ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AA1 Intermarche 09-16.12.19
R E K L A M A

Trwają Eurowybory i referendum. Po południu więcej głosujących [WIDEO]

› Aktualności› Wydarzenia ponad rok temu    25.05.2014
Bartek Nawrocki
komentarzy 6 ocen 0 / 0%
A A A

Obwodowe komisje wyborcze nie mają zbyt wiele pracy

R E K L A M AGadziński śródtekstowy 06-13.12.2019

- Wyszliśmy na zewnątrz i poprawiliśmy oznakowanie, mam nadzieję, że przyjdzie więcej ludzi - przyznaje przewodniczący komisji ds. referendum gminnego na os. Polna w Jarocinie. W gminie Jarocin razem eurowyborami odbywa się referendum.

Póki co siedziby obwodowych komisji wyborczych świecą pustkami. Zdarzają się jednak wyjątki. - U nas wyborcy pojawili się już o 6.45, nauczeni, że kiedyś głosowało się od 6.00 do 22.00 - mówi jeden z członków komisji referendalnej w pałacu Radolińskich.

Głosy w różnych lokalach oddało od kilkunastu do kilkudziesięciu osób.

[AKTUALIZACJA 08:59]

Jarocińska policja nie odnotowała do tej pory żadnego przypadku naruszenia ciszy wyborczej. Miasto nie tonie w plakatach, jak choćby podczas ostatnich wyborów samorządowym. Na ul. Wojska Polskiego w nocy ktoś zerwał część plakatów należących do jednego z komitetów. W niektórych miejscach zniknęły też ogłoszenia dotyczące referendum gminnego.

[09:21]

- Głosowanie na terenie powiatu jarocińskiego odbywa się bez przeszkód - poinformował portal sędzia Wojciech Vogt, komisarz Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Kaliszu. W sąsiednim Pleszewie komisje borykają się z kłopotami technicznymi. Po wczorajszej nawałnicy w niektórych miejscach nie ma prądu.

 

 

Tymczasem w lokalach rośnie liczba wydawanych kart do głosowania.

[09:36]

Przypominamy, że do godz. 21.00 trwa cisza wyborcza. Dotyczy to również internetu. Zdaniem Państwowej Komisji Wyborczej np. "polubienie"  dzisiaj na pewnym portalu społecznościowym profilu któregoś z kandydatów, może być uznane za wykroczenie.

W lokalach wyborczych pojawia się coraz więcej osób. W niektórych liczba wydanych kart sięga już kilkudziesięciu.

[10:20]

Rośnie liczba oddanych głosów. Większość osób, która wybrała się na Eurowybory w Jarocinie głosuje też w referendum gminnym. Potwierdza to ilość wydanych kart do głosowania w poszczególnych komisjach. Póki co z frekwencją gorzej jest na wsi. - Nie ma tłumów, może ludzie skorzystają z pięknej pogody i przy okazji nad odwiedzą - mówi Aniela Kuberka, przewodnicząca komisji ds. referendum w Witaszycach. 

 

 

[10:30] 

 

Dotarły do nas informacje o słabo oznakowanych lokalach wyborczych. W Pałacu Radolińskich (17. Obwód Głosowania) ustawiono przed wejściem szpaler z krzeseł, bo ludzie nie wiedzieli gdzie się udać żeby oddać głos. Dowiedzieliśmy się także, że od rana podobne problemy były w Szkole Podstawowej nr 4 w Jarocinie.

 

- Wiele osób nie wie, w którym lokalu głosować i przychodzą nie do tej siedziby, co trzeba - zwraca uwagę jeden z mężów zaufania. 

[10:35]

PRZYPOMINAMY!

W Jarocinie, Jaraczewie, Kotlinie i Żerkowie zmieniły się granice obwodów do głosowania. Dlatego zanim udamy się do urn , warto sprawdzić, w którym lokalu jest lista z naszym nazwiskiem. Na przykład  mieszkańcy części jarocińskich Ługów, którzy do tej pory głosowali w strażnicy, teraz by wziąć udział w wyborach, będą musieli udać się do Zespołu Szkół nr 3. W gminie Żerków kilka wsi przypisano do nowych, ustalonych przez radę miejską, okręgów. Tylko w gminie Nowe Miasto obwody do głosowania pozostały bez zmian.

 

 

[11.12]

W obwodzie nr 21 (mieszczącym się w Szkole Podstawowej nr 4 w Jarocinie) frekwencja w gminnym referendum wynosi 3,82%. Wyższa jest w obwodzie nr 16 (Centrum Socjalne, ul. Wrocławska), gdzie wynosi 8,3%.

Wszystko o wyborach i referendum tutaj.

[11:53]

Swój głos oddał w Jarocinie poseł Krzysztof Kłosowski. Do lokalu wyborczego przyszedł w towarzystwie żony i córki.

 

 

Zobacz, jak głosował poseł z Jarocina:


 

[12:08]

 

Choć w niektórych lokalach na wyborców czeka nawet czerwony dywan (główne zdjęcie) to nie wszyscy są zadowoleni ze zmian w okręgach. - Kompletnie nie idzie was znaleźć - żalił się jeden z mieszkańców w trakcie głosowania w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarocinie.

[12:29]

Po południu frekwencja w większości miejskich komisji nie przekraczała 10 procent. Podobnie sprawa miała się w przypadku referendum. Na wsiach było gorzej. Np. w Cielczy na wybory wybrało się do popołudnia zaledwie 7 procent uprawnionych. 

[13.12]

Wybory na Ziemi Jarocińskiej odbywają się w spokojnej atmosferze. Służby nie odnotowały żadnych incydentów. Nie ma też łamania ciszy wyborczej. Media ogólnopolskie cytują prezydenta Bronisława Komorowskiego, który "gorąco" zachęca do udziału w głosowaniu. Po 13.00 w ratuszu frekwencja przekroczyła 15 procent, nieco gorzej było w lokalu znajdującym się w Centrum Socjalnym. Niestety im dalej od Jarocina tym gorzej z aktywnością wyborców. 

[13.35]

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że frekwencja wyborcza na godz. 12.00 w okręgu poznańskim wyniosła 6,75%. W Poznaniu zagłosowało 8,91% uprawnionych. W całym kraju frekwencja wynosi 7,31%.

[13.58]

Pogoda nie musi być sprzymierzeńcem wyborów. - Szkoda czasu na głosowanie, jadę za miasto powędkować, wrócę wieczorem - deklarował jeden z jarociniaków, napotkany na ul. św. Ducha.

Na wynik w okręgu poznańskim z pewnością rzutują ośrodki pozamiejskie. W największej obwodowej komisji wyborczej w Żerkowie głos oddało nieco ponad 6,3 proc. uprawnionych do głosowania. Słabo jest też z frekwencją w Jaraczewie. Tam do urn poszło do tej pory od 4 do 7 procent uprawnionych. 

[14.00]

W obwodzie nr 19, znajdującym się w Publicznym Przedszkolu nr 2 w Jarocinie, zagłosował m.in. pan Zbigniew Ziemniewicz. - Głosuję zawsze, jak są wybory. Ja bym nie odpuścił - powiedział.

Część lokali wyborczych przystosowano dla osób z niepełnosprawnościami.


[16.15]

Nasi reporterzy pojechali także do Siedlemina:


 

[16.43]

Jarocińska policja: Jest spokój, nie doszło do żadnych incydentów związanych z wyborami.

 

[17.45]

Frekwencja w lokalnym referendum w lokalu mieszczącym się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Jarocinie wyniosła 23,3% o godz. 16.30. To najwyższa frekwencja w Jarocinie. Aby referendum dotyczące rynku było wiążące, udział w nim musi wziąć co najmniej 30% uprawnionych do głosowania.

[17.55]

Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wynosiła w gminie Kotlin 5,1% o godz. 12.30 i 10,61% o godz. 17.30.

[18.48]

Tak wyglądało głosowanie w Zespole Szkół nr 3 w Jarocinie:


[19:56]

29,6 tyle wynosiła frekwencja o 19.30 w obwodzie nr 16, który mieści się w Centrum Socjalnym na ul. Wrocławskiej. Co czwarty wyborca zjawił się też do późnego popołudnia w Komisji Wyborczej nr 17 (pałac Radolińskich). Znacznie gorzej jest na terenach pozamiejskich.  Wszystko wskazuje na to, że frekwencja w referendum nie przekroczy wymaganego progu 30 procent. Jak wynika z relacji głosujących, jeśli ktoś wybrał się do swojego lokalu wyborczego wówczas głosował zarówno w referendum jak i eurowyborach (zobacz wideo)

[21.00]

Zamknięto lokale wyborcze. Koniec głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz w lokalnym referendum dotyczącym rewitalizacji jarocińskiego rynku. To drugie, aby było wiążące, musi mieć co najmniej 30-procentową frekwencję. Choć w trzech lokalach wyborczych wyniosła ok. 30% (Pałac Radolińskich, MGOPS i Ratusz), to na terenie całej gminy najprawdopodobniej nie przekroczono tego progu. Szacowana frekwencja to zaledwie 20%.

- Duże zamieszanie wprowadziła zmiana okręgów wyborczych i niedostateczne poinformowanie o tym wyborców. Zdarzało się, że osoby przychodziły do złego lokalu i były odsyłane do właściwego, ale już tam nie trafiały - mówi wiceprzewodniczący jednej z komisji wyborczych. Niektórzy narzekali też na niewystarczające oznaczenia lokali referendalnych.

O szczegółowych wynikach będziemy na bieżąco informowali.

(nba, kg) 

 

 

 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (6)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ mądrość narodu
ponad rok temu ocena: 0%  6
[quote name="jeremiasz"]W Wielkopolsce PO wygrała chyba we wszystkich powiatach. W jednym powiecie PO przegrała z PIS. Wiecie w jakim powiecie? - JAROCIN. Ciekawe dlaczego[/quote]czyli ludzie w Wielkopolsce mają PIS w dupie, kocham ich za to
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ antilewak
ponad rok temu ocena: 67%  5
[quote name="jeremiasz"]W Wielkopolsce PO wygrała chyba we wszystkich powiatach. W jednym powiecie PO przegrała z PIS. Wiecie w jakim powiecie? - JAROCIN. Ciekawe dlaczego[/quote]Dlatego, że w Powiecie Jarocińskim mieszkańcy mają dość nieudolnego lewactwa uprawianego przez burmistrza Stanisława i jego wice Hankę reprezentujących PO - tak to ta upadająca partia od afer zamiatanych pod dywan i jego drugiego wice Mikołaja z SLD - partii, która jest blisko upadku(Na szczęście kraj da się jeszcze naprawić, ale im już dziękujemy) Przedstawiciele tych lewackich partii są słabymi samorządowcami i ciągną statki swe na dno. ale co tam na Prawicy są lepsi! i w nich musimy wierzyć
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jeremiasz
ponad rok temu ocena: 80%  4
W Wielkopolsce PO wygrała chyba we wszystkich powiatach. W jednym powiecie PO przegrała z PIS. Wiecie w jakim powiecie? - JAROCIN. Ciekawe dlaczego
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ boro
ponad rok temu ocena: 33%  3
generalnie żenada jeśli chodzi o oznakowanie lokali wyborczych! Moja Mama która w tej chwil ciężko choruje, musiała przejść drogę najpierw na świetlcę ZS 5- tam gdzie zawsze głosujemy a potem okazalo sie ze my głosujemy"na dole". Szkoda że nikt przy wejsciu nie informowal gdzie sie udać. Jeden ze znajomych w ogoel nie wiedział gdzie jest jego lokal wyborczy, bo wszystko bylo inaczej;/ Żenada.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kolon
ponad rok temu ocena: 50%  2
Czerwoni zmiażdzeni. Uraaaaa ! :lol:
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ carlos
ponad rok temu ocena: 75%  1
Ciekawe jak wyszło referendum....o ile w ogóle wyszło ze względu na frekwencje?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A