R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AB1b - VitaMed
R E K L A M A

Reforma oświaty: Przykra sprawa czy Powrót do normalności

› Aktualności› Samorząd ponad rok temu    11.01.2017
Bartek Nawrocki
komentarzy 37 ocen 10 / 90%
A A A
Absolwenci szkoły podstawowej w JarocinieAbsolwenci szkoły podstawowej w Jarocinie fot. Bartek Nawrocki

Jarocin. Gmina Jarocin. Powiat Jarociński. Edukacja Jarocin. Zmiany w oświacie jarocińskiej

R E K L A M A

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o reformie oświaty. - Uważam, że ta reforma jest Polsce niezbędna i powinna zostać wprowadzona możliwie jak najszybciej - mówił prezydent w trakcie wczorajszego wystąpienia.

Dla naszych samorządów ta decyzja oznacza reorganizację obowiązującej sieci szkół i powrót do ośmioklasowych podstawówek. Z oświatowej mapy znikną gimnazja [ZOBACZ PROTEST ZWIĄZKOWCÓW]. Gmina Jarocin już wcześniej, przygotowując się do zapowiadanych zmian, powołała między innymi Zespół Szkół nr 2 w Jarocinie, w skład którego weszło największe w mieście gimnazjum. Urzędnicy, powołując się na zapowiedzi ministerialne, przekonywali, że nauczyciele nie stracą pracy i znajdą zatrudnienie w obwodach szkolnych, gdzie teraz funkcjonują gimnazja.   

Na naszym terenie działały jednak gimnazja niepubliczne i to one są w trudniejszej sytuacji. Decyzja rządu zdaniem części samorządowców niweczy społeczny dorobek  w kwestii edukacji. Jan Grzesiek, radny sejmiku wojewódzkiego i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Gimnazjum 2000, przypomniał w mediach społecznościowych, jak powstawała niepubliczna placówka w jego rodzinnej wsi.

„Niepubliczne Gimnazjum było dumą środowiska wszystkich miejscowości, było dumą rodziców i nauczycieli było dumą kolejnych pokoleń absolwentów. Dzisiaj dla partykularnych partyjnych interesów ulega likwidacji” - pisze samorządowiec.

W rozmowie z portalem samorządowiec wskazuje, że zamiast reorganizacji obowiązującej sieci szkół, w kraju przydałaby się reforma szkolnictwa ponadgimnazjalnego, w tym przywrócenie szkół zawodowych.

- Nie tylko u nas, ale również przy liceum powstało gimnazjum, szkole społecznej i myśmy pokazali, że potrafiliśmy się odnaleźć w tamtej reformie, która jak sobie przypominamy, początkowo wydawała nam się dziwna, dawała inne oblicze oświaty. Krytycy twierdzą, że młodzież w gimnazjum nie zdobywała odpowiedniej wiedzy. Z całym szacunkiem, ale nie mogę się z tym zgodzić, jest wręcz odwrotnie - mówi Jan Grzesiek. - Jeżeli czegoś brakowało w tym systemie, to właśnie oferty ponadgimnazjalnej, która zatrzymała się na pewnym etapie rozwoju. Może w Jarocinie jeszcze jakoś to funkcjonowało, ale w innych miejscowościach naszego regionu, już nie za bardzo. Z tego powodu, wiele ważnych zawodów po prostu zanikło, ba nie ma nawet nauczycieli pewnych zawodów, pozostali jedynie rzemieślnicy, którzy potrafią tę wiedzę na jakimś poziomie przekazać.

- Dla nas to jest niesamowity problem, bo my nie możemy się przekształcić np. w szkołę podstawową, muszę teraz zwolnic bodajże 24 nauczycieli, wielu miało umowy na czas nieokreślony - tłumaczy prezes. - Mamy majątek, który dzisiaj musimy jakoś zagospodarować, salę gimnastyczną, którą wiadomo, że bez subwencji, bez gimnazjum, nie utrzymamy, a ten obiekt musi żyć, służyć społeczeństwu. Stąd dla nas - przez 16-lat działającego społecznie stowarzyszenia - jest to zupełnie niezrozumiała i przykra sprawa. Mam wielki żal do rządu i do posłów za tę decyzję.   

Z kolei Henryk Szymczak, działacz Prawa i Sprawiedliwości, a także Unii Wielkopolan uważa, że reforma, to „powrót do normalności”.  „Przede wszystkim do nauki zawodu. Brak szkoły zawodowej i wyjazd fachowców za granicę spowodował deficyt w zawodach potrzebnych w przemyśle - pisze Szymczak. - Kierunki kształcenia zawodowego powinny być planowane na poziomie województwa(regionu) - ważna rola Kuratoriów. Szkoła w obecnym kształcie nie potrafiła sprostać wymaganiom rynku pracy, dlatego należy ją zreformować

Co sądzicie o reformie? Czy likwidacja gimnazjów była potrzebna? Czekamy na merytoryczną dyskusję.

Czy to dobrze, że gimnazja zostaną zlikwidowane?

ankieta dodana 11.01.2017, ilość wszystkich głosów: 351
Zdecydowanie tak
60%
Zdecydowanie nie
37%
Nie mam zdania
3%
R E K L A M A
+ 9 głosów: 10 (90%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (37)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ hej hej
ponad rok temu ocena: 62%  37
Panie Grzesiek i Szymczak gdzie byliście jak likwidowano wielkie zakłady przemysłowe na naszym terenie. Rozpaczliście tak jak teraz ???. O zakłady trzeba było walczyć, robić referenda , a teraz walczycie o swoje tyłki .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ sza
ponad rok temu ocena: 20%  36
durnie,sądzicie,że jak zlikwidujecie gimnazja to zlikwidujecie jednocześnie dzieci w wieku gimnazjalnym?Teraz dopiero będziecie beczeć,że maluchy są z nimi,nie wspominając o podstawie programowej rodem z komuny. A dzieciaki w wieku gimnazjalnym są fajne,kreatywne i to nie żadna patologia,a jeśli jest to wina rodziców.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jarock
ponad rok temu ocena: 55%  35
Ja jestem za tym , przeciw czemu jest postkomunistyczny ZNP.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dnoooo
ponad rok temu ocena: 36%  34
Gimnazja gimnazja zmiany zmiany a kiedy wreszcie związki, państwo pomyśli o nauczycielach, ktorzy pracują w tej samej placówce od 8 lat i umowa tylko na czas określony określony....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kat
ponad rok temu ocena: 92%  33
Panie Janie Grzesiek wiesz pan ile zarabiali nauczyciele w tym "pana niepublicznym gimnazjum" Pewnie nie wiec życzę aby pan tyle dostawał na starość - emerytury Choć w ten sposób moim zdaniem zapłaci pan za krzywdy jakie tym nauczycielom zrobil
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
~ nie do wiary debile z ZJ
ponad rok temu ocena: 100%  32
Tak płaci w niepublicznych szkołach Kaźmierczak, 1400 zł na rękę
~ v2
ponad rok temu ocena: 63%  31
Gimnazja to wylęgarnie młodocianych bandytów, zboczeńców i patologii wszelkiej.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Twardziel
ponad rok temu ocena: 85%  30
Gimnazja obojętnie czy to publiczne czy też niepubliczne to jedna wielka wylęgarnia patologii,niekompetencji kadry nauczycielskiej,nieudolnego zarządzania tymi placówkami oraz słabego poziomu nauczania.Wreszcie ten koszmar wprowadzony w życie w 1999 roku przez koalicję AWS-UW i premiera a właściwie marionetkę tego rządu Jerzego Buzka zostanie starty z powierzchni ziemi i wyrzucony w kosmos!!!I tyle w tym temacie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ TUV
ponad rok temu ocena: 67%  29
Polać koledze Twardzielowi za trafny komentarz
~ Twardziel
ponad rok temu ocena: 80%  28
~ dań to co ja robię i zrobiłem w swoim życiu przydaje się i przydawało się Polsce w przeciwieństwie do tej reformy oświaty z 1999 roku!!!!
~ dan
ponad rok temu ocena: 6%  27
Czyżby według ciebie wszystko było beznadziejne. Jesteś chyba jakiś nienormalny. Ciekawe czym ty geniuszu się zajmujesz? Też chyba wszystko co robisz jest koszmarne.
~ Nieuk
ponad rok temu ocena: 88%  26
Brawo dla Pana Adama i Pana Roberta za przekształcanie szkół. Jak widać rząd uznał ich pomysł i sam przekształca całą edukację.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ london
ponad rok temu ocena: 89%  25
Brawo! Wreszcie bedzie kres dla co po niektorych gimnazjalistow... ktorzy uwazali sie za doroslych... cpanie, palenie , picie... to bylo haslo gimnazjalistow. Czas wrocic do normalnosci. Przez Gimnazja Polska stracila w oczach calego swiata poziom nauczania. Kiedy polski uczen byl ceniony z wysokim poziomem nauki. Dzisiaj brak slow. Polski uczen zostanie na szarym koncu UE nie wspominajac o USA... A ten ktory sieje zamet ze nauczyciele straca prace nie ma zielonego pojecia o czym wogole mowi. Podstawowe obliczenia matematyczne odpowiadaja same w sobie ze bedzie wieksza potrzeba nauczycieli a nie zwolnienia masowe... Pozdrawiam Jarocin
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ koko
ponad rok temu ocena: 46%  24
Żal nauczycieli uczniów i rodziców Gimnazjów samodzielnych . Popieram pana Jana Grześka ,człowiek na wysokim poziomie ma w chwili obecnej co myśleć..A gdzie nauczyciele znajdą pracę ,jak w każdej są już specjaliści ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ roko
ponad rok temu ocena: 52%  23
Szkoła jest dla uczniów, nie dla nauczycieli i od tego trzeba rozpocząć całą dyskusję. Tak jak nie trawię PISu, tak uważam, że likwidacja gimnazjów to znakomity pomysł. W ogóle kilka dni temu rozbawiła mnie informacja że prezydent "zastanawia się " nad podpisaniem tej ustawy. Przecież jak kaczor mu kazał podpisać to nie miał wyboru.
~ Nauczyciel
ponad rok temu ocena: 89%  22
Zmiana jest bardzo dobra.Obecny system był chory bo trzeba było w szkole średniej robić w pierwszej klasie gimnazjalną podstawę programową.Jedyny kłopot jaki może być to kumulacja 2 roczników w szkołach ponadgimnazjalnych za 2 lata.Reszta jest super.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jarek k
ponad rok temu ocena: 3%  21
komuno wróc prosze
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ v2
ponad rok temu ocena: 86%  20
Komuno spieprzaj z Jarocina, najlepiej, jak najdalej stąd, w kosmos.
~ uczeń
ponad rok temu ocena: 17%  19
I znowu Pawlicki dostaje wiatr w żagle by przy okazji "reformy szkolnictwa" robić następne przekręty w szkołach.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ powiatowy świr
ponad rok temu ocena: 22%  18
Biega, lata, skacze i oskarża ludzi, że mu telefon ukradli. Tak jest zakręcony, że nie wie co się z nim dzieje. Chyba to przez to, że mimo betonu PiS w głowie wchodzi się w koalicje z PO i PSL i Szczerbaty na stare lata dziczeje! Taki człowiek przewodniczącym czy to nie wstyd?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ znam Janka dobrze
ponad rok temu ocena: 33%  17
ja to go pokazuje dzieciom jako przykład farezeusza XXI wieku. Dziecko od razu rozumie na przykładzie. Sprzedajny hipokryta, co za dolary zrobi wszystko, a gdy ludzie patrzą udaje kogoś kim nie jest.
~ Martin M
ponad rok temu ocena: 23%  16
gdybyś słyszał co ten człowiek na lekcjach wygaduje, to zamiast domniemywać byłbyś pewien, że to świr w najczystszej postaci...
~ Ola
ponad rok temu ocena: 50%  15
Mój syn właśnie jest w trzeciej klasie gimnazjum. Za pół roku kończy tą szkołę i muszę powiedzieć że pomimo obaw i niepokoju jakie mi towarzyszyły gdy zaczynał gimnazjum to teraz po tych trzech latach nauki jestem bardzo zadowolona z poziomu nauczania i w ogóle całej atmosfery panującej w tej szkole. !
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zenek
ponad rok temu ocena: 71%  14
Zmień leki kobieto
~ Zenek
ponad rok temu ocena: 65%  13
Bardzo dobrze. Czekałem z niecierpliwością na tą zmianę a co do nauczycieli to dobry nauczyciel zawsze znajdzie zatrudnienie. Brawa dla rządu Gimnazja to nieporozumienie i wyrzucone pieniądze na podwójną administrację i dyrektorstwo, budynki itp.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ london
ponad rok temu ocena: 75%  12
Brawo Panie Zenku! Dokladnie sie z Panem zgadzam!!! Gimnazja byly tylko przykrywka do przekretow POwskiego panowania
~ W...
ponad rok temu ocena: 78%  11
pensja dyrektorki 10 tyś. na miesiąc. dwie pensję dyrektorki podstawówki i od razu w gimnazjum. Teraz będzie jedna pensja.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ aaa
ponad rok temu ocena: 44%  10
Boli? Za naukę trzebało się zabrać!
~ kenorb
ponad rok temu ocena: 68%  9
Sądzę, że PiS wygrał wybory parlamentarne dzięki swojemu programowi, który m.in. zakładał powrót do 8-klasowej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum, ja nie widzę w tym żadnego problemu. Osobiście uważam, że gimnazja nie zdały egzaminu w systemie edukacji, jak to mówią "ni pies ni wydra". Z sondaży wynika , że 60%-65% społeczeństwa jest za likwidacją gimnazjów.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nie dla Skazanego za ... i ZJ
ponad rok temu ocena: 73%  8
Przykrą sprawą to jest to, że Burmistrzem jest Skazany za ..., a "Starostą" Kelner. No ale idą zmiany w Powiecie, mam nadzieję, że w następnych wyborach zajdą zmiany również w gminie i powstrzymamy ROZWÓJ Skazanego za ...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nie dla Skazanego za ... i ZJ
ponad rok temu ocena: 0%  7
Dokładnie czerwonych bolszewików, też nie lubię !!!
~ v2
ponad rok temu ocena: 50%  6
Nie dla czerwonych bolszewików w Jarocinie. Spieprzać stąd dziadostwo.
~ nie dla Skazanego za ... i ZJ
ponad rok temu ocena: 57%  5
Mamy czas na pewno pojawi się jakaś nowa uczciwa osoba z PIS, najważniejsze pokazywać teraz "sukcesy" ZJ, Skazanego za i Kelnera, ludzie w końcu przejrzą na oczy czyim kosztem się Skazany za ... rozwija, mam nadzieję. A to jest cwany polityk: po cichu z Kelnerem próbowali albo nawet nadal próbują podpiąć się pod PIS, ale to się nie uda, góra już wie że Skazany za .. był Skazanym za.. ale nie za sukces.
~ Zenek
ponad rok temu ocena: 25%  4
Nie sztuką jest odsunąć kogoś od władzy tylko co dalej? Jaka alternatywa? Jeśli nie będzie kandydata z prawdziwego zdarzenia to cóż znów zagłosuje na Pawlickiego. Te Iwickie i inni krzykacze przypominają mi KOD czyli nieporozumienie. Narazie odwołać że starosty Walczaka.
~ nie dla Skazanego za ... i ZJ
ponad rok temu ocena: 86%  3
No racja - reszta już była. Potrzebny jest ktoś nowy i uczciwy, co nie oznacza, że nie trzeba zatrzymać ROZWOJU Skazanego za ...
~ Zenek
ponad rok temu ocena: 19%  2
To źle myślisz, bo kandydata żeby zastąpić Pawlickiego konkretnego niema a na krzykaczy nikt nie będzie głosował. Pawlickiego nie lubię ale niema na kogo zagłosować, bo niby na kogo? Martuzalski, Walczak, Czechak itp. To już było.
~ Unia Wielkopolan
ponad rok temu ocena: 37%  1
Malina co ty pierniczysz ? Nauka zawodu w gimnazjach? I to jest argument żeby je likwidować? Jak opalony likwidował szkoły to krzyczałeś ,że to granda a jak gimnazja likwiduje pis to jest ok. Taka postawa to po prostu dwulicowość!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
R E K L A M A