroczna Noc Muzeów będzie wyjątkowa. Budynek dawnej synagogi i jego sąsiedztwo znów wypełnią się gwarem żydowskiej kultury. Upamiętniona zostanie też postać pochodzącego z Żerkowa Jakoba Steinhardta, światowej sławy artysty grafika – zachęcają organizatorzy.

Wydarzenia te wpisują się są w program Festiwalu Kultury Żydowskiej „Simchat Chaim”, który odbywać się będzie przez ponad tydzień Jarocinie i Krotoszynie.

Atrakcje czekają również na wszystkich, którzy w Noc Muzeów odwiedzą Spichlerz Polskiego Rocka, Skarbczyk, kamienicę nr 17 przy Rynku (nowa siedziba jarocińskiej biblioteki), Pałac Radolińskich oraz Planetarium w Potarzycy.

ZOBACZ PROGRAM PONIŻEJ

JAROCIN

MIEJSCE: ULICA ŚRÓDMIEJSKA I SYNAGOGA ŻYDOWSKA

1800 – 2200 „PRZYBYLI, ODESZLI… SĄ: ŻYDZI POLSCY” – wystawa fotografii (Żydowski Instytut Historyczny)

Wystawa przybliża drogi Żydów do Polski, która na wiele wieków stała się dla nich schronieniem, podczas gdy w wielu krajach zachodniej Europy byli prześladowani i mordowani. Prześledzimy także ostatni etap ich drogi, czyli przeprowadzoną przez nazistowskie Niemcy planową Zagładę. Końcowy akcent pada na odradzające się życie żydowskie w Polsce.

1800 – 2200 „ŚWIAT UTRACONY. ŻYDZI POLSCY. FOTOGRAFIE Z LAT 1918-1939” – wystawa fotografii (Żydowski Instytut Historyczny)

Fotografie ukazują duże miasta i miasteczka, w których często większość mieszkańców stanowili Żydzi. Zdjęcia przedstawiają również Żydów zasymilowanych, wychowanych w polskich szkołach, silnie związanych z polską historią, kulturą i językiem. Wyłania się z nich wielowątkowy obraz świata polskich Żydów. Jest to obraz uchwycony na krótko przed Zagładą.

1800 – 2200 „JACOB STEINHARDT” – wystawa plenerowa reprodukcji prac artysty

Jacob Steinhardt to znany w świecie artysta pochodzenia żydowskiego, który urodził się i przez wiele lat mieszkał z rodziną w Żerkowie pod Jarocinem. Na wystawie pokazane zostaną jego najciekawsze dzieła.

1800 – 2200 WARSZTATY MALOWANIA LITER HEBRAJSKICH (prowadzenie: Koło Naukowe Sznirele Perele Uniwersytetu Wrocławskiego)

Pod okiem studentów Uniwersytetu Wrocławskiego chętni będą mogli spróbować swoich sił w malowaniu liter hebrajskich, a także pisaniu w tym języku swoich imion.

1800 – 2200 WARSZTATY GRAFICZNE (prowadzenie: Koło Naukowe Punkt Grafiki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu)

Najmłodsi będą mogli pójść w ślady pochodzącego z Żerkowa słynnego artysty Jacoba Steinhardta i za pomocą różnych metod stworzyć swoje niepowtarzalne dzieła sztuki.

1800 - 2200 „BUDUJEMY JAROCIŃSKI SZTETL!” – WARSZTATY (prowadzenie: Martyna Marcinkowska, Olga Pawlak)

Martyna Marcinkowska i Olga Pawlak zaproszą dzieci do budowania dawnego Jarocina. W ruch pójdą stare mapy, kartony, pudła i wszystko, co tylko się przyda.

1800 - 2100 KUCHNIA ŻYDOWSKA – POKAZ KULINARNY (prowadzenie: Beata Mintzberg)

Czulent, maca czy śledź po żydowsku – o tych potrawach wielu słyszało, ale nie każdy wie, jak je przyrządzić. W tajniki kuchni żydowskiej wprowadzi Beata Mintzberg. Uczestnicy będą mieli okazję posmakować przygotowanych na ich oczach specjałów.

1830 „ŚWIĘTA ŻYDOWSKIE” - WYKŁAD (prowadzenie: Stowarzyszenie Żydowskie Cuknuft)

Zainteresowani obyczajami żydowskimi mogli będą zobaczyć tałes, talit katan, szofar, świece hawdalowe, kołatki purimowe, drejdle, kaftan pesachowy, obrusy świąteczne, nakrycia na chałki…. Prowadzący opowiedzą o tym, czym są i do czego służą te przedmioty.

1930 WARSZTATY TAŃCA ŻYDOWSKIEGO (prowadzenie: Dorota Gołąb – instruktorka tańca w Poznańskiej Filii Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP)

Dorota Gołąb, od 2003 roku ucząca tańca w poznańskiej Gminie Żydowskiej, zaprosi na wspólne tańce w kręgu. Nauczymy się podstawowych kroków, by razem móc bawić się i tańczyć.

2030 KONCERT PLENEROWY ZESPOŁU SZTETL

Sztetl to projekt klezmerski założony z tęsknoty za kulturą i tradycją żydowską kwitnącą w okresie międzywojennym. Muzycy tworzący kolektyw wywodzą się z Sejn. Tym co wyróżnia Sztetl od innych formacji klezmerskich, jest bardzo mocne przywiązanie do tradycyjnych brzmień i budowanie repertuaru wyłącznie w oparciu o materiały źródłowe, zapisy nutowe i nagrania Żydów z okresu „międzywojnia”.

MIEJSCE: SKARBCZYK

1800 - 2200 Projekcja 3D obrazu „BITWA POD GRUNWALDEM JANA MATEJKI” (produkcja Platige Image, udostępnione przez Muzeum Narodowe w Warszawie)

1800 - 2200 „MIASTO DUCHÓW" - wystawa fotografii otworkowych wykonanych w Czarnobylu przez Grzegorza Sawę Borysławskiego (Wrocław)

Zdjęcia powstały w ciągle jeszcze niebezpiecznym rejonie katastrofy czarnobylskiej. Unikatowy klimat tych fotografii potęguje wrażenia z "miasta duchów" jako mrocznej, zamglonej, miejskiej, otwartej przestrzeni - opuszczonej w popłochu w dwa dni po atomowej awarii.

MIEJSCE: MUZEUM REGIONALNE, RYNEK – RATUSZ

1800 - 2200 Wystawy: „Z PRZESZŁOŚCI ZIEMI JAROCIŃSKIEJ” (wystawa stała), „MAREK KUŚ – RZEŹBA” (wystawa czasowa), „ZNISZCZONE… OCALONE” - wystawa fotografii i macew z cmentarzy żydowskich okolic Jarocina

MIEJSCE: SPICHLERZ POLSKIEGO ROCKA, UL. POZNAŃSKA 2

1800 - 2000 GRA „DIXIT” - gra karciana dla młodzieży i dorosłych

1800 - 2000 FANI NIEMENA – tworzenie galerii zdjęć fanów Czesława Niemena

W przestrzeni strefy „Dojrzałość” każdy odwiedzający będzie mógł zapozować do zdjęcia na tle ścianki z Czesławem Niemenem oraz podzielić się wrażeniami na temat muzyki Niemena. Zdjęcie z komentarzem znajdzie się w mini galeryjce fanów Niemena.

1800 - 2000 ANIMACJE RUCHOWE DLA NAJMŁODSZYCH Z UTWORAMI NIEMENA

W spichlerzowym „muzycznym bębnie” pod okiem animatora najmłodsi będą mieli okazję pobawić się przy dźwiękach „Ciuciubabki” czy „Płonie stodoła” Czesława Niemena.


2030 – 2200KRWAWE BALLADY” – KONCERT JUSTYNY JARY ORAZ ZESPOŁU POMPADUR

Utwory są tajemnicze, lekko makabryczne, ale z dużą dawką czarnego humoru. Czerpią z tradycji ballad podwórzowych, bazują na przedwojennych szlagierach z motywem zbrodni.

MIEJSCE: RYNEK – KAMENICA NR 17

1800 - 2100 HAPPENING ARTYSTYCZNY

1800 - 2100 POKAZ KRONIK AMATORSKIEGO KLUBU FILMOWEGO „JAR”

1800 - 2100 ZWIEDZANIE WNĘTRZ, KONSULTACJE SPOŁECZNE ws. nowej siedziby Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin

MIEJSCE: PAŁAC RADOLIŃSKICH - BIBLIOTEKA

1800 – 2200 ZWIEDZANIE WYSTAWY „HISTORIA BIBLII”

POTARZYCA

MIEJSCE: PLANETARIUM IM. TWÓRCY ANDRZEJA OWCZARKA

17.00 - 23.00 POTARZYCKA NOC Z GWIAZDAMI w noc muzeów – seanse pod kopułą planetarium, obserwacje teleskopowe słońca, księżyca i planet, multimedialne pokazy, fotografowanie nieba (seanse rozpoczynają się o każdej pełnej godzinie)

NA WYSZYSTKIE WYDARZENIA W RAMACH NOCY MUZEÓW WSTĘP BEZPŁATNY

Organizatorzy:

Gmina Jarocin

Muzeum Regionalne w Jarocinie

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Jarocin

Stowarzyszenie Krotochwile

Planetarium im. Twórcy Andrzeja Owczarka w Potarzycy

ZOBACZ TEŻ - NOC MUZEÓW w KINIE ECHO - 6 filmów, 11 seansów, 1 nocny maraton filmowy w Jarocinie [TUTAJ]

autor: Bartek Nawrocki

Źródło:

Dodano: 2017.05.15

jarocinska.pl Copyright © 2007 - 2018 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kasprzaka 1a, 63-200 Jarocin, 62 747 15 31