R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 Adecco
R E K L A M A

Wywiad z emerytowanym górnikiem: „Zmarł mi pod szybem. To było straszne przeżycie”

› Aktualności› Wydarzenia ponad rok temu    9.12.2016
Elżbieta Rzepczyk
komentarzy 4 ocen 0 / 0%
A A A
Czesław Fajerski - emerytowany górnik z Woli Książęcej.Czesław Fajerski - emerytowany górnik z Woli Książęcej. fot. Elżbieta Rzepczyk

Najpierw zjeżdżał 420 metrów pod ziemię, potem a zakończyłem na 890 metrach Temperatury sięgały od 28 stopni do 40. W takich warunkach 30 lat pracował w kopalni „Pokój” w Rudzie Śląskiej Czesław Fajerski - emerytowany górnik z Woli Książęcej.

Rozmawiał jeszcze z nami, a jak dotarliśmy pod szyb, to już było widać, że jest z nim coś nie tak. Zaczął krwawić z nosa. Zmarł mi pod szybem.

- Zawalił się przekop na długości 15 metrów. Pamiętam to jak dzisiaj, było to w 1976 roku. Uczestniczyłem w akcji ratowniczej, bo przez trzy lata byłem zarejestrowany w oddziale ratowniczym jako ratownik. Najpierw szedł zawodowy zastęp ratowniczy, ratownicy odsuwali skały, a my wyciągaliśmy górników. Razem z kolegą wynosiłem jednego z poszkodowanych.

Rozmawiał jeszcze z nami, a jak dotarliśmy pod szyb, to już było widać, że jest z nim coś nie tak. Zaczął krwawić z nosa. Zmarł mi pod szybem. To było straszne przeżycie. Miał 38 lat. Osierocił żonę i dwójkę dzieci. Wtedy zginęło 7 górników. Pięciu życie straciło na miejscu, a dwóch zmarło w szpitalu. Mieli bardzo poważne urazy wewnętrzne - opowiada emerytowany górnik.

Jak z gminy Kotlin trafił na Śląsk? Na czym polegała jego praca? Czytaj wywiad z Czesławem Fajerskim w aktualnym wydaniu „Gazety Jarocińskiej”

R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (4)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ anna
ponad rok temu ocena: 100%  4
NIGDY BYM MEZOWI ANI SWOJEMU DZIECKU NIE KAZALA ZOSTAC GORNIKIEM .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gość
ponad rok temu 3
do Jana ;posał czy pisał naucz się najpierw pisać a dopiero komentuj !
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kol
ponad rok temu ocena: 50%  2
Polonista się znalazł. Zobacz na swój wpis p.Miodek.
~ Jan
ponad rok temu 1
Jak mąż może osierocić żonę? Kto to posał?!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
R E K L A M A