W łączności z parafią. Zamiast w kościele, święta w rodzinie i przed ekranem

Opublikowano:
Autor:

W łączności z parafią. Zamiast w kościele, święta w rodzinie i przed ekranem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Te święta będą zupełnie inne niż te, które przeżywaliśmy do tej pory. Nie odbędą się nabożeństwa Drogi Krzyżowej ani misteria Męki Pańskiej. W sobotę nie poświęcimy pokarmów na świąteczny stół, a w niedzielę nie pójdziemy w procesji rezurekcyjnej.

 

 

 

Nie zmienia to jednak faktu, że w tym tygodniu rozpoczynają się najważniejsze dla chrześcijan święta - Zmartwychwstania Pańskiego. W tym roku liturgia z kościołów przenosi się do rodzin, do Kościołów domowych. Zamiast sobotniego święcenia pokarmów będzie więc wspólna modlitwa w rodzinnym gronie. Tekst można znaleźć na parafialnych stronach internetowych. „Bardzo prosimy o pozostanie w domach i korzystanie z licznych transmisji mszy św. Pozostanie w domu jest podyktowane względami bezpieczeństwa i odpowiedzialnością za zdrowie i życie innych. Liczba osób na mszy św. oraz ceremoniach w Wielkim Tygodniu, jak również na adoracji, nie może przekroczyć 5 osób” - apelują w ogłoszeniach jarocińscy franciszkanie.

 

W związku z tym w wielu kościołach liturgia Triduum Paschalnego odbywać się będzie w ogóle bez udziału wiernych. Na razie nie wiadomo, czy obostrzenia - wprowadzone 25 marca - zostały przedłużone do 19 kwietnia.

 

Aż do odwołania, wierni mogą korzystać z dyspensy, która zwalnia ich z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św. Aby jednak nadal zachować właściwy charakter Dnia Pańskiego należy skorzystać z możliwości, jakie dają współczesne środki masowego przekazu i włączyć się duchowo w modlitwę podczas transmisji mszy św. i nabożeństw. Oprócz transmisji w ogólnopolskich mediach większość parafii od Niedzieli Palmowej transmitować będzie celebracje na swoich fanpage’ach. W Wielki Piątek cześć krzyżowi będzie można oddać, ale nie jak do tej pory przez pocałunek, a jedynie poprzez przyklęknięcie albo głęboki ukłon. Zarówno w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu w tzw. Ciemnicy, którą w tym roku będzie tabernakulum, jak i w Bożym Grobie trzeba przestrzegać zasady, aby w świątyni nie znajdowało się więcej niż pięć osób. W Wigilię Paschalną nie będzie poświęcenia ognia na zewnątrz ani procesji rezurekcyjnej. Jest zalecenie, aby przed wejściem do kościoła kapłan pobłogosławił wiernych przebywających w domach i łączących się duchowo z Najświętszym Sakramentem.

 

MOŻNA SKORZYSTAĆ Z POMOCY SPECJALNEGO SERWISU WWW.SWIETAWDOMU.PL

Specjalny dodatek "Wielkanoc w domu" przygotował również "Przewodnik katolicki". Można go pobrać w formie pliku tekstowego m.in. ze strony parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie [KLIKNIJ TUTAJ] 

 

 

 

W większości parafii do spowiedzi można przystępować pół godziny przed mszą św. W parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie można dodatkowo podejść w ciągu całego dnia na furtę klasztorną i poprosić o spowiedź. Kapłani przypominają, że czas komunii wielkanocnej trwa do 11 czerwca, więc można również po świętach wypełnić ten obowiązek przystępując do spowiedzi po ustaniu zagrożenia i przyjmując komunię św. W parafii św. Marcina w Wielkim Tygodniu można będzie skorzystać w ramach tzw. stałego konfesjonału. Sakrament pokuty i pojednania sprawowany będzie w kaplicy św. Józefa w Wielki Czwartek w godz. 16.00-17.00, Wielki Piątek w godz. 8.00-9.00 oraz Wielką Sobotę w godz. 8.00-9.00. W parafii Chrystusa Króla w Wielki Piątek i Wielką Sobotę w godz. 7.00-17.00 w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej.

 

Transmisje ceremonii Wielkiego Tygodnia i Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego na parafialnych fanpage’ach:

 

Wielki Czwartek - godz. 15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego, godz. 18.30 - Msza Wieczerzy Pańskiej

Wielki Piątek - godz. 15.00 - Droga Krzyżowa , godz. 18.30 - Liturgia Męki Pańskiej

Wielka Sobota - godz. 15.00 - czuwanie przy grobie, godz. 20.00 Liturgia Wigilii Paschalnej

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - godz. 12.30

 

Wielki Czwartek – godz. 18.00

Wielki Piątek - godz. 17.00

Wigilia Paschalna - godz. 19.00

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - godz. 12.00

Poniedziałek Wielkanocny - godz. 12.00

Wielki Piątek - godz. 18.30

Wielka Sobota - godz. 20.00

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - godz. 12.15

Poniedziałek Wielkanocny - godz. 12.15

 

Wielki Czwartek, Wielki Piątek - godz. 18.30

Wielka Sobota - godz. 20.00

Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny - godz. 11.00

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE