R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

UWAGA kierowcy. Od dzisiaj nowe przepisy dotyczące badań technicznych

› Aktualności› Wydarzenia ponad rok temu    13.11.2017
Bartek Nawrocki
komentarzy 23 ocen 0 / 0%
A A A
OSKPOSKP

No i zaczęło się… Dzisiaj weszły w życie nowe przepisy dotyczące badań technicznych samochodów.

R E K L A M A

- Płaci pan od razu na wjeździe 100 zł i rozpoczynamy kontrolę, która natychmiast ma odzwierciedlenie w systemie CEPiK, bo diagnosta musi zaznaczyć przeprowadzenie badania – tłumaczy portalowi jeden z jarocińskich diagnostów. - Jeśli badanie jest negatywne, informacja o usterce trafia do systemu, a właściciel pojazdu ma dwa tygodnie na usunięcie uchybień.

 

Każda kolejna wizyta w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów to przynajmniej dodatkowe 20 zł. Pomysłodawcy nowych rozwiązań chcieli zlikwidować zjawisko tzw. pielgrzymek od stacji do stacji w celu uzyskania pieczątki. - Na jednej stacji auto nie przeszło badań, to kierujący jechał na kolejną, licząc, że np. diagnosta będzie bardziej pobłażliwy, albo przegapi, że samochód jest niesprawny - tłumaczy rozmówca portalu.

 

"Gazeta Prawna” informuje, że w Niemczech, okresowego badania technicznego samochodu nie przechodzi co szósty pojazd, a w Polsce... co pięćdziesiąty. Powód? W polskich warsztatach diagnostycznych znacznie przychylniej podchodzi się do usterek. Nie jest żadną tajemnicą, że po naszych drogach jeździ bardzo dużo samochodów, których stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. 

 

Większość spośród kilkudziesięciu tysięcy pojazdów zarejestrowanych na terenie powiatu jarocińskiego to samochody starsze niż 10-letnie. Szacuje się, że przy wnikliwej kontroli - np. emisji spalin - przynajmniej połowa z nich zniknęłaby z naszych dróg. - Jeśli samochód jest warty około 2-3 tys. zł, a wymiana układu wydechowego z katalizatorami to koszt rzędu 2 tys. zł – to jego los jest raczej przesądzony - ocenia mechanik z wieloletnim stażem.

 

Nowe przepisy mają też i przede wszystkim - podnieść bezpieczeństwo na naszych drogach. - Niedawno mieliśmy wypadek na DK 11, auto przewróciło się na dach. Nawet bez wiedzy rzeczoznawcy, można było dostrzec, że np. tarcze hamulcowe były kompletnie zużyte, więc samochód nie mógł skutecznie hamować – ocenia policjant drogówki.

 

OSKP i zwykłe stacje nie będą już kontrolowane przez starostów jak do tej pory. Nadzór nad jednostkami będą miały od teraz władze centralne, a konkretnie Transportowy Urząd Techniczny.


Obowiązkowe stawki za badanie techniczne pojazdów pozostają bez zmian - 99 zł za auto, 63 zł za motocykl (mają się zmienić dopiero w 2018 roku). W przypadku negatywnego wyniku kontroli, właściciel ma 14 dni na dokonanie niezbędnych napraw i ponowne zgłoszenie się do diagnosty. Koszt ponownego badania wyniesie od 13 do 36 zł, w zależności od rodzaju usterki. Zwykle jest to około 20 zł.

Czy uważasz, że nowe badania techniczne podniosą bezpieczeństwo na naszych drogach?

ankieta dodana 13.11.2017, ilość wszystkich głosów: 256
Zdecydowanie tak
23%
Zdecydowanie nie
74%
Nie mam zdania
3%
R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (23)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ gość
ponad rok temu 23
Ludzie ale się bulwersujecie , jak wam nawala hamulce to kto będzie winny ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ulik
ponad rok temu ocena: 0%  22
Czy oni- http://ekspo-Trans.pl/slowenia... przeszli już te badania?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ brando
ponad rok temu ocena: 86%  21
190 e w Niemczech ale on zarabia 3 OOO E =12000 I PRZEGŁĄD JES NA 2 LATA bogaty ma to w d----e ma nowe auta i znowu robotnik po dupie od pisu
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lol
ponad rok temu ocena: 100%  20
to doprowadzi do tego że ludzii nie będzie stać po prostu na utrzymanie auta albo na kupno nowego.A na pkp i pks nie ma co liczyć, zamiast coraz więcej kursów jest coraz mniej porażka ! i jeszcze ceny ubezpieczeń !
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ G.P.
ponad rok temu ocena: 100%  19
ludzi dzisiaj już nie stać na utrzymanie wielopokoleniowych domów na wsiach na prowincji, w sensie ich ogrzania zimą, tylko o tym się nie mówi
R E K L A M A
~ PZ
ponad rok temu ocena: 100%  18
wozy z pinćsetplus wypadną z obiegu ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ PZ
ponad rok temu 17
SOCJALIZM "UTOPIJNY" PANIE KRUSZWIL :-)
~ kruszwil
ponad rok temu ocena: 100%  16
Kupią lepsze na raty, które pokryje 500. Na 3 lata / rata 500 i znowu będzie wysyp starych audiczek i beemeczek, które dla patolstwa są symbolem prestiżu i bogactwa. Żarcie da opieka, mieszkanie opłaci również MOPS, paczki na święta Caritas. A zwykły człowiek musi robić za dwóch, żeby mieć to co wyłudzacze zasiłków i nieroby mają bez wstawania z kanapy, którą za darmo dostali z OLX-a.
~ listopad 2017
ponad rok temu ocena: 100%  15
No to prywatne stacje to wykorzystają żeby naprawić i zgarnąć gotówkę za przegląd i naprawę. Po prostu zmienią tylko zasady przeglądu. Może się mylę.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pr
ponad rok temu ocena: 100%  14
Nie mylisz się. Posły pisały ustawę miesiącami, wdrażali wielkie systemy cepiki, a przedsiębiorca w parę godzin obszedł system http://www.jarocinska.pl/artyk...
~ gazeciarz
ponad rok temu ocena: 100%  13
"Gazeta Prawna” informuje, że w Niemczech... Przy takiej okazji zawsze warto wspomnieć o różnicach zarobków w PL i DE.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gazeciarz
ponad rok temu 12
Czyli na przegląd Niemiec pracuje 2 x dłużej niż Polak, a na nowy samochód 4 x krócej.
~ Kuba
ponad rok temu ocena: 0%  11
Tak ale "przegląd" kosztuje 190 euro = 830zł
~ Taka prawda
ponad rok temu ocena: 75%  10
Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo zmniejszenie ilości wypadków to poprawy nie będzie .Mało kto słyszał o wypadkach których powodem był stan techniczny auta- no chyba że to jest to limuzyna prezydenta gdzie pęka opona.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Miky
ponad rok temu 9
~ Renegade Tu się mylisz, równie dobrze mógł mieć równe opony i na przeglądzie wszystko ok, a dzień po wjechał w dziure i założył szmate jako dojazdówke na chwilę .....
~ Renegade
ponad rok temu ocena: 0%  8
Do ~PZ Gdyby diagnosta prawidłowo skontrolował pojazd sprawcy zdarzenia - nie zostałaby on dopuszczony do ruchu. Przepisy jasno określają typ ogumienia na 1 osi.
~ PZ
ponad rok temu 7
i co Renegade, wypadek się jednak zdarzył a czy przegląd wykazał zły stan techniczny ?
~ Renegade
ponad rok temu 6
I tu się mylisz... http://www.jarocinska.pl/artyk...
~ BrawoPaniKasia
ponad rok temu ocena: 89%  5
też mi temat , dlaczego nie pokażecie jak pięknie ludzie bawili się w Wilkowyi , było miło kolorowo i bez Pawlickiego , czego chcieć więcej :)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Roman
ponad rok temu ocena: 100%  4
Zmieni się cos dopiero jak wprowadzą to co jest w Anglii od lat - patrole w czasie jazdy skanują tablice rejestracyjne i od razu wiedzą czy auto ma badanie, OC itp. Jak ktoś ma złoma to nie pojedzie w ogóle na badanie techniczne bo wie, że nie przejdzie bez inwestycji minimum 1500zł. A jak go chwycą to zezłomuje. Pytanie co jak nie chwycą?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bolo
ponad rok temu 3
Jak byś nie wiedział to takie coś w polsce już jest :D
~ rzeczywistość
ponad rok temu ocena: 100%  2
Zdecydowanie to nie poprawi bezpieczeństwa, tylko zwiększy ilość pojazdów jeżdżących po naszych drogach bez przeglądu. Jeżeli ktoś ma stare auto i nie stać go na zakup nowszego to będzie tłuk tamto to jest oczywiste.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Diagnoza - ubóstwo
ponad rok temu ocena: 100%  1
Jak Polaka będzie stać na nowy samochód to na pewno go kupi !
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
R E K L A M A