ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M AB1 Mądrakiewicz mpremium 12-18.11.2019
R E K L A M A

System ERP w logistyce - jak działa i do czego służy?

› Gospodarka 4 miesiące temu    11.07.2019
Artykuł partnera
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

 

Nowoczesne systemy informatyczne są dzisiaj praktycznie niezbędne w sprawnym zarządzaniu przedsiębiorstwem. Mogą okazać się także kluczem do zdobycia przewagi nad konkurencją. Szczególne miejsce zajmują wśród nich systemy klasy ERP, obejmujące wszystkie sektory działalności firmy. Ich potencjał znajduje szerokie zastosowanie w branży logistycznej.

Wpis powstał na bazie specjalistycznych informacji dostępnych na stronie firmy Kotrak S.A.

 

Czym są systemy ERP

ERP (ang. Enterprise Resource Planning – planowanie zasobów przedsiębiorstwa) pozwalają zarządzać firmą w sposób jak najbardziej kompleksowy. Największą zaletą systemów tego typu jest usprawnienie obiegu informacji: dzięki operowaniu na jednej bazie danych każdy uprawniony pracownik zyskuje dostęp do aktualnych danych w czasie rzeczywistym, możliwe staje się także sporządzanie wiarygodnych raportów i analiz. ERP może być wykorzystywane w każdym obszarze funkcjonowania przedsiębiorstwa – rozpoczynając na dziale produkcji, logistyki, kontroli jakości, kończąc na kadrach oraz zaawansowanym zarządzaniu finansami firmy. Dzięki modułowej budowie oraz możliwości konfiguracji system ERP można w łatwy sposób dostosować do realnych potrzeb każdego przedsiębiorcy.

 

ERP w logistyce

Systemy ERP odgrywają decydującą rolę w przedsiębiorstwach branży logistycznej, w której szczególne znaczenie zyskuje automatyzacja procesów i zintegrowanie przepływu informacji. Pod tym względem wyjątkowe miejsce zajmuje dział spedycji, w którym zachodzi większość procesów kluczowych dla realizacji zadań. Największym problemem wielu przedsiębiorstw tej branży jest brak zcentralizowanej bazy danych, umożliwiającej pracę w czasie rzeczywistym i łączącej spedycję z innymi oddziałami. Utrzymywanie systemów wyspowych bardzo utrudnia, a w niektórych przypadkach praktycznie uniemożliwia kontrolę bieżących działań i sporządzanie analiz niezbędnych dla odpowiedniego planowania zasobów. Zwykle wiąże się to także z ograniczonym dostępem do informacji archiwalnych oraz niską wydajnością samego systemu informatycznego.

 

Jak może wyglądać ERP w dziale spedycji?

Moduły ERP implementowane w dziale spedycji umożliwiają kompleksową obsługę zlecenia transportowego. Po jego przyjęciu od klienta i wprowadzeniu do systemu można automatycznie wygenerować wszystkie niezbędne dokumenty, faktury i raporty. Równoległy moduł umożliwia z kolei obsługę zadania transportowego, łącznie z wyznaczaniem przewoźników, kierowców, planowaniem tras oraz raportowaniem. Obok oczywistych oszczędności czasu i środków związanych z centralizacją danych, ERP gwarantuje wysoką przejrzystość wszystkich procesów oraz umożliwia przeprowadzenie analiz pozwalających na kontrolowanie poszczególnych etapów realizacji i sporządzanie rozbudowanych raportów, pozwalających na podnoszenie efektywności.

 

Inne zalety ERP

Oczywiście – podobnie jak w każdej innej firmie – niezastąpione okażą się także moduły odpowiedzialne za bieżące zarządzanie działalnością, w tym zasobami ludzkimi, rzeczowymi czy finansowymi. W nowoczesnych przedsiębiorstwach wszystkie elementy są ze sobą powiązane, a właściwy obieg informacji pozwala zaoszczędzić środki niezbędne do zdobycia przewagi nad konkurencją. Odpowiednio dobrany system ERP gwarantuje także wysoki poziom bezpieczeństwa, co jest kluczowe w przedsiębiorstwach logistycznych, przetwarzających duże ilości danych, często o poufnym charakterze. Zcentralizowane bazy można w łatwy sposób konfigurować i dostosowywać do ciągle zmieniających się standardów.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!
R E K L A M A