ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M ABS_A1

Rozgoryczeni i niedocenieni odeszli na zawsze [LIVE, ZDJĘCIA]

› Aktualności› Samorząd 5 miesięcy temu    28.12.2018
Elżbieta Rzepczyk
komentarzy 15 ocen 2 / 100%
A A A
 fot. Elżbieta Rzepczyk

Pod obeliskiem w Jaraczewie odbyły się uroczystości z okazji setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

 

 

- Sto lat temu Wielkopolanie stanęli do walki o wolność i niepodległość. Solidarnie, ramię przy ramieniu ponad podziałami chwycili za broń i zwyciężyli, a drogę do zwycięstwa znaczyły mogiły zabitych i tysiące rannych. Szli do powstania niemal z każdego wielkopolskiego domu także z naszej Ziemi Jaraczewskiej, walcząc o każdy skrawek Polski, bo takie było dziedzictwo kilku pokoleń tej wolności pragnących, pomimo szykan, prześladowań i brutalnej germanizacji.(…)

Dzisiaj jesteśmy tutaj po to, aby oddać hołd zarówno powstańcom, jak i ludności cywilnej, która z takim oddaniem zaangażowała się w walkę o niepodległość. To zaszczyt i nasz obowiązek wobec przodków i polskiej historii. Szanowni państwo, Powstanie Wielkopolskie długo nie mogło się doczekać sprawiedliwej oceny. Jego uczestnicy odeszli już na zawsze, często w poczuciu rozgoryczenia, niedoceniani, z zaciekłością ścigani i mordowani przez hitlerowców, spychani na margines historii po wojnie. W wolnej i demokratycznej Polsce mają prawo do pamięci i najwyższego szacunku, który my im dzisiaj składamy - mówiła Katarzyna Roszak, dyrektor Biblioteki w Jaraczewie.

 

Potem przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych, szkół, straży pożarnej, klubu sportowego GKS Jaraczewo złożyli kwiaty pod obeliskiem poległych.

 

 

W Gminnym Ośrodku Kultury w Jaraczewie wyświetlono film o Powstaniu Wielkopolskim, a potem wysłuchano koncertu patriotycznego w wykonaniu Zbigniewa Obary i Leszka Świderskiego.

 

 

 

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (15)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ halo halo tu Londyn
  5 miesięcy temu ocena: 100%  15
  a ten cały dyrektor z Bożej łaski z Liceum w Jarocinie to jeszcze jest czy go wywalili?? Na maszcie przed Liceum nie ma flagi, została zdjęta na 100 rocznice, to SKANDAL, czy to ma być protest dyrektora wobec obchodów??? na zbity pysk za taka postawę?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Kod
  5 miesięcy temu ocena: 82%  14
  No właśnie była kiedyś w tym miejscu tablica z nazwiskami.Dlaczego znikła albo nie wpisano nazwisk na nowym pomniku?Pomnik by miałby większą wartość z nazwiskami i niejedna osoba na dłużej by się zatrzymała przy nim żeby pomyśleć o tych którzy zginęli za wolność .
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ wstyd
  5 miesięcy temu ocena: 89%  13
  cały ten Strugała wie o tym, zacne osoby były u niego w tej sprawie i ich spławił, coś temu Strugale nie leżą pewnie te nazwiska
  ~ Qwer
  5 miesięcy temu ocena: 100%  12
  Może troszkę więcej informacji na temat samego pomnika, tj Obelisku. Mało kto wie, o co chodzi, skąd pochodzi itd.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ pegaz
  5 miesięcy temu ocena: 83%  11
  W pisz w Google- Gmina Jaraczewo - miejsca pamięci, troszkę się dowiesz. Więcej w Gazecie Jarocińskiej z poprzednich lat. PS. dlaczego zmieniono kamienny obelisk i zdjęto tablice z Nazwiskami, i postawiono obecny ,to dowiesz się tylko od panującego włodarza gminy , o przepraszam miasta i gminy.
  ~ Marek
  5 miesięcy temu ocena: 90%  10
  Gdzie była informacja o dacie i godzinie tej uroczystości?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ pegaz
  5 miesięcy temu ocena: 0%  9
  DO - sąsiad" w ,której , sąsiadujemy z sześcioma gminami.
  ~ sasiad
  5 miesięcy temu ocena: 100%  8
  byly flagi w calym Jaraczewie. Byly uroczystosci choc niestety skromne. Ale w sasiedniej gminie nie bylo totalnie nic
  ~ pegaz
  5 miesięcy temu ocena: 50%  7
  Przed świętami na pewno nie, była 27.12. 2018 r godzina 11.03. Przepraszam w poprzednim w pisie pomyliłem się o jeden dzień.
  ~ Xyz
  5 miesięcy temu ocena: 11%  6
  Na stronachj jaraczewo.pl i bip.jaraczewo.pl było na pewno jeszcze przed świętami
  ~ pegaz
  5 miesięcy temu ocena: 69%  5
  Informacja była,ale rano w tym samym dniu, i o sesji i o uroczystościach . Wiec Xyz poszukaj i napisz na jakich stronach. Nie każdy ma wolne ,żeby od rana siedzieć przy "kompie" panie abc.
  ~ Xyz
  5 miesięcy temu ocena: 27%  4
  Teraz pytasz gdzie była informacja. Ha ha ha. Dobry żart. Gdybyś chciał uczestniczyć na pewno byś się dowiedział. Skoro potrafisz pisać na forum to pewnie umiesz posługiwać się Internetem. A tam info nie brakuje. Ale rozumiem - najłatwiej krytykować, tym bardziej, że anonimowo.
  ~ wer
  5 miesięcy temu ocena: 67%  3
  Co za brak oglądy i dziadostwo aby burmistrz musiał sobie sam parasol nad sobą postawić. Widać tu prymitywizm społeczności Jaraczewskiej.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ pegaz
  5 miesięcy temu ocena: 59%  2
  Nie było """kolesi", i służących . ?????tylko ""elita" i dzieci , dzieciom i harcerzom dzięki i chwała im za to.
  ~ taki sobie obserwator
  5 miesięcy temu ocena: 83%  1
  Społeczność Jaraczewska nie wiedziała o dacie i godzinie tej uroczystości. Brak ogłoszeń w terenie i w internecie.Burmistrz powinien ten parasol (tą /tę parasolkę ) dać PANIOM , albo zasłonić małe dzieci. Czereśniaki tak mają ,szczególnie z muldowej, . PS. niedawno , znowu zastawił samochód na obcych rejestracjach bo wjechał na JEGO MIEJSCE PARKINGOWE przed UMi G ) .