R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AB1b - VitaMed
R E K L A M A

ZGO opłaciło detektywa, by szukał dowodów na śmietnisku

› Aktualności› Samorząd ponad rok temu    12.03.2017
Bartek Nawrocki
komentarzy 24 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. Materiały biura detektywistycznego

Zakład Gospodarki Odpadami w Jarocinie zapłacił prywatnemu detektywowi za śledzenie średzkiej firmy, która chciała konkurować z jarocińską spółką. Wynik? Zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu przestępstwa. Dla jednych to dbałość o publiczny majątek, dla innych próba zniszczenia prywatnego przedsiębiorcy.

R E K L A M A

To sytuacja bez precedensu w jarocińskim samorządzie. Co prawda w poprzedniej kadencji mówiło się o tym, że ktoś związany z władzami wynajął detektywa, by ten deptał po piętach radnemu opozycyjnemu, ale nie było na to dowodów. Dzisiaj wiadomo, że ta sama firma zbierała już materiały na naszym terenie. Nazwa zleceniodawcy - podmiot gospodarczy - pozostaje w sferze domniemań.  

Teraz są nie tylko dokumenty, ale też wynik swoistego rodzaju „wywiadu gospodarczego”. Tak uzyskano informacje o działalności zakładu  w Pławcach (powiat średzki), który stara się o status regionalnej instalacji przetwarzania odpadów i tym samym mógłby rywalizować o śmieci z naszego terenu z rozbudowaną niedawno instalacją ZGO. Takie plany uruchomiły czujność nie tylko szefostwa spółki, ale i władz gminy Jarocin.  

Z ujawnionych dokumentów wynika, że w styczniu tego roku ZGO podpisało umowę z Biurem Detektywistycznym Arcano Pawła Aleksandrowicza z Poznaniu. W środowisku mówi się, że to nie pierwsze lepsze biuro, ale mocna instytucja, której przewodzi człowiek z przeszłością w Centralnym Biurze Śledczym Policji. Pracownicy firmy przez ponad miesiąc, dzień w dzień przyglądali się działalności Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych Artura Zysa, które ma siedzibę w Pławcach. Tak powstała bogata dokumentacja zdjęciowa i filmowa - która ogólnie mówiąc - ma dokumentować łamanie przepisów o ochronie środowiska. Efekt? Zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Poznaniu o możliwości popełnienia przestępstwa.

Członek zarządu ZGO Michał Manowski mówi, że wcześniej firma śmieciowa nie korzystała z usług biura detektywistycznego, choć od razu dodaje, w spółkach kapitałowych, jest to na porządku dziennym. - Zrobiliśmy rozpoznanie, kto w tych okolicach działa i przede wszystkim zna się na tego typu specyfice - przyznaje Manowski i niechętnie wypowiada się o kuluarach, - Nie chodziło tyle o śledzenie, co sprawdzenie, jakie nieprawidłowości są w tamtej spółce. Te nieprawidłowości objawiły  się już w trakcie dostarczania odpadów na naszą instalację.

Przedstawiciel zarządu tłumaczy, m.in. że średzka firma przywoziła śmieci na samochodach, które nie były do tego przystosowane. - Nie przyjeżdżały do nas śmieciarki, tylko samochody skrzyniowe, otwarte, a to oznacza, że ktoś je załadowywał, a odpadów zmieszanych się nie załadowuje, jedynie na stacjach przeładunkowych, a Zys nie jest taką stacją - mówi Manowski. - To nam dało wiele do myślenia i musieliśmy to sprawdzić.     

Z dyrektorem Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Pławcach Mirosławem Marciniakiem nie udało nam się porozmawiać. Co o całej sprawie mówi właściciel firmy? - Nikogo nie śledzę, staram się pracować od tylu lat w miarę normalnie, uczciwie i ze wszystkimi konkurentami żyć w zgodzie. Jednak z niektórymi samorządami się nie da, tym bardziej z Jarocinem, od czasu, jak zaczęli budować obiekt do przetwarzania odpadów - mówi Artur Zys i tłumaczy, że o zarzutach póki co słyszał jedynie z przekazów medialnych. Odpiera podejrzenia. - A z Mateuszewa, gdzie jest przesypownia odpadów, to w czym transportuje ZGO do siebie? Też w kontenerach. Kontenery służą do transportu odpadów – mówi.

Z obu stron słychać litanię wzajemnych zarzutów. Pojawiają się również opinie o nieuczciwej konkurencji i „próbie zabicia żuczka”. Zys przyznaje, iż nie wiedział, że jest na celowniku firmy detektywistycznej. Z kolei szef tej ostatniej twierdzi, że jest człowiekiem do wynajęcia i osobiście nie zna przedsiębiorcy spod Środy Wlkp. - Moim zadaniem jest zebranie materiałów, które by świadczyły o tym, że jedno przedsiębiorstwo działa na szkodę innego przedsiębiorstwa. Nie mówimy o rywalizacji czy konkurencji, tylko wykorzystując nieuczciwe praktyki, działa na szkodę innych podmiotów - zastrzega detektyw Aleksandrowicz.

Szefostwo ZGO mówi wprost, że wynajęcie biura ma być ostrzeżeniem również dla innych podmiotów współpracujących, w tym dla gmin, które są członkami porozumienia. Co na zarzut, że to zbieranie haków na konkurencję? - My nie możemy doprowadzić do tego, żeby ktoś, kto działa niezgodnie z prawem, a to widać, chciał z nami konkurować. Jak można to nazwać konkurencją, kiedy my musimy transparentnie robić wszystkie czynności, zagospodarowanie, tymczasem ktoś działa niezgodnie z prawem, prawdopodobnie od lat, i teraz się mówi „tak, to jest konkurencja” - tłumaczy Manowski i z naciskiem mówi o wysiłkach na rzecz „dbania o dobro społeczne”.     

W kręgach samorządowych można zasłyszeć też opinię, że nie byłoby detektywa,  doniesienia do prokuratury i medialnego szumu, gdyby Zys poprzestał na własnym podwórku i nie starał się o status instalacji regionalnej. - Jeśli ktoś z małej firmy, chce się stać taką instalacją jak nasza, uzyskać status regionalnej, to uważam, że to jest gra niezgodna z zasadami. My za to odpowiadamy jako zarząd i nie pozwolimy sobie, żeby ktoś coś takiego zrobił - podkreśla członek zarządu.

Zys prosi, by Gazeta napisała, że jego firma ma pozwolenie na segregowanie odpadów od lutego 2009 roku. - Gdybyśmy nie działali zgodnie z prawem, to dawno by mnie już posprzątali. Tylko o to chodzi - mówi rozgoryczony przedsiębiorca. - Oni takiego „żuczka” jak ja, to zabiją finansowo i medialnie - ponieważ za pracę detektywa, czy tak drogiej kancelarii prawnej nie płaci ani prezes, ani burmistrz, tylko samorząd, czyli każdy z mieszkańców.

Zarząd ZGO odmówił podania, ile firma zapłaciła za usługi prywatnego biura detektywistycznego. Będziemy wracać do sprawy.

 

R E K L A M A
+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (24)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ppppppppppp
ponad rok temu ocena: 100%  24
moze pomozcie tym ktorzy szukaja zaginionych
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dydol
ponad rok temu ocena: 100%  23
Walka z konkurencją wg Pawlickiego Adama....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pawlicki na Marsa
ponad rok temu ocena: 100%  22
Pawlickiego powinni wywieźć na Marsa, na księżyc albo gdzieś tam w kosmos! ten człowiek nie rozumie i nigdy nie rozumiał że w odniesieniu do społeczeństwa jako całości jest po prostu nikim, może tam w przestworzach jest jego miejsce, ten gość po prostu nie lubi ludzi oprócz tego, którego widzi w lustrze
~ kiepske studia kluczem
ponad rok temu ocena: 100%  21
Zagadka lub pytanie: Co może robić 4 "informatykow" w JFPK?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ OSTATNI SPRAWIEDLIWY
ponad rok temu ocena: 83%  20
Biedny Pan Walczak pewnie nawet w 2 śniadaniu ma podsłuch. Ekipa z Jarocin Sport lubi takie akcje RZurek company :)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
~ pustka intelektualna decydentów
ponad rok temu ocena: 100%  19
to pokazuje tylko jak daleko sięga zboczenie intelektualne, czyli pustkę intelektualną niektórych opalonych dziwaków!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ŻYCIE
ponad rok temu ocena: 100%  18
Żeby to oni zaraz nie wynajęli na ZGO :)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ZGO
ponad rok temu ocena: 88%  17
U mnie ZGO Nova odbiera śmieci busami z plandeką. Czy to jest pojazd do przewozu śmieci?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ uuuu
ponad rok temu ocena: 67%  16
to nie smieci tylko zbiorka selektywna
~ gminnik
ponad rok temu ocena: 91%  15
Rynek zweryfikuje. Powstanie nowe wysypisko i zostanie lepszy. A warto potem rozliczyć, czy warto było topić w śmieciach 15 milinów. I kto najwięcej dorobił się na interesie. Jak to Rzymianie mawiali "kto odniósł korzyść?". No ale "władza" nie musi kierować się rachunkiem ekonomicznym. Tak powiedzieli, jak była mowa o knajpie w spichlerzu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ metody skazanych
ponad rok temu ocena: 84%  14
ZGO płaci przecież z naszych pieniędzy a nie swoich więc ich psim obowiązkiem jest podać ile zapłacili za detektywa,, może ujawnią kogo jeszcze śledził ten Sherlock Holmes czy to byłaby siara?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xyz
ponad rok temu ocena: 83%  13
Firma ZGO to najgorsza jaka do tej pory jeździła w gminie Nowe Miasto CWANIAKI
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wert
ponad rok temu ocena: 44%  12
jaj juz to zgo nova jezdzi a nie zgo to dwie rozne spolki
~ wujek ludek
ponad rok temu ocena: 86%  11
Jeśli to prawda i pieniądze gminne są w ten sposób marnotrawione (wynajmowanie detektywa) , to ktoś tutaj powinien za to ponieść odpowiedzialność karną... Pamiętajcie ! Jeśli to prawda, nikogo nie obwiniamy na podstawie plotek.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ metody skazanych
ponad rok temu ocena: 90%  10
Ale to nie jest plotka to oficjalne stanowisko ZGO
~ solo
ponad rok temu ocena: 87%  9
"Oni takiego „żuczka” jak ja, to zabiją finansowo i medialnie - ponieważ za pracę detektywa, czy tak drogiej kancelarii prawnej nie płaci ani prezes, ani burmistrz, tylko samorząd, czyli każdy z mieszkańców" NIC DODAĆ NIC UJĄĆ. Za to niech płaci władza samorządowa z własnej kieszeni MAm nadzieję, że kiedyś do tego dojdzie i zapłacą kary z odsetkami. I na koniec pytanie nie tylko do detektywa W jaki sposób A Pawlicki dorobił się 70 hektarów ni i dostał kredyt na 2% Ryba bowiem psuje sie zawsze od głowy a nie od ogona
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Lepszy od innych ?
ponad rok temu ocena: 75%  8
Dlaczego starosta Drzazga spala śmieci na swoim ogrodzie przy ul :Poznańskiej powodując słup czarnego dymu ? Czyżby nie wiedział że nie wolno ? (Sobota godz :16:30 ) Jaki przykład daje ? Policja oraz Straż Pożarna są bezradne . W jakim państwie my żyjemy ?!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ koniecZJ
ponad rok temu ocena: 82%  7
Metody Pawlickiego nic dodać nic ująć, ciekawe czy opozycja też jest śledzona przez detektywów bo tez jest niewygodna dla takiego sprawowania władzy przez obrażonego na wszystkich pawlickiego
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Renegade
ponad rok temu ocena: 65%  6
Opozycja? W obecnej radzie miejskiej nie ma takiego pojęcia... Więc nie trzeba nikogo śledzić...
~ cielcza
ponad rok temu ocena: 88%  5
Śmieci to podobno lepszy biznes od ,,prochów'' - moze juz mamy do czynienia z mafią ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jarociniak
ponad rok temu ocena: 26%  4
Dobrze robią, druga taka instalacja w regionie to mniej śmieci, mniej śmieci to jedna zmiana w Jarocinie a więc zwolnienia. Koszty stałe są w zakładzie takie same więc jak mniej robi to robi drożej, a jak będzie robił drożej to my będziemy więcej płacić w opłacie śmieciowej.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Olek
ponad rok temu ocena: 78%  3
Aleś mądry jest! A monopol wiesz co to jest? I dyktat cen?
~ Cwaniak
ponad rok temu ocena: 87%  2
Tak to właśnie robią. Czy gminne przetargi czy zwolnienia które są nieprawidłowe . Załatwiają za Naszą kasę. Pawlicki się urządzi za Nasze a później sprywatyzuje jak Drobud ???
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
R E K L A M A