ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M A

U komendanta na urodzinach będą goście i rodzina. Każdy jest zaproszony

› Aktualności› Wydarzenia 7 miesięcy temu    19.01.2019
Lidia Sokowicz
komentarzy 2 ocen 5 / 100%
A A A
 fot. Materiały organizatora

Odsłonięcie pomnika czy wykład to nic nietypowego, ale świętowanie 150. urodzin wraz z jubilatem to już zupełnie inna historia. Jarociniacy będą mieli taką możliwość w połowie lutego.

 

 

Okazją do świętowania będzie nie tylko 150. rocznica urodzin druha komendanta Zbigniewa Ostroroga-Gorzeńskiego, ale również 100. rocznica zakończenia Powstania Wielkopolskiego.

Uroczystości trwać będą trzy dni. Rozpoczną się w czwartek 14 lutego. O godz. 18.00 w Pałacu Radolińskich odbędzie się spotkanie z dr. Markiem Rezlerem zatytułowane "Prawdy i mity Powstania Wielkopolskiego". Usłyszymy, czy - zdaniem prelegenta - rzeczywiście zaczęło się w Jarocinie, w jakich okolicznościach mjr Taczak z Mieszkowa został pierwszym dowódcą powstania i dlaczego przestał nim być w połowie stycznia 1919 r. Dr Marek Rezler jest współautorem wydanej ostatnio "Encyklopedii Powstania Wielkopolskiego 1918 - 1919". Publikacja będzie do nabycia na miejscu.

 

W piątek 15 lutego, w dniu 150. urodzin mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego w kościele w Lgowie o godz. 14.00 zostanie odprawiona msza św., po której delegacje, przy udziale wojskowej asysty honorowej, złożą wieńce na grobie dowódcy jarocińskich powstańców. Nad grobem zostanie też oddana salwa honorowa. Uroczystości w Lgowie organizują wspólnie władze gmin Jarocin i Żerków.

O godz. 17.00 na jarocińskim rynku będą kontynuowane obchody urodzin Zbigniewa Ostroróg-Gorzeńskiego i 100. rocznicy zakończenia powstania. Wojskowa kompania honorowa, poczty sztandarowe oraz wszyscy zebrani przemaszerują przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu do odnawianego Parku im. mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego (skrzyżowanie ulic Śródmiejskiej i Hallera). Tam zostanie uroczyście odsłonięty pomnik dowódcy. Odczytany zostanie także apel poległych, w którym zostaną przywołani wszyscy jarociniacy polegli w powstaniu wielkopolskim.

Przed pomnikiem mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego, 27 grudnia - w dniu rocznicy wybuchu powstania - została wmurowana urna z ziemią przywiezioną przez rowerzystów ze stowarzyszenia RoweLove Jarocin z miejsc, w których w walkach powstańczych uczestniczyli jarociniacy.

O GRUDNIOWYCH OBCHODACH 100. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO [CZYTAJ TUTAJ]

 

O godz. 19.00 w JOK-u rozpocznie się przyjęcie "Urodziny druha komendanta", na którym pojawią się m.in. szacowny jubilat, jego żona Aniela z Biegańskich Ostrożyna-Gorzeńska i powstańcy. Będą wspomnienia, kapela, wspólne śpiewy i tańce, bigos myśliwski, coś do picia i oczywiście tort urodzinowy. Bilety w cenie 20 zł.

 

W sobotę, 16 lutego przypada 100. rocznica zakończenia powstania wielkopolskiego. Z tej okazji zabawa w JOK-u będzie kontynuowana i to przy piosenkach, które stały się największymi przebojami dwudziestolecia międzywojennego. "Już taki jestem zimny drań", "Sex appeal to nasz broń kobieca", "Umówiłem się z nią na dziewiątą" wtedy śpiewał Eugeniusz Bodo, a w JOK-u zaprezentują je aktorzy Teatru Nowego i Teatru Muzycznego w Poznaniu Oksana Hamerska i Radosław Elis z zespołem. Początek o godz. 18.00. Bilety w cenie 20 zł.

Przy zakupie biletów na oba wydarzenia - "Urodziny druha komendanta" oraz koncert "Bodo... tanga" pakiet dla jednej osoby będzie można nabyć w promocyjnej cenie 30 zł. Wejściówki dostępne w JOK Jarocin od 25 stycznia.

 

CO TY WIESZ O POWSTANIU? SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ [KLIKNIJ TUTAJ]

 

Świętowanie obu rocznic będzie zauważalne również w mieście. Na jarocińskim rynku będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z mjr. Zbigniewem hr. Ostroróg-Gorzeńskim i powstańcami. Specjalnie na tę okazję artysta grafik Mikołaj Kaczmarek pokolorował czarno-białą fotografię wykonaną 11 listopada 1919 r. Na środku siedzi uśmiechnięty druh komendant z szablą i papierosem w ręku, a wokół niego powstańcy, którymi będą mogli być także przechodnie. Na kilku przystankach autobusowych będą prezentowane duże, archiwalne zdjęcia w kolorze z druhem komendantem, a Muzeum Regionalne w Jarocinie z tej okazji wznowi wydanie książki "Od Jedności do niepodległości. Wspomnienia powstańców wielkopolskich z Ziemi Jarocińskiej".

 

NIE POZNACIE PARKU IM. MJR ZBIGNIEWA HRABIEGO OSTROROGA-GORZEŃSKIEGO. ZOBACZCIE, CO SIĘ ZMIENI PRZY UL. HALLERA [CZYTAJ TUTAJ]

+ 5 głosów: 5 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (2)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ wnuczka
7 miesięcy temu ocena: 100%  2
czy na zaprezentowanym zdjęciu, pokoloryzowana postać to na pewno jest komendant Gorzeński? Są wiarygodne informacje, nie bez podstawne, wg których niestety ale ta osoba to zupełnie kto inny. Nazwisko tego powstańca jest oczywiście znane i też był porucznikiem w pruskim wojsku
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pistoryk
7 miesięcy temu ocena: 0%  1
A kudy to wiedzieć p.Rogackiemu.
R E K L A M A