ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AAkademia Krasnali
R E K L A M A

UWAGA! Od dzisiaj spore podwyżki. Za co zapłacimy więcej?

4 miesiące temu    1.10.2019
Anna Konieczna
komentarzy 36 ocen 1 / 0%
A A A

Od dzisiaj - 1 października wchodzą w życie podwyżki uchwalone przez jarocińskich radnych. Radykalnie w górę poszły opłaty za parkowanie na rynku oraz za bilety na „emki”. Może to spowodować, że sporo ubędzie nam z portfela. Ile - zobacz poniżej.

 

R E K L A M A

 

Podwyżki zaproponował burmistrz Jarocina. Ogólnie rzecz biorąc dotyczą komunikacji w mieście. Cel jest jeden - maksymalnie uwolnić centrum miast od ruchu samochodowego.

 

 

Dlatego radykalnie drożeje od dzisiaj - 1 października, parkowanie na jarocińskim rynku i śródmieście zostało wyłączone z podwyżki cen biletów w autobusach Jarocińskich Liniach Autobusowych.

 

 

[darmowa komunikacja w Jarocinie - tak, ale kiedy - szczegóły TUTAJ]

 

 

Niezależnie od tego założenia, mieszkańcom Jarocina i przyjezdnym może sporo ubyć z portfeli z powodu wprowadzenia podwyżek.

 

 

I tak, opłaty za parkowanie samochodów na jarocińskim rynku wzrosną w niektórych przypadkach - na przykład pierwsze pół godziny będzie kosztowało o 100% więcej niż teraz [więcej na szczegółów TUTAJ].

 

 

W uzasadnieniu burmistrz Adam Pawlicki napisał, że „ma to spowodować większą rotację pojazdów parkujących na Rynku”. Mówiąc prościej, droższe parkowanie ma zniechęcić kierowców do zbyt długiego zostawiania swoich samochodów w tym miejscu i zmiany przyzwyczajeń mieszkańców - na przykład zamiany samochodów na rowery.

 

 

Wysokość dodatkowych opłat w przypadku przekroczenia czasu parkowania wyznaczonego na wykupionym bilecie albo nieopłacenia postoju - pozostają bez zmian.

 

 

Od października znacznie drożej zapłacimy także za bilety w jarocińskich „emkach” [więcej szczegółów znajdziesz TUTAJ]. Ale Jarocińskie Linie Autobusowe zapewniają, że funkcjonowanie komunikacji będzie znacznie prostsze i przyjazne dla pasażerów.

 

 

Rewolucja nastąpiła właściwie we wszystkich rodzajach biletów. I tak na przykład bilet 150-dniowy w strefie miejskiej - na terenie miasta Jarocin - teraz kosztuje 288 zł, a od października zdrożeje do 400 zł. JLA liczy, że na zmianach zarobi prawie pół miliona złotych w ciągu roku.

 

 

W nowym systemie jedyną strefą, gdzie ceny biletów pozostały bez zmian, jest śródmieście Jarocina.

 

 

Jedną z ważniejszych zmian jest to, że bilety liniowe, zastąpione zostały strefowymi. Można na ich podstawie podróżować wybraną linią na terenie całej strefy niezależnie od odległości - do tej pory bilet był przypisany do linii o konkretnej długości.

 

 

W nowym układzie komunikacyjnym obszar, po którym jeżdżą autobusy JLA, podzielono na 5 - a nie, jak do tej pory 6 - stref. Obejmują one: śródmieście Jarocina, miasto Jarocin, obręb jednej gminy, jednego powiatu oraz dwóch powiatów.

 

 

Jeśli na przykład mieszkaniec Jarocina chce teraz pojechać do Cielczy i kupi bilet jednorazowy w strefie obejmującej obszar jednej gminy - w tym przypadku gminy Jarocin - ale w międzyczasie zmieni zdanie i postanowi pojechać do Witaszyc, może to zrobić na postawie tego samego biletu, ponieważ Cielcza i Witaszyce znajdują się w tej samej strefie komunikacyjnej.

 

 

W nowym systemie funkcjonowania komunikacji miejskiej do każdej strefy przypisany został konkretny kolor. Paski w kolorze danego obszaru powinny też znaleźć się na przystankach autobusowych.

 

 

Czas obowiązywania biletów nie ulega zmianie, nadal są to bilety jednorazowe oraz obowiązujące przez: 1, 3, 14, 30, 90 i 150 dni.

 

 

Podwyżki - parkowania na rynki i biletów na „emki” - zostały uchwalone większością głosów radnych z klubu Ziemia Jarocińska.

 

 

Nie są one jedynymi, które w ostatnim czasie wprowadzona na terenie gminy Jarocin. W grudniu ubiegłego roku wzrosła wysokość podatku od nieruchomości [więcej na ten temat czytaj TUTAJ]. Natomiast od lipca mamy znacznie wyższe opłaty za śmieci [szczegóły znajdziesz TUTAJ].

 

 

Przykładowe centy opłat za parkowanie na Rynku w Jarocinie (parking płatny niestrzeżony poza strefą)

                                                               przed zmianą                                          po zmianie

za pierwsze pół godziny 2,00 zł                                                                                    4,00 zł

za pierwszą godzinę 3,00 zł                                                                                         5,00 zł

 

Stawki za parkowanie dłuższe niż godzinę sumują się i tak od października zapłacimy:

za dwie godziny - 10,40 zł

za trzy godziny - 16,20 zł

za cztery godziny - 21,20 zł

za każdą kolejną godzinę - 21,20 zł plus 5 zł

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

+ 0 głosów: 1 (0%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (36)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ oglądaj wrealu24
4 miesiące temu ocena: 100%  36
Pracujemy dla i na urzędników, czy urzędnicy pracują dla nas????
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pytanie do klownów
4 miesiące temu ocena: 0%  35
co nowego w cyrku ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Emeryt
4 miesiące temu ocena: 100%  34
Bilety dla tych,którzy mieszkają blisko Jarocina podrożały o 50 procent.Tłumaczenie,że ktoś będzie chciał pojechać do innej miejscowości jest śmieszne.Jeżeli pojechałem do Jarocina to wracam do domu.Coś takiego mógł wymyślić ktoś,kto nie korzysta z miejskiej komunikacji.Po prostu,uszczęśliwiliście nas na siłę.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ solo
4 miesiące temu ocena: 100%  33
A ciekawe czym wszystkie urzędasy dojeżdżają?Fundowane są tylko podwyżki dla zwykłych ludzi.Im włos z głowy nie spadnie.Ktoś musi zapłacić za te wszystkie przeróbki.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kat
4 miesiące temu ocena: 100%  32
Głosowałeś na Adam to masz szczęście!
~ prawdziwatwarz
4 miesiące temu ocena: 94%  31
Narobił długów łącznikami, jesteśmy najbiedniejszą gminą, a teraz jeszcze podwyżki nam serwuje.Najgorszy burmistrz w historii Jarocina :/ na dodatek kłamca, bo inwestorów - poza śmierdzącymi ubojniami - brak.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ !
4 miesiące temu ocena: 100%  30
I na tym nie koniec. Zakład przetwórstwa mięsnego ma być podobno budowany w okolicach ulicy Kirchnera. To jakieś nieporozumienie budować taki zakład wśród zabudowy domów jednorodzinnych.
~ obywatel
4 miesiące temu ocena: 100%  29
To jest latanie budżetu kosztem mieszkańców
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Art
4 miesiące temu ocena: 100%  28
Po co było wprowadzenie ruchu na Rynek jeśli się chce go wyprowadzić z centrum...? Niestety, ale mój 50 letni umysł, kilka ukończonych kierunków studiów, tego nie ogarnia. Zglupiałem...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ :-)
4 miesiące temu ocena: 100%  27
zbyt długie zamieszkiwanie w jarocinie i okolicy może powodować szok intelektualny - pamiętajmy o próbie wystawiania żółtych papierów. Ponadto jest powiedzenie: "z jakim przystajesz takim się stajesz", a to mieszkańcy wybierając ZJ i AP zgotowali ten los wszystkim. Mieszkasz miedzy nimi.
~ (*)
4 miesiące temu ocena: 100%  26
Morał z bajki autora A. Pawlickiego. Zminimalizować lub nie parkować wcale na rynku - parking na galerii blisko. Zminimalizować przejazdy autobusami JLA i korzystać z innych możliwości.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ cyrk na kółkach
4 miesiące temu ocena: 90%  25
Uwolnienie rynku od samochodów to zamknięcie ruchu na rynku - więc cel to kasa , bo jej brakuje. Proste. Ale jak wiadomo, tak gdzie panuje nieudacznictwo, trzeba najpierw stworzyć problem a później go rozwiązywać i praca dla tworzących problem (za dużo samochodów na rynku) jest :-) Jak to w źle zarządzanym socjalizmie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wojtek
4 miesiące temu ocena: 94%  24
Wybierając skazanego sami sobie zafudowalismy podwyzki ten człowiek kłamie na każdym kroku
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ROZWÓJ
4 miesiące temu ocena: 100%  23
Nie okłamał tylko Andrzejka z Kanbudu. 3 km łącznika zbudowane ok 40 baniek skasowane.
~ ????
4 miesiące temu ocena: 94%  22
"Cel jest jeden - maksymalnie uwolnić centrum miast od ruchu samochodowego." - od kiedy rozwiązanie tego problemu jest podwyżka cen komunikacji miejskiej? Jakie szkoły kończył Pan A.P.?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Żelowany Złomiarz
4 miesiące temu ocena: 100%  21
Doradza mu Kelner?
~ dudek
4 miesiące temu ocena: 100%  20
on nie kończyl on kupil
~ kabaret
4 miesiące temu ocena: 100%  19
bo ludzie mają chodzić pieszo !!!! dla zdrowia, a przy okazji wtedy monitoring dokładniej ich złapie, a wiemy jakie to ważne o ile nie najważniejsze (poza łącznikami oczywiście) :-))) ha
~ graps
4 miesiące temu ocena: 89%  18
ciekawe czy burmistrz placi
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wet
4 miesiące temu ocena: 93%  17
A co z tymi, którzy wjeżdżają na rynek aby np. wypłacić pieniądze z bankomatu, oddać książkę do biblioteki czy odebrać paczkę w żabce? Nie parkują dłużej niż 3-5 minut. Takie coś powinno być za darmo.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ja
4 miesiące temu ocena: 83%  16
Jak ma być większa rotacja to powinny być bilety na krótszy czas np. 10, 15 min a w tej chwili najbardziej opłaca się stanąć na godzinę
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jarocin
4 miesiące temu ocena: 63%  15
Idą wybory pisiorow pogonimy. 500 + i tak będzie bo to jest zapisane w konstytucji. Bardziej mnie boli ustawa o handlu że sklepy pozamykane
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ROZWÓJ
4 miesiące temu ocena: 90%  14
Tak żeby było precyzyjniej: radni ZJ pod przywództwem Skazanego za ... zafundowali nam podwyżki!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mul
4 miesiące temu ocena: 96%  13
A autko burmistrza moze stac caly dzien na parkingu? Ciekawr, czy placi!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Andrzej
4 miesiące temu ocena: 92%  12
W końcu jakieś podwyżki bo tyle hajsu mam, że niewiem na co wydawać:)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pan podwyżka
4 miesiące temu ocena: 95%  11
A kto to mówił o darmowej komunikacji ? Pan podwyżka rozpierd...Jarocin
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ROZWÓJ
4 miesiące temu ocena: 91%  10
A czy ktoś przed wyborami wspominał o składowaniu Azbestu ???
~ Storczyk
4 miesiące temu ocena: 100%  9
No ciekawe bilet do Cielczy kosztuje 5,30 czyli jadąc w dwie osoby wychodzi 10,60 w jedną stronę a z powrotem też 10,60 czyli razem 21,20zł no nie wiem czy to tak tanio samochodem wyjdzie taniej to gdzie tu kalkulacja
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Teodor
4 miesiące temu ocena: 100%  8
Do Poznania z wykupioną regiokartą w jedną stronę 10,92 zł
~ Obserwator
4 miesiące temu ocena: 100%  7
I dwójką dzieci to ponad 40zł. Taksówką tańsza.. Dobra zmaga.
~ :-)
4 miesiące temu ocena: 88%  6
o kurde, do Środy Wlkp z Jarocina pociąg kosztuje 10zł , to trochę dalej niż z tej mądrej wsi co głosowała na AP i na ZJ ... do jarocina . Ale "widziały gały co brały."
~ zawiedzona władza
4 miesiące temu ocena: 100%  5
darmowa komunikacja, ja juz nie wierze vw nic !!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kaczor
4 miesiące temu ocena: 55%  4
no i mamy dobrobyt w wykonaniu PiS.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ROZWÓJ
4 miesiące temu ocena: 83%  3
Nie mieszaj Pisu z ZJ i Skazanym za ...
~ Głosowaliście na niego to teraz macie.
4 miesiące temu ocena: 83%  2
A co ma do tego PiS. Jarocinem rządzi Pawlicki i jego giermki z ZJ. To jest rozwój według Pawlickiego.
~ kot prezesa.
4 miesiące temu ocena: 75%  1
To nie pis to przydupasy pisu.
R E K L A M A