R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - BS kredyty do odwołania
R E K L A M A

Szukamy Sportowca i Trenera Roku 2016!

› Konkursy ponad rok temu    7.01.2017
Redakcja
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Wybierz z nami sportowca i trenera 2016 roku.

R E K L A M A

Wielu sportowców z naszego terenu odniosło w ubiegłym roku sukcesy, zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Dlatego postanowiliśmy reaktywować nasz plebiscyt na Najlepszego i Najpopularniejszego Sportowca Roku. Oczywiście sukcesów sportowców nie byłoby bez ich trenerów - ich również postanowiliśmy wyróżnić i wybrać spośród nich Najpopularniejszego Trenera Roku 2016. Najlepszy Sportowiec Roku 2016 wybrany zostanie przez kapitułę powołaną przez organizatora plebiscytu, a Najpopularniejszy Sportowiec i Najpopularniejszy Trener - dzięki głosowaniu za pomocąsms-ów i kuponów zamieszczonych w "Gazecie Jarocińskiej”.

Poniżej prezentujemy listę sportowców oraz trenerów, którzy naszym zdaniem zasługują na miano odpowiednio: Najlepszego i Najpopularniejszego Sportowca Roku 2016 oraz Najpopularniejszego Trenera Roku 2016.

Uwaga! Nie jest to lista zamknięta. Jeśli uważasz, że ktoś jeszcze powinien znaleźć się w gronie kandydatów do tytułów, napisz do nas na adres mailowy s.matyszczak@jarocinska.pl. Treść maila musi zawierać: imię i nazwisko zgłaszanej osoby, dyscyplinę sportu, którą uprawia bądź klub, w którym jest trenerem/zawodnikiem wraz z krótkim uzasadnieniem, dlaczego dana osoba zasługuje na tytuł.

Na dodatkowe zgłoszenia czekamy do 13 stycznia 2017 roku do godziny 12:00. 4 dni później - 17 stycznia, podamy pełną listę kandydatów do tytułu Najlepszego Sportowca Roku 2016, Najpopularniejszego Sportowca Roku 2016 oraz Najpopularniejszego Trenera Roku 2016 wraz z zasadami głosowania.

 

LISTA KANDYDATÓW DO TYTUŁU SPORTOWCA ROKU 2016

Patrycja Adamkiewicz (AZS AWF Warszawa, taekwondo olimpijskie)
Utalentowana taekwondzistka AZS-u AWF Warszawa jest wychowanką Białych Tygrysów Jarocin. Od niedawna reprezentuje barwy AZS-u AWF Warszawa, dla którego regularnie zdobywa medale na zawodach w Polsce i za granicą. W 2016 roku zdobyła tytuł mistrzyni Polski seniorek. Wywalczyła także m.in. złote medale w Olsztyn Cup, srebro podczas Międzynarodowych Mistrzostwach Taekwondo w Grecji oraz zawodów w Paryżu.

Mateusz Andrzejczak, Daniel Mrówczyński, Stanisław Szynaka-Tomaszewski (MKS Jarocin, minisiatkówka)
Zawodnicy reprezentujący klub siatkarski MKS Jarocin zajęli 2. miejsce w Wielkopolsce, czym wywalczyli awans na Mistrzostwa Polski w Częstochowie, gdzie zajęli 18. miejsce.

Iga Bachorska (UKS Taekwondo Jarocin, taekwondo olimpijskie)
Srebro Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych, zwanych także Ogólnopolską Olimpiadą Młodzieży padł łupem Igi i był to jej największy sukces w minionym roku, który może uznać za udany.

Olga Bachorska (UKS Taekwondo Jarocin, taekwondo olimpijskie)
Zawodniczka UKS-u Taekwondo Jarocin największy sukces w ubiegłym roku osiągnęła podczas Mistrzostw Polski Juniorów, w których zajęła trzecie miejsce.

Dominika Bałasz, Kinga Jankowska, Oliwia Ławicka (MKS Nasz Jarocin, minisiatkówka)
Dziewczynki z MKS-u Nasz Jarocin (w kategorii dwójek) zajęły 2. miejsce w Mistrzostwach Wielkopolski w Minisiatkówce, co pozwoliło im awansować do Mistrzostw Polski w Częstochowie. Zajęły tam 27. miejsce w kraju.

Andrzej Borkiewicz (podnoszenie ciężarów)
Najbardziej utytułowany weteran dźwigający ciężary na naszym terenie. Od lat zdobywa medale, puchary. Pod koniec 2016 roku ustanowił nowe rekordy w rwaniu i podrzucie w swojej kategorii wiekowej.

Szymon Bryll (Grom Golina, piłka nożna)
Kapitan Gromu Golina. Zawodnik, od którego rozpoczyna się ustalanie składu na każdy mecz. Jest wychowankiem klubu i podporą defensywy, bez którego linia obrony od razu spisuje się gorzej.

Dominik Chmiel (sztuki walki)
Zawodnik MMA lubujący się w sztukach walki, specjalizujący się w brazylijskim jiu-jitsu. W 2016 oprócz kilku ogólnopolskich sukcesów, miał okazję zadebiutować w telewizji, bo jedną z jego walk pokazywała stacja nSport+.

Karol Danielak (Chrobry Głogów, piłka nożna)
Wychowanek Jaroty Jarocin, a obecnie piłkarz Chrobrego Głogów. Pierwszy jarociniak, który zagrał w ekstraklasie (w Pogoni Szczecin). Wiosnę 2016 roku spędził na wypożyczeniu w Zawiszy Bydgoszcz. Jesienią wrócił do klubu z Dolnego Śląska, dla którego strzelił dwa gole i zaliczył trzy asysty.

Piotr Garbarek (Jarota Jarocin, piłka nożna)
Kapitan Jaroty Jarocin i wychowanek klubu. Piłkarz, bez którego wielu nie wyobraża sobie JKS-u. Zdecydowanie najważniejszy gracz seniorskiego zespołu. W rundzie jesiennej obecnego sezonu - jako jedyny - w każdym meczu rozegrał pełne 90 minut.

Aleksandra Grygiel (IPPON Jarocin, judo)
Jedna z najbardziej utytułowanych judoczek IPPON-u Jarocin. Na swym koncie ma m.in. tytuł Mistrzyni Polski Młodzieży w Judo. W 2015 roku wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Polski w kategorii seniorek. Aktualnie jest w kadrze narodowej seniorek.

Hubert Grzebyszak (GKS Żerków, piłka nożna)
Obrońca GKS-u Żerków. Jeden z najlepszych piłkarzy w obecnym sezonie. Wyróżnił się stabilną formą i wysokim poziomem gry. Ostoja defensywy. Jesienią opuścił tylko jeden ligowy mecz. Pozostałe 14 rozegrał w pełnym wymiarze.

Marta Hojak (Białe Tygrysy Jarocin, taekwondo olimpijskie)
Brązowa medalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w konkurencji kyorugi w Giżycku oraz 9. w dwuboju technicznym na tych samych mistrzostwach. Zdobyła też srebro w Olsztyn Cup i brązowy medal w Bydgoszcz Cup.

Jordan Hołderny (Dart Jarocin, dart)
Rok 2016 był czwartym z rzędu, w którym Jordan Hołderny został Mistrzem Polski Juniorów Polskiej Organizacji Darta.

Patrycja Ignasiak (TKS Siatkarz Jarocin, siatkówka)
Reprezentantka TKS-u Siatkarz Jarocin. W 2016 roku zajęła z zespołem 4. miejsce w młodziczkach i 7. w kadetkach w ligowym sezonie Wielkopolskiego Związku Piłki Siatkowej. Dostała powołanie do Kadry Wielkopolski na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży.

Julita Jagodzińska (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne, kolarstwo torowe)
Kolarka torowa, brązowa medalistka mistrzostw Europy w sprincie drużynowym, mistrzyni Polski U-23 w keirinie i srebrna w sprincie indywidualnym oraz drużynowym. Podczas mistrzostw Polski w elicie zdobyła trzy złote medale: w keirinie, sprincie indywidualnym i drużynowym.

Michalina Jaśkowiak (UKS Przełaj Żerków, lekkoatletyka)
Brązowa medalistka Halowych Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w Spale w chodzie na 3.000 m. Lekkoatletka UKS-u Przełaj Żerków.

Zuzanna Kaczmarek (Białe Tygrysy Jarocin, taekwondo olimpijskie)
Na swoim koncie miała wiele udanych występów w minionym roku. Została m.in. wicemistrzynią Polski Juniorów w Zalasewie, srebrna medalistka German Open G1 w Hamburgu. Uczestniczka zawodów w Holandii, na Łotwie i w Belgradzie. Zdobywczyni złotego medalu w Małopolska Cup (Krynica). Została także członkinią Kadry Narodowej Juniorów.

Weronika Kaik (Białe Tygrysy Jarocin, taekwondo olimpijskie)
9. podczas zawodów w Eindhoven, zdobywczyni brązowego medalu na Mistrzostwach Polski Juniorów w Zalasewie, a także medalistka wielu imprez niższej rangi.

Stanisław Kiel (Phytopharm Klęka, piłka nożna)
17-letni obrońca. W obecnym sezonie wyróżnił się dobrym czytaniem gry i spokojem w nerwowych sytuacjach. Ma duży potencjał, by stać się jeszcze lepszym piłkarzem.

Alicja Końszczyńska (Białe Tygrysy Jarocin, taekwondo olimpijskie)
Wicemistrzyni Polski Juniorów w Zalasewie, a także medalistka turniejów w Polsce niższej rangi.

Remigiusz Korzeniewski (WKS Witaszyce, piłka nożna)
Najlepszy strzelec kaliskiej A-klasy w rundzie jesiennej. Zawodnik, którego każdy klub ligi chciałby mieć w swoim składzie. Kiedy wychodził na boisko, można było obstawiać nie to, czy zdobędzie bramkę, ale ile razy.

Alicja Kowańdy (Białe Tygrysy Jarocin, taekwondo olimpijskie)
Zajęła 9. miejsce podczas Mistrzostw Europy Kadetów w Bukareszcie. Przywiozła brązowe medale z zawodów w Hamburgu, Rydze i Zagrzebiu. Trzecia była także na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w konkurencji kyorugi w Giżycku. Została członkinią Kadry Narodowej Kadetów oraz zdobywała medale i zajmowała wysokie miejsca w turniejach niższej rangi.

Szymon Krawczyk (Voster Uniwheels, kolarstwo)
Mieszkaniec Jarocina, który w 2016 roku wywalczył m.in. mistrzostwo świata i Europy juniorów w kolarstwie torowym. Uczestniczył też w Mistrzostwach Świata w Kolarstwie Szosowym w Dubaju i wyścigu Paryż - Roubaix. Kilka tygodni temu podpisał swoją pierwszą profesjonalą umowę z zespołem kolarstwa szosowego - Voster Uniwheels.

Martyna Kujawa (TKS Siatkarz Jarocin, siatkówka)
W ubiegłym roku była jedną z najbardziej wyróżniających się zawodniczek. Jako pierwszoroczna młodziczka, w zeszłym sezonie znalazła się w zespole, który zajął 4. miejsce w Wielkopolsce w młodziczkach i 7. wśród kadetek. Otrzymała też powołanie do kadry Wielkopolski na Turniej Nadziei Olimpijskich w Spale.

Aleksandra Łukomska (UKS Komorzanka Komorze, warcaby)
Jedna z najbardziej utalentowanych warcabistek UKS-u Komorzanki Komorze. W 2016 zdobyła wiele medali, wśród których były m.in. złoto za Mistrzostwo Polski Juniorek do lat 10 w warcabach błyskawicznych, srebro w XX Mistrzostwach Polski Juniorek do lat 10 w warcabach klasycznych, brąz w Drużynowych Mistrzostwach Polski w warcabach klasycznych juniorek do lat 10 i złoto w Mistrzostwach Polski Dzieci 8-latków w warcabach stupolowych. Ola otrzymała także powołanie do kadry Polski Juniorek do lat 10.

Matylda Marcinkowska (UKS Taekwondo Jarocin, taekwondo)
Taekwondzistka na długo zapamięta start w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych, w których stanęła na drugim stopniu podium. To był jej największy sukces, ale z uśmiechem na twarzy wracała do domu także z pomniejszych turniejów.

Bartosz Mikler (Victoria Jarocin, kolarstwo przełajowe)
Zwycięzca Pucharu Polski w Bytowie w kategorii elity mężczyzn, srebrny medalista Pucharu Polski w Rzeniezowie, 36. na MŚ w Belgii, trzeci w Pucharze Słowacji, w PP w Hucisku i Mikołowie. Drugi w PP w Nielubi i Żaganiu, Trzeci w Super Pucharze Polski w Gościęcinie i Pucharze Polski w Katowicach.

Jakub Musiał (Biegacze Jarocin, bieganie)
Zawodnik jarocińskiej grupy Biegacze Jarocin, której jest współzałożycielem. Reprezentuje także 16. Jarociński Batalion Remontu Lotnisk. W minionym roku 17 razy stawał na podium w zawodach na dystansach 5 km i 10 km, w tym sześciokrotnie zwyciężał w kategorii open oraz dziewięć razy w kategorii służb mundurowych. Ponadto brał udział również w biegach charytatywnych pomagając innym. Robi to, co kocha.

Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice, kolarstwo)
Najsłynniejszy kolarz z Jarocina. Od kilku lat jeden z czołowych zawodników grupy kolarskiej CCC Sprandi Polkowice. 6. w jednodniowym wyścigu Bretagne Classic - Ouest we Francji, 13. w drużynowej jeździe na czas w MŚ w Kolarstwie Szosowym w Dausze. Zajął też 7. miejsce w Toru de Pologne w klasyfikacji górskiej i 30. w generalnej. Piaty zawodnik mistrzostw Polski w wyścigu ze startu wspólnego.

Adrian Pawlicki (podnoszenie ciężarów)
Adrian jest brązowym medalistą Akademickich Mistrzostw Świata w Meksyku. Nie udało mu się obronić złota wywalczonego w 2015 roku, ale trzecie miejsce i tak należy uznać za wielki sukces. Wychowanek Andrzeja Borkiewicza z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach od lat regularnie zdobywa medale.

Katarzyna Półrolniczak (Białe Tygrysy Jarocin, taekwondo olimpijskie)
Złota medalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Giżycku (dwubój techniczny) i zdobywczyni trzeciego miejsca na tych zawodach w konkurencji kyorugi. Kolejne krążki zdobyła w tym roku podczas Wielkopolska Cup w Kórniku (brąz) i 1. International Girls & Woman Cup w Jarocinie (srebro).

Paweł Radziewicz (Atlas Fight Club, sztuki walki)
Wielokrotny medalista zawodów BJJ, NO GI oraz mistrz Polski w tej formule. Wszystkie dotychczasowe wygrane zawodowe walki w formule MMA kończył przed czasem. Większość przed poddania w pierwszej rundzie. Jego pojedynki można było zobaczyć w telewizji regionalnej oraz na kanale Orange Sport.

Robert Sobczak (Błękitni Sparta Kotlin, piłka nożna)
Angażuje się nie tylko na boisku, ale pomaga też w działalności klubu. Zagrał we wszystkich meczach rundy jesiennej obecnego sezonu, a jego postawa zasługuje na wyróżnienie.

Martyna Stasik (Białe Tygrysy Jarocin, taekwondo olimpijskie)
Zajęła 9. miejsce w Mistrzostwach Europy Kadetów w Bukareszcie. Zwyciężczyni Riga Open, srebrna medalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w kyorugi w Giżycku, a także uczestniczka wielu turniejów w Polsce i Europie, w których zdobywała medale lub zajmowała miejsca w ścisłej czołówce. Członkini Kadry Narodowej Kadetów.

Jan Tomczak (lekkoatletyka)
Uczestnik Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata Weteranów w Perth. Zajął 9. miejsce w skoku w dal i doszedł do ćwierćfinału biegu na 100 metrów. Nie zwalnia tempa i już przygotowuje się do kolejnych zawodów najwyższej rangi.

Agnieszka Wypychowska (UKS Przełaj Żerków, lekkoatletyka)
W 2016 roku została wicemistrzynią Polski Młodzików w Słubicach w chodzie na 3.000 metrów. Zdobywała też medale na zawodach niższej rangi.

Daniel Wrzalik (LZS Cielcza, piłka nożna)
Najsolidniejszy zawodnik w seniorskiej drużynie LZS-u. Dobrze pracował na treningach i grał na równym, wysokim poziomie przez cały rok.

Anna Zbawiona (Białe Tygrysy Jarocin, taekwondo olimpijskie)
Złota medalistka zawodów w Eindhoven i Zagrzebiu oraz zdobywczyni srebra podczas rywalizacji w Rydze. Zdobyła też srebro Mistrzostw Polski Seniorów w Kętrzynie. Plasowała się też na podium lub tuż za nim w wielu zawodach niższej rangi. Członkini Kadry Narodowej Juniorów.

Maciej Żarczyński (Sparta Jarocin, rugby)
Kapitan reprezentacji Polski juniorów w Rugby. Przygotowuje się do Mistrzostw Europy U-20. Bardzo utalentowany zawodnik od początku związany ze Spartą. Wychowanek klubu i wzór do naśladowania dla innych zawodników. Poprowadził kolegów do brązowego medalu mistrzostw Polski.

 

LISTA KANDYDATÓW DO TYTUŁU TRENERA ROKU 2016

Dawid Bierła (UKS Przełaj Żerków)
Trener UKS-u Przełaj Żerków. Szkoleniem młodzieży w tym klubie zajmuje się od ośmiu lat. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy poprowadził swoje podopieczne do sukcesów na ogólnopolskiej arenie.

Grzegorz Gałuszka (MKS Jarocin)
Trener siatkówki. Obecnie związany z MKS-em Jarocin, wcześniej z Siatkarzem Jarocin. Poprowadził chłopców do zdobycia srebrnego medalu w mini siatkówce w Wielkopolsce i wywalczenia 18. miejsca w Mistrzostwach Polski w lipcu 2016 roku. Pasjonat sportu, który w ubiegłym roku przejechał Polskę wzdłuż granic (3012 km w 22 dni).

Paweł Janas (WKS Witaszyce)
Trener WKS-u Witaszyce, jednej z najlepszych drużyn kaliskiej A-klasy w obecnym sezonie. Od 2014 członek wydziału szkolenia OZPN-u Kalisz, jest w sztabie trenerów kadry OZPN Kalisz. Od sierpnia 2016 trenuje grupy młodzieżowe akademii Polonii Środa Wlkp. W ubiegłym roku jako trener kadry WZPN-u, poprowadził rocznik 2001 do mistrzostwa Polski, co do tej pory jest jego największym trenerskim osiągnięciem.

Aleksander Matuszewski (LZS Cielcza)
Trener LZS-u Cielcza, koordynator jarocińskiego i kotlińskiego oddziału Lech Poznań Football Academy. Oprócz tego jest też trenerem żaków i orlików Błękitnych Sparty Kotlin.

Robert Mikler (MLUKS Victoria Jarocin)
Wychował m.in. wielokrotną medalistkę mistrzostw Polski - Julitę Jagodzinską,  Przemysława Kuświka - kolarza czasowego i szosowego, a także Bartosza Miklera znakomitego zawodnika przełajowego. Jest też trenerem utalentowanej Mileny Jędrzejak, która wygrywa wyścigi w młodszych kategoriach.

Janusz Niedźwiedź (Jarota Jarocin)
Trener seniorskiej drużyny Jaroty Jarocin, która pod jego wodzą zakończyła ubiegły sezon na piątym miejscu, a po rundzie jesiennej w zreformowanej III lidze zajmuje 8. lokatę ze stratą sześciu punktów do lidera. Człowiek orkiestra - nie tylko zajmuje się treningiem, ale także walczy o pozyskanie nowych sponsorów przez klub i dbanie o promocję JKS-u.

Adam Parus (Phytopharm Klęka)
Żywa legenda klubu z Klęki. Wcześniej wiele lat był zawodnikiem Phytopharmu, a obecnie jest trenerem seniorskiej drużyny. Nie boi się stawiać na młodych zawodników.

Adrian Popławski (Błękitni-Sparta Kotlin)
Trener seniorskiej drużyny Błękitnych Sparty Kotlin, grającej w kaliskiej A-klasie, z którą zajmuje na półmetku sezonu 8. miejsce. Jest też nauczycielem w jednej ze szkół podstawowych.

Elżbieta Smoczyńska (MKS Nasz Jarocin)
Trenerka drużyn minisiatkówki. Oliwia Ławicka, Dominika Bałasz i Kinga Jankowska wywalczyły pod jej wodzą 2. miejsce w Mistrzostwach Wielkopolski, co dało im awans do finału ogólnopolskiego.

Adam Sobczak (TKS Siatkarz Jarocin)
W sezonie 2015/2016 uzyskał z zespołem awans do Finałów Mistrzostw Wielkopolski w kat. młodziczek, gdzie zajął 4. miejsce. W 2016 r. trzy jego podopieczne znalazły się w Kadrze Wielkopolski na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży. W 2016 r. dwie jego podopieczne zostały powołane do Kadry Wielkopolski na Turniej Nadziei Olimpijskich w Spale.

Aleksander Stachowiak (GKS Żerków)
Trener zespołu seniorskiego GKS-u Żerków. Objął klub rok temu i utrzymał go w Kaliskiej Klasie Okręgowej. W obecnym sezonie jego zespół plasuje się na 12 pozycji.

Jacek Tomczak (Ippon Jarocin)
Żywa legenda judo w Jarocinie. W tym roku będzie obchodził 30 lat pracy w klubie, który sam założył. W tym czasie zdobył na mistrzostwach Polski ok. 65 medali. Jest dyplomowanym trenerem i posiadaczem szóstego dana w judo, jako jedna z trzech osób w Wielkopolsce. Jacek Tomczak uprawia też żeglarstwo, jest instruktorem narciarstwa, w wolnych chwilach pływa - jednym słowem żyje sportem.

Sebastian Waszkiewicz (Grom Golina)
Trener seniorskiej drużyny Gromu Golina, która po rundzie jesiennej obecnego sezonu zajmuje w kaliskiej A-klasie 6. miejsce. Jest też koordynatorem grup młodzieżowych Gromu. Uczy wychowania fizycznego w szkole podstawowej i gimnazjum w Golinie, jest także prezesem UKS-u Grom działającego przy szkole, który organizuje m.in. zawody Polska Biega i Mistrzostwa w Badmintonie.

Piotr Wesołek (UKS Taekwondo Jarocin)
Od lat szkoli młodych adeptów taekwodno m.in. w Jarocinie. Co roku jego podopieczni zdobywają kolejne medale na imprezach nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Podobnie było w 2016 roku.

Wojciech Wiśniewski (Atlas Fitness Club)
Trener, dietetyk, właściciel siłowni - człowiek orkiestra. Niestrudzenie pomaga mieszkańcom z naszego terenu wrócić do formy oraz wytrwać w zdrowym i sportowym stylu życia.

Bartosz Włodarek (Sparta Jarocin)
Od początku związany z klubem. Utalentowany zarówno jako zawodnik (Chaos Poznań), jak i trener w Sparcie Jarocin. Z juniorami Sparty wywalczył dwa brązowe medale Mistrzostw Polski z drużynami 7- i 15-osobowymi.

* Chcieliśmy zgłosić do naszego plebiscytu Józefinę Nowaczyk-Wróbel, trenerkę Białych Tygrysów Jarocin, ale odmówiła udziału

** Andrzej Ziaja na własne życzenie wycofał się z Plebiscytu twierdząc, że niedawno został okrzyknięty Superbelfrem i tym razem chce dać szansę innym

Regulamin Plebiscytu na Sportowca Roku 2016

Regulamin Plebiscytu na Trenera Roku 2016

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
R E K L A M A
R E K L A M A