Radni pojechali do PWiK-u. Dostali zapewnienie, że zapachy zostaną ograniczone

Opublikowano:
Autor:

 Radni pojechali do PWiK-u. Dostali zapewnienie, że zapachy zostaną ograniczone   - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Jarocin. Wyjazdowe posiedzenie Komisji Rozwoju Rady Miejskiej. Tym razem radni spotkali się na terenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie.

 

 

Remigiusz Nowojewski - prezes PWiK poinformował radnych o korzyściach, jakie będą mieli mieszkańcy Gminy Jarocin po zrealizowaniu największej inwestycji z zakresu gospodarki wodno-ściekowej na naszym terenie - informuje spółka pijarowska działająca na zlecenie Urzędu Miejskiego w Jarocinie [ZOBACZ WIĘCEJ TUTAJ]

 

 

Planowana modernizacja oczyszczalni oznacza również ograniczenie uciążliwych dla mieszkańców zapachów, które pochodzą z instalacji. Nieraz mieszkańcy Cielczy skarżyli się na odpory pochodzące z PWiK.

-----------------------------------------------------------------

Inwestycja wpłynie nie tylko na obudowę gospodarki wodno-ściekowej w gminie Jarocin, ale wpłynie też na szeroko rozumianą rewitalizację miasta, związaną m.in. z położeniem nowych nawierzchniami dróg w centrum Jarocina. Realizacja całego zadania, obejmująca także modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Cielczy, budowę nowej stacji uzdatniania wody w Stefanowie oraz wdrożenie inteligentnego systemu zarządzania obiektami wodno - kanalizacyjnymi będzie kosztowała 250 mln zł i zostanie wsparta dotacją, którą PWiK pozyskał z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Jarociński projekt opiera się w dużej mierze o modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Cielczy, dzięki czemu stanie się ona jedną z najnowocześniejszych w Polsce. W ramach innowacyjnego w skali kraju projektu, to tutaj produkowany będzie nawóz: fosfor i azot, a także biogaz do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Dzięki hermetyzacji budowli i urządzeń oczyszczalni ograniczone zostaną uciążliwe zapachy, na które narzekali mieszkańcy i emisja gazów cieplarnianych. Dodatkowo w ramach projektu na odcinku 2,5 km przebudowany zostanie najstarszy kanał przesyłowy na ul. Poznańskiej wiodący do oczyszczalni w Cielczy.

Jednym z istotnych zadań projektowych jest ekologiczna rewitalizacja Starego Miasta i os. Kopernika w Jarocinie. Ekologiczna rewitalizacja oznacza nic innego, tylko to, że wkopane w ziemię nowe rury, które rozdzielą starą, ogólnospławną kanalizację na kanalizację sanitarną i kanalizację deszczową, przykryte zostaną nowymi drogami i odbudowaną zielenią miejską.

Ogromna inwestycja rewitalizacyjna realizowana będzie w Jarocinie na obszarze 110 ha. W jej ramach powstanie 20 km nowych sieci wodociągowych, 17 km nowych, rozdzielonych sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Niezwykle ważne jest, że w miejscach objętych pracami budowlanymi powstaną nowe nawierzchnie drogowe i odbudowane zostaną tereny zielone.

W ramach projektu wdrożony zostanie także inteligentny system zarządzania obiektami wodno-kanalizacyjnymi. Dzięki temu majątek PWiK będzie centralnie zarządzany. - Będziemy mogli monitorować sprawność infrastruktury, a to pozwala na szybszy serwis, co zwiększy zadowolenie z usług naszych klientów - podkreślał Remigiusz Nowojewski, prezes PWiK. - Po realizacji tego największego przedsięwzięcia w historii naszego powiatu za kwotę ćwierć miliarda zł, Jarocin będzie miał najnowocześniejszą instalację oczyszczania ścieków, odzysku z surowców z osadów pościekowych i dostawy wody – dodaje prezes PWiK.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE