R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - BS kredyty do odwołania
R E K L A M A

Włamują się na Facebooka, wyłudzają pieniądze

› Aktualności› Na sygnale ponad rok temu    8.01.2018
Elżbieta Rzepczyk
komentarzy 9 ocen 2 / 50%
A A A

„Potrzebuje głosów smsowych na konkurs fotograficzny. Brakuje mi kilku głosów. Dasz radę pomóc? Sms kosztuje 12 groszy. To nie jest problem? - to treść wiadomości, które wysyłał haker z konta mieszkanki Wilkowyi za pośrednictwem Messengera do jej znajomych.

„Jasne Dawaj” - odpisała kobieta. „Musisz wysłać sms o treści HPAY.GLADOR6 na numer 92520. Z jednego numeru możesz wysłać nawet parę smsów. Przyjdzie ci sms zwrotny z kodem, który ja muszę wysłać” - pisał haker.

Oszust wysłał taką liczbę wiadomości, że zablokował się telefon naszej Czytelniczki.

R E K L A M A

- Włączyłam laptopa, to momentalnie na Messengera dostałam 42 wiadomości. Co próbowałam odpisać, to natychmiast byłam blokowana. Znajomi pisali: „W czym mogę Ci pomóc?”. Haker odpisywał. Ludzie wysyłali smsy, a ja nie mogłam nic zrobić. Co chciałam odpisać, żeby nic nie wysyłali, to od razu byłam blokowana, wyrzucana z sieci - opowiada kobieta.

Sprawa trafiła na policję. Funkcjonariusze potwierdzają zgłoszenie i przestrzegają, aby ostrożnie pochodzić do wszelkiego rodzaju próśb kierowanych za pomocą portali społecznościowych.

- Na kontach instalowany jest wirus, po czym bez wiedzy użytkownika konta umieszczany jest post z prośbą o wysłanie smsa. Jeden ze sposobów umieszczania wirusa polega na tym, że w wiadomościach są wysyłane informacje o łańcuszkach i żeby go przesłać dalej trzeba zapisać obraz. Zapisując go na swoim komputerze - pobierając z Messengera instalujemy sobie wirusa i później bez naszej wiedzy wrzuca sobie różne posty z prośbą o wysłanie smsa - tłumaczy mechanizm mł. asp. Agnieszka Zaworska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie.
 

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 1 głosów: 2 (50%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (9)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ olla
ponad rok temu ocena: 100%  9
sms na nr 925xx kosztuje 25 zł + VAT czyli 30,75 zł, a nie 12 gr
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Piter
ponad rok temu ocena: 100%  8
Ktoś przy zdrowych zmysłach nie będzie reagował na tego typu esemesy tylko naiwni się wrabiają
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ XD
ponad rok temu ocena: 0%  7
XD
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kot
ponad rok temu ocena: 56%  6
A ja nie mam Messengera. Bez tego też można odczytać wiadomości na fejsie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ JackStrong
ponad rok temu ocena: 40%  5
To niech Policja działa a nie tylko przestrzega. Są za słabi żeby namierzyć takiego delikwenta.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
~ Zenek
ponad rok temu ocena: 100%  4
Człowieku pomyśl trochę co ma ci zrobić Policja skoro ludzie są naiwni. Jeśli ktoś dostaje takie wiadomości o przesłanie sms czy inne cuda z podanym numerem wystarczy wcześniej wpisać ten numer w google i sprawdzić jego koszt. To nic nie kosztuje, a ludzie mają pretensje do świata bo coś dostaną lub ktoś napisze im, że mogą coś dostać albo wygrać i wtedy bez namysłu wysyłają wszystko co idzie. Teraz nie ma problemu żeby cokolwiek sprawdzić w internecie więc winny jest wyłącznie ten który wysyła bez namysłu takie wiadomości.
~ ja
ponad rok temu ocena: 78%  3
Jak sam się nie zabezpieczysz, Policja Ci nie pomoże w świecie Cyber
~ seba
ponad rok temu ocena: 50%  2
a wiesz w ogóle konstanty co to są ddosy?
~ konstanty Kwas
ponad rok temu ocena: 17%  1
kolego bez powodu nie dostaje sie ddos'ów trzeba naprawde mieć pecha aby padło na nas :) często jest tak ze policja nie podejmuje żadnych kroków wydział z ceber przestępczością walczy tylko nie skutecznie ... w takim wydziale powinni pracować super informatycy (czyt.haker) którzy kiedyś zostali złapani za podobne przestępstwa
R E K L A M A
R E K L A M A