ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AOrlen_A1

Zmarł malarz Władysław Wojtczak. Pozostaną po nim obrazy

› Aktualności› Wydarzenia 3 miesiące temu    13.03.2019
Lidia Sokowicz
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A

Władysław Wojtczak przez cale życie stronił od gwaru i poklasku. Nigdy nie zabiegał o to, by „być na świeczniku”. Był cichym i skromnym człowiekiem, tak jak jego obrazy.

 

 

Władysław Wojtczak urodził się w 1925 r. w Siedleminie. Po ukończeniu w roku 1950 studiów na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu osiadł w Jarocinie. Tutaj mieszkał i pracował jako nauczyciel w Państwowym Ośrodku Kształcenia Bibliotekarzy. Z regionem związana była też znaczna część jego twórczości. Stąd najczęściej czerpał inspiracje do swoich akwarel, rysunków i obrazów olejnych.

 

Malarstwo Wojtczaka to przede wszystkim pejzaże inspirowane przyrodą, w otoczeniu której autor czuł się najlepiej. Na jego płótnach odnaleźć można ślady licznych wędrówek po okolicy. Upodobał sobie zwłaszcza krajobrazy znad Lutyni oraz Warty, zakola i rozlewiska rzeki, łęgi i łachy, lasy i drzewa nad wodą. Swoją twórczość wielokrotnie prezentował jarocińskiej publiczności, począwszy od pierwszych wystaw indywidualnych w drugiej połowie lat 60. XX w. Od 1973 r. malarstwo Władysława Wojtczaka kilkakrotnie prezentowało Muzeum Regionalne, które posiada ciekawą kolekcję jego prac. Największą aktywność twórczą wykazywał w latach 70. i 80. XX w. Wielokrotnie uczestniczył w wystawach Poznańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków (1952-1964) oraz prezentacjach twórczości kaliskiego środowiska plastycznego (1976-1987). Poza Jarocinem wystawy indywidualnie miał w Nowym Mieście (1981), salonie Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowie (1986) oraz Erfurcie (1986).

 

Z czasem coraz rzadziej udawało się go nakłonić do prezentowania obrazów, choć nie przestawał tworzyć w zaciszu domowym. Ostatnia wystawa prac Władysława Wojtczaka miała miejsce w jarocińskim ratuszu czternaście lat temu, w roku jubileuszu 55-lecia jego pracy artystycznej.

 

W zbiorach jarocińskiego muzeum znajdują się dwie prace, pochodzące z wystawy zorganizowanej w 1992 roku. Jedną ofiarował autor, a drugą zakupił zarząd miejski.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ar
3 miesiące temu ocena: 0%  1
Mu... :(
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji