ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1

Wspomnienia jarocińskich powstańców do nabycia w walentynki na wykładzie

› Aktualności› Wydarzenia 5 miesięcy temu    10.02.2019
Lidia Sokowicz
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A

W roku 100. rocznicy zakończenia powstania wielkopolskiego ukazało się drugie wydanie wspomnień uczestników tamtych lat - mieszkańców ziemi jarocińskiej. Po raz pierwszy publikacja Od „Jedności” do niepodległości” pojawiła się w 2012 r., ale jej nakład szybko się wyczerpał. Dziś książka znów wraca na rynek, w nieco zmienionej szacie graficznej okładki.

 

 

Osnowę publikacji stanowią relacje osób pochodzących z ziemi jarocińskiej, uczestniczących w tym zwycięskim zrywie niepodległościowym z przełomu lat 1918/1919. Prezentowane w wydawnictwie wspomnienia zebrane zostały w wyniku przeprowadzonej kwerendy, którą objęto zbiory Muzeum Regionalnego w Jarocinie, Archiwum Państwowego w Poznaniu oraz Biblioteki Kórnickiej.

 

[ZOBACZ TEŻ] Muzeum dostało ponad 5 mln zł na nową siedzibę w pałacu, amfiteatr i ruiny

 

Większość znajdujących się w opracowaniu relacji publikowana jest po raz pierwszy. Wydane wspomnienia pozwalają niewątpliwie na dokładniejsze naświetlenie wydarzeń, jakie rozegrały się w Jarocinie w końcu 1918 r. Są także cennym źródłem przygotowań oraz wielu epizodów powstańczych. Autorami większości z nich są szeregowi uczestnicy powstania, nie brak również relacji spisanych przez dowódców kompanii, w tym tego najważniejszego dla Jarocina - Zbigniewa Ostroroga-Gorzeńskiego.

Książka wznowiona została przez Muzeum Regionalne w Jarocinie dzięki dotacji z budżetu Gminy Jarocin. Nabyć można ją w ratuszu (w Bibliotece lub Muzeum) w cenie 25 zł. Dostępna będzie także na spotkaniu z dr. Markiem Rezlerem, które odbędzie się w czwartek 14 lutego w pałacu Radolińskich. Początek o godz. 18.00. Prelekcja będzie częścią trzydniowych obchodów związanych ze 100. rocznicą zakończenia Powstania Wielkopolskiego oraz 150. urodzin hrabiego Ostroroga-Gorzeńskiego [ZOBACZ TUTAJ]

 

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!
R E K L A M A