Te dziewczyny uczą się w „Jedynce”. Tego o nich nie wiedzieliście…

Opublikowano:
Autor:

Te dziewczyny uczą się w „Jedynce”. Tego o nich nie wiedzieliście…  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Roksana Adamczyk i Ewelina Wantuch z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie uczestniczyły w sesji Sejmiku Młodzieży Województwa Wielkopolskiego.

 

Uczennice zwyciężyły w rywalizacji między szkołami ponadgimnazjalnymi Powiatu Jarocińskiego, przygotowując pracę nt. Marzenia Młodzieży  w Wielkopolsce 2020+.

 

 - Przychylna ocena ze strony komisji rekrutacyjnej Starostwa Powiatowego w Jarocinie zaowocowała udziałem w sesji zorganizowanej w siedzibie Samorządu Wielkopolskiego w Poznaniu. Obecność w sali sesyjnej, w której co miesiąc zapadają decyzje ważne do funkcjonowania naszego regionu, możliwość wypowiedzenia się na temat funkcjonowania Jarocina i okolic, jest niebywałym sukcesem uczennic klasy trzeciej technikum cyfrowych procesów graficznych - informuje szkoła.

 

Jak powinna wyglądać Wielkopolska za kilka lat? Czy młodzi ludzie chcą żyć w swojej małej ojczyźnie? Co chcieliby zmienić w swym mieście? Czy czują się w nim bezpieczni? Na te pytania próbowali znaleźć odpowiedzi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Wielkopolski. Po wyborze sekretarzy pracowali oni w czterech Komisjach: Przedsiębiorczości, Środowiska, Kultury oraz Edukacji i Rodziny.

Warto zaznaczyć, że w drodze aklamacji Roksana Adamczyk została wiceprzewodniczącą Sejmiku, zasiadając tuż obok pani Zofii Szalczyk - Przewodniczącej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Do najciekawszych pomysłów wypracowanych przez nastoletnich radnych, które zostały spisane w uchwale, możemy zaliczyć:

  • stworzenie ogólnodostępnego portalu nt. konkursów dla uczniów;
  • poszerzenie wiedzy dot. regionu na lekcjach wiedzy o kulturze i wiedzy o społeczeństwie;
  • przeniesienie przedmiotu „podstawy przedsiębiorczości” do środkowego etapu kształcenia;
  • walka ze smogiem;
  • budowa ścieżek rowerowych wraz z infrastrukturą im towarzyszącą (wykorzystanie m.in. rowerów miejskich);
  • parki dla niepełnosprawnych;
  • rewitalizacja obiektów sportowych;

Młodzież zgodnie stwierdziła, że chciałaby mieszkać w Wielkopolsce, a po skończeniu studiów pragnęłaby wrócić do swej lokalnej ojczyzny – bezpiecznej, ciekawej, w której można pracować i wypoczywać. Młodzi ludzie wyrazili swe życzenie, byśmy zawsze z dumą mówili o sobie Jestem Wielkopolaninem! Optymizmem napawają słowa Przewodniczącej Zofii Szalczyk: z taką młodzieżą możemy być spokojni o przyszłość Wielkopolski! Opiekunem uczennic z Jedynki była Izabela Strzelecka.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE