R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AB1b - VitaMed
R E K L A M A

Wielkopolscy seniorzy spotkali się w Wągrowcu

ponad rok temu    14.06.2017
Artykuł partnera
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A

W położonym nad jeziorem wągrowieckim Hotelu Pietrak odbyło się w dniach 19 – 20 maja wyjątkowe wydarzenie. Ze wszystkich krańców Wielkopolski zjechali się przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń i grup senioralnych aby uczestniczyć w I Europejskiej Konferencji Seniorów Województwa Wielkopolskiego SENIORIADA, której pomysłodawczynią i organizatorką była posłanka do Parlamentu Europejskiego Krystyna Łybacka. Jak zaznacza poseł Łybacka ideą spotkania było stworzenie forum wymiany doświadczeń pomiędzy Seniorami, w którym to sami zainteresowani dzielą się swoją wiedzą i pomysłami.

R E K L A M A

 

Młodość jest przyszłością narodu, ale starość jest przyszłością wszystkich

Młodość jest przyszłością narodu ale starość jest przyszłością wszystkich. Od tego zdania Krystyna Łybacka rozpoczęła swoje inauguracyjne wystąpienie nawiązując tym samym do znaczenia Srebrnej Gospodarki – jednego z pięciu priorytetów rozwojowych Unii Europejskiej. Srebrna Gospodarka to cały katalog działań rynkowych, rozumianych jako produkty i usługi kierowane do seniorów, a także szczególnie ważne inicjatywy o charakterze niekomercyjnym. Również w Polsce wzrasta zapotrzebowanie na projekty adresowane do tej właśnie grupy osób. Rozwija się sektor usług opiekuńczych i medycznych, pojawiają się oferty turystyczne dedykowane dla osób starszych, a także szereg propozycji o charakterze edukacyjnym i szkoleniowym.

Uczestnicy wągrowieckiej Senioriady mieli okazję zapoznać się z ofertą Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, która uruchomiła nowy kierunek studiów - „Animacja osób 50 plus” dedykowany dla osób zainteresowanych pracą z seniorami i na rzecz seniorów. O pomyśle poznańskiej uczelni opowiadała Dziekan Wydziału Turystyki i Rekreacji AWF w Poznaniu pani prof. dr hab. Beata Pluta.

Jeżeli człowiek jest aktywny to ma mniej czasu na starzenie się

Pomysł zorganizowania Senioriady pojawił się pod koniec ubiegłego roku, podczas dorocznego podsumowania pracy moich biur poselskich. Wraz ze współpracownikami zauważyliśmy, że dzięki inicjatywom skierowanym do seniorów, realizowanym na terenie całej Wielkopolski – kursy komputerowe, językowe, zajęcia ruchowe, szkolenia z zakresu bezpieczeństwa nawiązaliśmy kontakt z organizacjami senioralnymi z całego regionu. Każda z nich prowadzi fantastyczną działalność na rzecz osób starszych. Ci wspaniali ludzie są skarbnicą znakomitych pomysłów, którymi mogliby podzielić się z innymi. Od dawna przecież wiadomo, że jeżeli człowiek jest aktywny to ma mniej czasu na starzenie się. Postanowiłam, że zorganizujemy spotkanie, na którym seniorzy będą mogli wymienić własne doświadczenia i zainspirować innych do podejmowania nowych wyzwań – opowiada eurodeputowana Krystyna Łybacka.

Podczas konferencji w Wągrowcu wielkopolscy seniorzy oprócz dzielenia się swoimi doświadczeniami mieli również okazję do wysłuchania specjalnie dedykowanych wykładów. Poza wspomnianą już profesor Beatą Plutą z poznańskiej AWF swoje prelekcje wygłosiły także dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu Aleksandra Kowalska, która opowiadała o wybranych aspektach polityki senioralnej samorządu województwa wielkopolskiego, a także Bogumiła Frąckowiak kierownik Punktu Informacyjnego Europe – Direct z wystąpieniem „Unia Europejska wobec wyzwań przyszłości. Plan inwestycyjny dla Europy”.

Emerytura jest świetna, pod warunkiem, że nie przeszkadza w pracy

Dzisiejsi seniorzy to osoby niezwykle aktywne i jednocześnie bardzo świadome swoich oczekiwań. Coraz częściej także słowo „starość” ustępuje określenie „dojrzała młodość”, Gdy pytam przedstawicieli grup senioralnych w poszczególnych powiatach jakiego rodzaju zajęcia chcieliby wspólnie z nami realizować zawsze słyszę kilka propozycji. Co ciekawe zależnie od regionu Wielkopolski oczekiwania bywają zróżnicowane. Niezależnie jednak, czy potrzebny będzie kurs językowy, komputerowy, czy też zajęcie hobbystyczne zawsze jestem otwarta na współpracę. Po Senioriadzie wspólnie z uczestnikami stwierdziliśmy, że motto przewodnie naszego spotkania powinno brzmieć „Emerytura jest świetna, pod warunkiem, że nie przeszkadza w pracy” - dodaje z uśmiechem europosłanka Łybacka.

Szczególnie ważne jest dla mnie, że I Europejską Konferencję Seniorów Województwa Wielkopolskiego przygotowywali głównie ludzie młodzi. To właśnie oni na co dzień kontaktują się z seniorami i realizują wspólne inicjatywy. Senioriada, która była swoistym zwieńczeniem przeszło dwu i pół letniej pracy pokazała, że dwie odległe od siebie grupy pokoleniowe - młodzież i seniorzy, potrafią doskonale współpracować i odnajdywać wspólny język. Młodzi ludzie dzielą się umiejętnościami związanymi np. z wykorzystaniem mediów elektronicznych, seniorzy natomiast mogą zaoferować młodym swoje bogate doświadczenie, pomagając niekiedy w odnajdywaniu małych, lecz jakże ważnych radości dnia codziennego – podkreśla Krystyna Łybacka

Wszystkie osoby i organizacje senioralne zainteresowane nawiązaniem współpracy z posłanką do Parlamentu Europejskiego Krystyną Łybacką mogą kontaktować się z biurami poselskimi mieszczącymi się w Poznaniu, Pile, Koninie, Lesznie, Ostrowie Wielkopolskim i Gnieźnie. Można również kontaktować się telefonicznie pod nr 61 852-48-21, a także poprzez pocztę e-mail: biuro@lybacka.pl. Informacje o działaniach poszczególnych biur umieszczane są na stronie internetowej www.lybacka.pl, a także na profilu facebookowym posłanki Krystyny Łybackiej. RZ

R E K L A M A
+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!
R E K L A M A
R E K L A M A