R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

Sygnalizacja nie działa. Dziecko wbiega na pasy. Kierowca renaulta nie hamuje… [WIDEO]

11 miesięcy temu    13.02.2018
Bartek Nawrocki
komentarzy 21 ocen 6 / 100%
A A A
 fot. Stopkatka z monitoringu miejskiego

Jarocin. Pod koniec stycznia na kilka dni wyłączono sygnalizację świetlną na głównych skrzyżowaniach w Jarocinie [ZOBACZ WIĘCEJ TUTAJ] - ul. Poznańskiej z Al. Niepodległości i Św. Ducha. Większość zmotoryzowanych była zadowolona, narzekali za to piesi.

R E K L A M A

- Jest niebezpiecznie, bo kierowcy nie chcą się zatrzymywać, a ludzie byli przyzwyczajeni do świateł - zwracała uwagę jedna z mieszkanek.

Przez kilka dni z rzędu sygnalizacja emitowała wyłącznie pulsacyjne światła pomarańczowe lub w ogóle nie działała. Zdarzały się sytuacje, że piesi, zwłaszcza na przejściu przy ul. Św. Ducha, musieli przebiegać przez jezdnię, by zdążyć przed jadącymi z kilku kierunków samochodami.

W sobotę 27 stycznia, na skrzyżowaniu Św. Ducha/Poznańska cudem nie doszło do tragedii. O sprawie pierwszy poinformował nas kierowca, który wdział sytuację [DAJ ZNAĆ]

- Dwa auta zatrzymały się, by przepuścić około 10-letniego chłopca, a auto jadące od strony Kalisza na Poznań o mały włos by go nie potrąciło. Ku przestrodze – napisał na naszym portalu.

Jak się okazuje moment uwieczniły kamery monitoringu miejskiego. Portal dotarł do nagrania. Do sytuacji doszło po godzinie 14.00 [ZOBACZ WIDEO NA DOLE].

Na filmie widać chłopca z reklamówką, który zbliża się do przejścia dla pieszych od strony ul. Św. Ducha. Na pasie do skrętu w prawo przed „zebrą” zatrzymuje się kierowca szarego peugeota. Dziecko postanawia przebiec przez przejście. W tym samym momencie hamują też samochody jadące od Poznania w kierunku Kalisza.

Chłopiec jest na tyle niski, że może nie zauważa jadącego środkowym pasem renaulta kangoo. Tymczasem kierowca czerwonego dostawczaka nie zatrzymuje się przed przejściem. O tym, że nie doszło do potrącenia decydują dosłownie centymetry. Kierowca kangoo na jarocińskich rejestracjach dopiero po fakcie orientuje się, jaki błąd popełnił. Widać, że już za zebrą hamuje.

Przepisy dotyczące omijania i wyprzedzania w pobliżu przejść dla pieszych są zawarte w ustawie Prawo o ruchu drogowym.

Art. 26. 3. Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;

O komentarz tej sytuacji poprosiliśmy Komendę Powiatową Policji w Jarocinie.

- Kierujący pojazdem, który ominął samochód oczekujący przed przejściem dla pieszych popełnia wykroczenie, dlatego, że ta osoba, która weszła na przejście - w tym wypadku wbiegła - zrobiła to w momencie, gdy samochód stojący na pasie do skrętu w prawo już stał. Ewidentnie zatrzymał się po to, żeby przepuścić pieszego. Samochód jadący na wprost też powinien się w tej sytuacji zatrzymać. Jest to wykroczenie nieprawidłowego omijania samochodu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych – informuje mł. asp. Agnieszka Zaworska, rzecznik KPP w Jarocionie.

Taryfikator za takie wykroczenie przewiduje 500 zł mandatu i 10 punktów karnych. - Jeżeli dojdzie do stworzenia zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, to można również zatrzymać prawo jazdy - dodaje rzecznik.

Policja uwrażliwia szczególnie dzieci, by nie przebiegać przez jednię.

- Dziecko popełnia wykroczenie, bo przebiega przez przejście dla pieszych. Z drugiej strony mógł wejść na to przejście dlatego, że samochód jadący pasem w prawo zatrzymał się - zauważa rzeczniczka. - Przejście dla pieszych to jest takie miejsce, gdzie ludzie powinni się czuć bezpiecznie, a niestety w takich sytuacjach dochodzi też do zdarzeń drogowych.

ZOBACZ TEŻ -

Mercedes wyprzedza na trzeciego przed zakrętem. Sekundy od tragedii [WIDEO]

Czy często jesteś świadkiem niebezpiecznych sytuacji na naszych drogach?

ankieta dodana 09.02.2018, ilość wszystkich głosów: 370
Codziennie
23%
Przynajmniej raz w tygodniu
69%
Raz na miesiąc
3%
Sporadycznie, raz w roku
2%
Nigdy
2%
R E K L A M A
R E K L A M A
+ 6 głosów: 6 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (22)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ prawo
11 miesięcy temu ocena: 79%  22
wbieganie na pasy i przebieganie przez nie jest niedozwolone
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ w lewo
11 miesięcy temu ocena: 0%  21
1) Każda prywatna firma może w Jarocinie dostać nagrania z monitoringu ? 2) Czy zasłonięcie danych wrażliwych (nr rejestracyjne) nastąpiło przed wydaniem nagrania czy w redakcji gazety ? Jeżeli przed to ile to kosztowało (rachunek) ?
~ prawo z dziś 18:36 czemu jęczysz
11 miesięcy temu ocena: 93%  20
boli ten monitoring, oj boli, ale boli tych co mają coś do ukrycia albo źle się zachowują, nie chcą być pokazani w mediach, och f...
~ MAREK
11 miesięcy temu ocena: 29%  19
o jakie przedsiębiorstwo Ci chodzi?
~ prawo
11 miesięcy temu ocena: 7%  18
od razu zapytać chcę, na jakich zasadach, wg jakich regulaminów prawa, za jaką opłatą itp. udostępniane są prywatnym przedsiębiorcom nagrania monitoringu miejskiego w Jarocinie.
R E K L A M A
~ 34
11 miesięcy temu ocena: 33%  17
QRWA A Z DRUGIEJ STRONY CO TO ZA ZYEBY JEZDZA, ZE NIE MYSLA O INNYCH , ALE O SOBIE?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gyt
11 miesięcy temu ocena: 25%  16
Aniolku dobrze ze nic ci sie mie stalo, bog czuwał
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kskksk
11 miesięcy temu ocena: 50%  15
ale piździsz
~ Rondo
11 miesięcy temu ocena: 18%  14
Na skryżowaniu ulic w. Polskiego i św Ducha potrzebne jest rondo lub w przypadku jego braku kładka dla pieszych. Ale kto o tym pmyśli jeśli trea spór o włsdność drogi.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ +/-
11 miesięcy temu ocena: 92%  13
Pijesz? Nie pisz komentarzy.
~ Michu
11 miesięcy temu ocena: 40%  12
Ale misiaki dzisiaj latają tą bawarką nikt nie pomyśli że to policja
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ saper niunia
11 miesięcy temu ocena: 64%  11
hola hola ten dzidzius wlazl na jezdnie jak dzik ... czy tak ucza rodzice dyscypliny ? dziecioki rozpieszczane i zdziczale wrecz sa
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ NinjaForce
11 miesięcy temu ocena: 62%  10
Ustalić wik chłopca i jeżeli ma do 7 lat ukarać rodziców!! Kolejna kwestia: to nie wchodzi się pod nadjeżdżający samochód a już tym bardziej NIE WBIEGA!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ abc
11 miesięcy temu ocena: 50%  9
Ty ale głupi jesteś NinjaForce
~ ollla
11 miesięcy temu ocena: 80%  8
Pojazd się zatrzymał przed przejściem. Pieszy ma prawo przejść na drugą stronę.Nie biegać. Kierowca jadący środkowym pasem nie może omijać pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia przejścia pieszemu. Grozi za to mandat 500 i 10 pkt a nawet zatrzymanie prawka.
~ obserwator obserwatora
11 miesięcy temu ocena: 88%  7
Obserwator, a w jak sposób pomoże mandat za to wykroczenie i brak publikacji nagrania? Zupełnie nic, a publikowanie wplynie na świadomość innych uczestników ruchu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jaro
11 miesięcy temu ocena: 75%  6
Zarówno piesi jak i kierowcy nie przestrzegają bezpieczeństwa,ludzie po prostu włażą na pasy jak i ulice a kierowcy są królami szos
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ PJA
11 miesięcy temu ocena: 54%  5
W artykule jest mowa, że dziecko miało około 10 lat... ale równie dobrze mogło mieć 7 lat, a dziecko do 7 lat musi być pod opieką osoby dorosłej i nie może samodzielnie poruszać po drogach publicznych. Zabrania się również przebiegania przez przejście dla pieszych, oraz wchodzenia na przejście tuż przed jadącym pojazdem. Fakt kierowca to jakiś baran, że nie zatrzymał się wcześniej, ale należy pamiętać, że medal ma dwie strony. Poza tym wiadomo, że PJA to najgorsi kierowcy w okolicy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ narcyz
11 miesięcy temu ocena: 33%  4
konus to pja
~ qqq
11 miesięcy temu ocena: 63%  3
bo to najliczniejsi kierowcy w okolicy debilu i ci się wydaje, że wszyscy źle jeżdżą
R E K L A M A
R E K L A M A