ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AZegarmistrz_a1_podstrona

Zaskakująca decyzja sołtyski. Co się stało?

› Aktualności 2 miesiące temu    16.05.2019
Anna Konieczna
komentarzy 9 ocen 0 / 0%
A A A
Dożynki gminne 2018. Od lewej Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina, Barbara Kaganek soltyska Prus i Roszkówka oraz starosta dożynek Janusz Ka lmuckiDożynki gminne 2018. Od lewej Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina, Barbara Kaganek soltyska Prus i Roszkówka oraz starosta dożynek Janusz Ka lmucki fot. A. Konieczna

Od wyborów rad sołeckich i zarządów osiedli w gminie Jarocin minęły zaledwie dwa miesiące, a już w jednym z sołectw trzeba będzie ponownie zwołać mieszkańców i wybory powtórzyć. Dlaczego - bo sołtyska zrezygnowała z pełnienia funkcji. Jakie są przyczyny tak zaskakującej decyzji?

 

 

Przez cały marzec odbywały się zebrania wyborcze w 23 sołectwach gminy Jarocin i 15 miejskich osiedlach [więcej TUTAJ].

 

 

W 8 wsiach mieszkańcy postawili na zmiany. W pozostałych przez kolejne 5 lat rządzić będą ci sami sołtysi, co do tej pory.

 

 

Z kolei w przypadku jarocińskich osiedli większość mieszkańców postawiła na dotychczasowych przewodniczących. Zmiana nastąpiła tylko na trzech osiedlach - Wojska Polskiego, Ciświca i Stare Miasto.

 

 

[masz sprawę do załatwienia w starostwie labo urzędzie pracy czy wydziale komunikacji - możesz to zrobić w sobotę - szczegóły TUTAJ]

 

 

Mieszkańcy dziwili się dlaczego zebrania wyborcze odbywają się dopiero w marcu. Zazwyczaj, jeśli wybory samorządowe odbywały się jesienią, to sołeckie i na miejskich osiedlach, tuż po nowym roku.

 

 

Tymczasem od październikowych wyborów samorządowych do marca minęło pięć miesięcy.

 

 

Potrzebna była zmiana statutów sołectw i rad osiedli, ponieważ ich kadencja - podobnie jak rady gminy i powiatu - została wydłużona z czterech do pięciu lat - wyjaśniała Urszula Jasek, kierownik referatu spraw obywatelskich w jarocińskim magistracie. - Każda taka zmiana musi zostać poprzedzona konsultacjami społecznymi. Dopiero po nich rada miejska wyznaczyła terminy wyboru rad sołeckich w poszczególnych miejscowościach i rad osiedli oraz terminy zebrań mieszkańców w tej sprawie - tłumaczyła urzędniczka. [więcej na ten temat TUTAJ]

 

 

W wyniku wyborów władza nie zmieniła się między innymi w sołectwie Prusy, Roszkówko. Pozostawiona na stanowisku szefowej rady soleckiej Barbara Kaganek nie nacieszyła się jednak długo stanowiskiem, które miała pełnić przez kolejnych pięć lat.

 

 

[sołtyska Prus i Roszkówka była w ubiegłym roku gospdarzem jarocińskich dożynek gminnych - szczegóły TUTAJ]

 

 

Po zaledwie dwóch miesiącach zrezygnowała z pełnienia funkcji. Przyczyną są problemy ze zdrowiem, które uniemożliwiają jej wypełnianie obowiązków.

 

 

Wybory w sołectwie Prusy, Roszkówko zostaną powtórzone. Kto tym razem wystartuje? Czy dwie kontrkandydatki Barbary Kaganek z marcowych wyborach zdecydują się raz jeszcze spróbować swoich sił i poddać się wyborczej ocenie mieszkańców?

 

 

[o wydarzeniach, które ponoć miały miejsce na wybrach sołeckich w sąsiadującym z Prusami Zakrzewie - przeczytasz TUTAJ]

 

 

Jedna z nich - Lucyna Stefaniak, która przegrała z dotychczasową sołtyską kilkoma głosami, weszła do składu rady sołeckiej. Przyznaje, że jeśli zostaną wyznaczone wybory, spróbuje ponownie wystartować.

 

 

Druga kontrkandydatka - Bernadetta Czarnyszka, która też należy do rady sołeckiej, mówi, że tym razem nie będzie kandydowała.

 

 

Nie chcę koleżance odbierać głosy. Będą ją wspierać - zapowiada.

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. Redakcja

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (25)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Tomasz
2 miesiące temu 25
Jan Dziedziczak do Parlamentu Europejskiego!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Asia
2 miesiące temu ocena: 67%  24
"Młode, siksy itp" słowa same mówią za siebie. Osoby które tak piszą chyba mają brak szacunku do " młodych " ludzi. Każdy z nas był lub jest młody i to nas nie definiuje jako człowieka. Także proszę użyć innych argumentów dlaczego osoby opisane jako siksy nie mogą być dobrym sołtysem?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tomasz
2 miesiące temu ocena: 100%  23
Czytając że zrozumieniem od pierwszej wiadomości idzie wywnioskować że osoba jest urażona o wypisywanie młodej społeczności rady sołeckiej na FB "śmieszne i żałosne wpisy" a sam krytykuje w portalu społecznościowym swoich mieszkańców gratulacje szkoda że nie ma odwagi na podpis
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tomasz
2 miesiące temu ocena: 100%  22
Czytając że zrozumieniem od pierwszej wiadomości idzie wywnioskować że osoba jest urażona o wypisywanie młodej społeczności rady sołeckiej na FB "śmieszne i żałosne wpisy" a sam krytykuje w portalu społecznościowym swoich mieszkańców gratulacje szkoda że nie ma odwagi na podpis
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ciekawa
2 miesiące temu ocena: 100%  21
Nie rozumiem tych złośliwości Pani sołtys życzę zdrowia. Młodzież zawsze się przyda teraz jest inne życie " doba internetu" może więcej niż dobre słowo. Tylko czy faktycznie do tej pory były pozyskiwane środki na nasze sołectwo z innych źródeł?? Czy tylko były rozdysponowane gminne środki do sołectwa. Przypisywanie zasług na kanalize światłowód itp. żal to chyba jest robione z postępem polski a nie sołtysa.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkanka
2 miesiące temu ocena: 75%  20
Czytam to wszystko i nie wierzę że wszyscy twierdzą, że była taka idealna. To dlaczego za każdym razem jak człowiek do niej szedł z głupim zatkany rowem to nie umiała załatwić. Tylko człowiek sam dzwonił i to nie raz. A skoro była taka super to dlaczego nie chciała żeby młodzi jej. Pomogli przecież jako sołtys mogła nimi pokierować. A nie być anty na wszystko. Dla was młodzi są złem, a powinni być przyszłością. I nie bujcie się napewno nauczą się jak być sołtysem , nie ważne kto nim zostanie. Pozdrowienia dla ludzi którzy nie wierzą i nie rozumieją doby internetu
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dzień dobry
2 miesiące temu ocena: 50%  19
Pani Basiu - wiele, wiele zdrówka i pomyślności w rehabilitacji. Miejmy też nadzieję, że wspólnota wiejska godnie podziękuje za wszystko co Pani dla Nich zrobiła, a młodzi może się trochę ogarną... i zrozumieją, że najpierw należy samemu coś zrobić zanim się zacznie wiele żądać. Wspólnota wiejska nie znosi wtykania się opalonym i kelnerom...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nn
2 miesiące temu ocena: 75%  18
Pewnie przecież mamy całować po nogach kogoś kto miał gdzieś prośby mieszkańców. Najlepiej to młodych wygrać bo przecież to zło konieczne. Mają siedzieć cicho..
~ Dobry wieczór
2 miesiące temu ocena: 56%  17
Pani.Basiu niech Pani wraca do zdrowia . I nie oddaje Prus w ręce jakims 2 młodym nieodpowirdzialnym kobieta co aby im o stanowisko chodzi bo pojęcie o władzy mega mierne...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nn
2 miesiące temu ocena: 60%  16
Bo Pani Basia wiedziała i o fundusze się starała..A z młodymi to chciała rozmawiać i zachęcała do współpracy z nią. Jakieś kpiny....
~ Szkoda gadać
2 miesiące temu ocena: 60%  15
Niech Pani wraca do zdrowia i nie rezygnuje. Naprawdę bo takiej Pani sołtys jak była.nie będzie już w Naszych Prusach długo. To przez te 2 młode chore na władzę co nie maja o.niej pojęcia wszystko A.sie pchają. Żal Prusy oddawać w takie ręce.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Lila
2 miesiące temu ocena: 0%  14
Oczywiście, że nie będzie gorszej bo już gorszej nie możemy sobie wyobrazić. Każdy będzie lepszy od niej a jak ktoś chce się wypowiadać pisemnie na stronie gazety to niech chociaż nauczy się polskiego języka. Ja tak bardzo czekałam na to zebranie wiejskie, które mialo być zwołane, ale osoba na której spoczywal ten obowiązek nie odważyła się nawet tego zrobić. A jeśli chodzi o dożynki to ci, którzy najwięcej zrobili nawet nie mieli za to podziękowania. A z tym pozyskiwaniem środków to proszę mnie nie rozsmieszac bo tak jak był burdel 30 lat tak jest do dzisiaj!!!!!!! A chamstwa i podejścia do rozmowy z mieszkańcami z drugiego końca wsi nie da się opisać. Ta kobieta umiała tylko rozmawiać ze swoją stroną.
~ Dzień dobry
2 miesiące temu ocena: 56%  13
Boże co to teraz będzie w tych Prusach jak wybiorą tamta od Stefaniiakow.... strach na wieś wychodzić bo jeszcze zdjęcia zrobia i wstawia na Facebooka bo zamiast iść do gminy jak Pani Basia i starać się o wszystko tylko tam potrafią być aktywne.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkanka
2 miesiące temu ocena: 100%  12
O Boże inkwizycja!!!
~ Asia
2 miesiące temu ocena: 100%  11
Poprawnie pisze się Stefaniaków. Pozdrawiam
~ Nn
2 miesiące temu ocena: 100%  10
Teraz bez nagłośnienia sprawy to my możemy nic nigdy nie uzyskać. Czasy się zmieniły. Radzę spojrzeć na inne sołectwa które takie sprawy na Facebooku naglasniaja i zyskują. Najlepiej krytykować...
~ Śmiech
2 miesiące temu ocena: 70%  9
, Nie chce koleżance zabierać głosy będę ja wspierać " haha a w niedawnych wyborach co zrobiła? Jak by nie jej kandydowanie to pewnie by wygrała A teraz koleżanka. Śmiech na sali. Przyjaźń nie zna granic :)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkanka Prus
2 miesiące temu ocena: 57%  8
Mam nadzieję tylko że Pani Basia dostanie bardzo godna nagrodę i podziękowanie za tyle lat pełnienia wzorowo funkcji i za uczciwość jaka od Niej bije bo szło z Nią pogadać o wszystkim była otwarta dla ludzi ,robiła wiele się nie chwaląc Nie to co Nowa rada sołecka na fb. Strach co będzie jak wygrają wybory.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Monia
2 miesiące temu ocena: 75%  7
A miała się czym chwalić?
~ Bez niku
2 miesiące temu ocena: 62%  6
Lucyna ?? Jak ona tylko umie na fb zakładać jakieś śmieszne grupy i ośmieszać się wpisami ma być soltysem? Podejrzewam że ledwo wie co się załatwia w gminie A co dopiero być gospodarzem takich świetnych dożynek o których mówili wszyscy że takich to najstarsi mieszkańcy nie pamiętają jakich Pani ubiegła sołtys prowadziła. Są napewno lepsi i bardziej odpowiedzialni kandydaci A nie Ci co są w Prusach raptem parę lat i maja zero pojęcia o sprawach wsi
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ An
2 miesiące temu ocena: 67%  5
Warto kogoś krytykować za plecami.... Oceniać widzę że potraficie, widzę że macie zero tolerancji. I co z tego że mieszka para lat. Pewnie pani Basia to miała przecież takie inwestycje były że o cho cho. A jak. Człowiek poszedł zgłosić że rów zatkany. To Dopowiedz była. A co ja ci mam z tym zrobić? To człowiek sam dzwonił do gminy lub powiatu. Więc przestańcie ja tak wychwalac.
~ Artur
2 miesiące temu ocena: 58%  4
Dziękujemy za wszystko Pani Sołtys. Drugiej takiej już napewno prędko nie będzie. Niech Pani wraca szybko do zdrowia.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gal anonim
2 miesiące temu ocena: 58%  3
Brawa dla Pani Basi. Najpierw Pokazała tym 2 siksom gdzie ich miejsce A potem głupim ustapila. Tyle co ona zrobiła dla Naszych Prus nie zrobi już predko żaden sołtys A zdrowie to rzecz najwazniejsza. Mądra decyzja. Nieraz mimo wielu racji glupszym trzeba ustąpić . Tylko strach co teraz będzie w tych Prusach bo jak narazie to tylko same śmieszne i żałosne wpisy na fb co się do śmiechu warte nadawaja i ida tylko na pośmiewisko.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Hugo
2 miesiące temu ocena: 50%  2
Jeśli tak bardzo obawia się Pan o dobro sołectwa, to proszę startować na sołtysa. Może dzięki temu sołectwo nie popadnie w ruinę i haos. Pewnie dlatego tak pan pisze bo od lat nic się nie zmieniło w sołectwe. Przeraża Pana niewiedza jak i możliwość rozwoju wsi. Brak wiary w ludzi nie daje szansy na sukces.
~ Gg
2 miesiące temu ocena: 100%  1
A co zrobiła?
R E K L A M A