Zainteresowanie Nocą Naukowców przerosło organizatorów [GALERIA]

Opublikowano:
Autor:

Zainteresowanie Nocą Naukowców przerosło organizatorów [GALERIA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Za nami II Noc Naukowców w Jarocinie. Przed wejściem do siedziby Fundacji „Ogród Marzeń” i FabLabu, gdzie odbywało się wydarzenia, ustawiały się długie kolejki. W sumie w imprezie wzięło udział około 3 tysiące osób.

 

 

 

Zainteresowanie wydarzeniem przerosło oczekiwania organizatorów. II Noc Naukowców odbyła się w piątek, 19 października 2018 w Jarocinie. Wydarzenie przygotował jarociński FabLab, który stworzyła Fundacja „Ogród Marzeń".


W tegorocznej edycji Nocy Naukowców w Jarocinie zwiedzający zabawę zaczynali już na zewnątrz budynku, gdzie mogli doświadczać wielu rzeczy: sprawdzić, czy można przebić woreczek z wodą, tak, by nie wyciekła ani kropla, zrobić wielką pianę dmuchając z wacika kosmetycznego nasiąkniętego płynem oraz poznać, co to takiego ciecz nienewtonowska. Można też było naładować telefon, jeżdżąc na rowerze i zobaczyć niezwykłego robota, którego zaprezentowali żołnierze z jarocińskiej jednostki woskowej. Tym, którzy stali w kolejce, czas umilali pokazem fire show członkowie grupy Anthony Street.


Dla zwiedzających przygotowano kilkadziesiąt różnych atrakcji. Większość stworzyli uczestnicy zajęć w FabLab, ale nie tylko, bowiem do organizacji tegorocznego wydarzenia przyłączyły się szkoły, firmy oraz policja, jednostka wojskowa i nadleśnictwo. Dzieci mogły m.in. wziąć udział w doświadczeniach chemicznych przygotowanych przez firmę Etos oraz Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie, pograć w grę komputerową używając zamiast klawiatury ziemniaków, zagrać na pianinie, ale bananami i marchewkami. Wiele emocji wywołały mistrzostwa w grze Packman. Dużym powodzeniem cieszyło się też przejście po grających schodach. Na stoisku policji można było zostawić swoje odciski palców. Dużym zainteresowaniem cieszyły się atrakcje przygotowane przez ZSP-B w Tarcach. Dzieci doiły symulator krowy, robiły zastrzyki pluszakom i przeprowadzały badanie USG. Również oblegane było stoisko Nadleśnictwa Jarocin.


Bardzo dużą atrakcją były samolot i bolid, które stworzyli uczestnicy zajęć w FabLabie.

W trakcie czekania w kolejce do wejścia do warsztatu FabLabu, który znajduje się w budynku kotłowni spółki Veolia, można było zostać sfotografowanym przez foto radar, na co zdecydowało się ponad 200 osób! Następnie można było zobaczyć, jak pracują laser czy drukarki 3D oraz przejść robotem tor przeszkód. Na sam koniec przy wyjściu z Nocy Naukowców zwiedzający zobaczyli pokaz ekologicznego i tańszego palenia w piecu.


Atrakcji było o wiele więcej. Nie sposób wszystkich opisać. Zobaczenie i doświadczenie wszystkiego zajęło niektórym nawet dwie godziny.


Na najmłodszych uczestników czekały nagrody. Każde dziecko na wejściu otrzymywało kartkę na stemple, które można było zdobyć na większości stoisk. Po pokazaniu kartki z siedmioma stemplami można było otrzymać Dyplom Młodego Naukowca oraz pierścionek wydrukowany na drukarce 3D lub samolocik wycięty laserem.
II Noc Naukowców zorganizowano w ramach projektu „FabLab w działaniu”, który prowadziła Fundacja „Ogród Marzeń”, a współfinansowała Gmina Jarocin.

Podczas Nocy Naukowców organizatorzy przeprowadzali zbiórkę na dalszą działalność jarocińskiego FabLabu o organizację kolejnej III Nocy Naukowców.
Większość zwiedzających bardzo pozytywnie oceniła tegoroczną imprezę i stwierdziła, że z chęcią wybierze się na nią w następnym roku.

 


II NOC NAUKOWCÓW współfinansowali: Gmina Jarocin, Veolia, PWiK Jarocin, Polwos, AT, Drobud. W organizacji wydarzenia pomogli: ETOS, POW, Agencja P 11, Serwis Lab-Tel, 16 Batalion Remontu Lotnisk w Jarocinie, Komenda Policji w Jarocinie, Nadleśnictwo Jarocin ZSP-B w Tarcach, SP nr 1 w Jarocinie, SP nr 2 w Jarocinie, LO Jarocin

 


Więcej o jarocińskim FabLabie przeczytasz tutaj. Możesz też śledzić ich działanie na Facebooku.
Znajdź siebie na zdjęciu [ZOBACZ GALERIĘ].

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE