R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

W parku Gorzeńskiego trwa wycinka. "Starodrzew pozostał nienaruszony"

› Aktualności› Samorząd ponad rok temu    28.02.2018
Bartek Nawrocki
komentarzy 15 ocen 0 / 0%
A A A
Park Gorzeńskiego zostanie rozbudowany w kierunku południowym Park Gorzeńskiego zostanie rozbudowany w kierunku południowym  fot. Bartek Nawrocki

Jarocin. Trwają prace związane z zaplanowaną wycinką drzew na terenie Parku Gorzeńskiego (do niedawna Park Zwycięstwa). Ekipa wykorzystuje ostatnie dni lutego, zanim zacznie się okres ochronny dla gniazdujących tam ptaków.

 

R E K L A M A

Jak tłumaczy nadzorujący z urzędu prace architekt krajobrazu Piotr Kociński, teren przygotowywany jest pod realizację projektu związanego z modernizacją, rozbudową parku oraz nadaniu mu nowych funkcji [ZOBACZ WIĘCEJ TUTAJ]

 

Dzisiaj rano, na naszych fanpage [ZOBACZ TUTAJ] pokazaliśmy między innymi nagranie z parku i część południową [zdjęcie], gdzie czasowo poprowadzono drogę techniczną. Przejazd wykorzystują drogowcy budujący łącznik. Docelowo park zostanie wydłużony właśnie w tamtym kierunku, aż za istniejącą dzisiaj skarpę. Tak zakłada przygotowana koncepcja przebudowy (zobacz galeria).

Większość komentujących mieszkanców uważa usuwanie drzew z miejskiej przestrzeni za nieuzasadnione. Specjaliści mają swoje argumenty.    

- Cały starodrzew parku pozostał nienaruszony, wycięte zostały tylko drzewa o małych obwodach, które miały zniekształcony pokrój lub rosły pod koronami dużych drzew, przez co ich prawidłowy rozwój nie był możliwy - tłumaczy Kociński. - Wraz z realizacją projektu w Parku Gorzeńskiego nasadzonych zostanie min. 40 drzew (lipy drobnolistne, dęby szypułkowe, graby pospolite) o bardzo dużych parametrach - min. trzy razy szkółkowanych, o obwodzie pnia 20-25 cm.

Dodatkowo istniejący starodrzew ma zostać poddany profesjonalnej pielęgnacji, a w parku pojawi się mała architektura. Zaplanowano również nasadzenia krzewów oraz roślinności okrywowej, czego w tej chwili nie ma.

- Ponadto zostanie wymieniona nawierzchnia, wprowadzone zostaną nowe elementy małej architektury, wymienione zostanie oświetlenie, pojawią się rzeźby. Park będzie miał też swoją narrację - będzie opowiadał historię udziału jarociniaków w Powstaniem Wielkopolskim. Projekt wykonawczy Parku Gorzeńskiego jest w trakcie realizacji - dodaje Kociński.

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (15)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Mada
  ponad rok temu 15
  Jarocin miastem, które nienawidzi ptaków. Takie hasło powinno widnieć w logo naszego miasta. Nie dość, że wycinane są tu nagminnie drzewa, które są miejscem gniazdowania ptaków, to jeszcze regularnie wykasza się wszelkie nieużytki, które są źródłem pokarmu dla wielu skrzydlatych ziarnojadów. Nie wspomnę już o termomodernizacji bloków, w których gniazda zakładają będące pod ochroną jerzyki. W innych miastach po remontach budynków wiesza się specjalne budki, by umożliwić tym ptakom lęgi. U nas nigdzie takich nie zaobserwowałam. W zeszłym roku podczas docieplania bloku na Kościuszki żywcem zamurowano pisklęta kawek. Co robi Towarzystwo Opiek nad Zwierzętami?i Nie dziwmy się zatem, że latem atakują nas roje komarów i innych owadów skoro wypraszamy z Jarocina najlepszych sprzymierzeńców w walce z nimi. Mam wrażenie, że władze Jarocina usilnie chcą wszystko zabetonować i zaasfaltować. Naprawdę o to chodzi?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ obserwator
  ponad rok temu 14
  ,,Ponadto zostanie wymieniona nawierzchnia" - Czy ja dobrze rozumiem, że ta kilku letnia kostka zostanie wyrzucona i założą nową? Co gmina zamierza zrobić z dotychczasową kostką, przecież nie jest jeszcze w złym stanie, co najwyżej można wyrównać chodniki i założyć z powrotem to samo. Lepiej niech zabiorą się za chodniki z komunistycznych kwadratowych płytek, które się rozchodzą na boki i są nierówne np. na Dąbrowskiego!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Nie ma odwrotu od "rozwoju"
  ponad rok temu ocena: 80%  13
  Możecie sobie protestować w zaciszu swojego pokoju , siedząc przed kompem . Wasze komórkowe protesty na nic się zdadzą . Porządek w parku musi w końcu być . Jak jeden z drugim ma ogródek to może tam sobie zagajnik zrobić , ale park jest dobrem wszystkich mieszkańców Jarocina a nie tylko grupki nielicznych przeciwników burmistrza . Co ma zostač wycięte , będzie wycięte dla dobra ogółu .
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Jaro
  ponad rok temu ocena: 50%  12
  Nie zgadzam się z wycinka,teraz jest tam jak na rynku a nie parku
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Paweł
  ponad rok temu ocena: 55%  11
  Kategorycznie nie zgadzam się z tak masową wycinką drzew. Kiedyś zrobiono to w lasku na Szubiankach i syf pozostał syfem skoro nikt tego nie dogląda, a nawet takie rzadkie rośliny jak kaczyńce wyginęły. Nasz poznański porządek poszedł za daleko skoro nawet na ogródkach działkowych robi się betonowe alejki! Rewitalizacja oznacza ożywienie a nie znaczne uśmiercenie!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  R E K L A M A
  ~ jarocinianka
  ponad rok temu ocena: 56%  10
  ciac... w cholere ze starymi guwnami
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ JAROCINIAK
  ponad rok temu ocena: 82%  9
  Czy starczy wam sił i determinacji aby wyciąc te topole przy ul: św. Ducha z których to gawrony srają na przechodniów ? Jak się wytnie to gawrony się przeniosą a ulica stanie się czysta i przyjemna a nie brudna i obsrana jak do tej pory .
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Hshshdhd
  ponad rok temu ocena: 33%  8
  A gdzie w projekcie nowy łącznik?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ ziema jarocinska
  ponad rok temu ocena: 42%  7
  jeszcze bedą dawne nazwy ulic i parków jak kaczor od koryta odejdzie to juz nie długo
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ OT CO
  ponad rok temu 6
  BIEDNYŚ BOŚ GŁUPI GŁUPIŚ BOŚ BIEDNY... i tyle z pomocą Państwa.
  ~ Paweł
  ponad rok temu ocena: 78%  5
  O NIE myślący! Kaczyński iTusk to nie to samo. Tusk służył tylko bogatym mając gdzieś biedniejszą większość społeczeństwa a Kaczyński służy wszystkim wyciągając z nędzy i ubóstwa miliony Polaków.I dlatego ma tak duże poparcie .I będzie je miał bo nie widać nikogo z lepszym programem.
  ~ Dla myślących
  ponad rok temu ocena: 25%  4
  A nie ma nic innego jak Tusk i Kaczyński? Przecież to jest to samo. Chcecie zmian wybierajcie innych
  ~ do głąba powyżej
  ponad rok temu ocena: 59%  3
  A ty byś chciał żeby Tusek wrócił i wraz z Ludowcami dalej rozsprzedawali i zawłaszczali Polske ?
  ~ Misiaczek
  ponad rok temu ocena: 70%  2
  Ja nie jestem zwolennikiem wycinania drzew albo obcinania tak że zostają same kołki a potem się mówi że powietrze jest zanieczyszczone i smog jeszcze trochę i wytną wszystkie drzewa nie tylko w mieście ale i na wsiach tak samo.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ do Misiaczek
  ponad rok temu ocena: 53%  1
  Bo nie odróźniasz zagajnika czy lasu od parku . Park to nie samosiejki i krzaki . Park to uporządkowana architektonicznie struktura . Alejki jak grabowa na końcu parku oraz inne np : lipowa itp .. Ale ty tego nie ogarniasz albo nie chcesz ... ?
  R E K L A M A
  R E K L A M A