R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - BS Jarocin
R E K L A M AB1b - VitaMed
R E K L A M A

Przyjechali za chlebem. W powiecie jarocińskim pracują setki Ukraińców

› Aktualności› Samorząd ponad rok temu    7.12.2016
Jakub Nowak
komentarzy 37 ocen 3 / 33%
A A A
Yevhenii Bondar jest w Jarocinie od roku. Pracuje jako stolarzYevhenii Bondar jest w Jarocinie od roku. Pracuje jako stolarz fot. Jakub Nowak

Jarocin. Powiat powiat jarociński. Praca w powiecie jarocińskim. Obcokrajowcy w Jarocinie. Ukraińcy w Jarocinie

R E K L A M A

- Podobnie jak Polacy wyjeżdżają na Zachód, tak my wyjeżdżamy do Polski. To po prostu szansa na nowe, lepsze życie... - opowiadają obywatele Ukrainy, którzy pracują w powiecie jarocińskim. Z roku na rok jest ich tutaj coraz więcej.

- U nas, na Ukrainie, nie ma stabilizacji. O pracę jest naprawdę bardzo ciężko – mówi wprost 28-letni Mykolaj Rudyi, dla przyjaciół po prostu Kola. Do Jarocina, właśnie za pracą, przyjechał z Tarnopola. – Wielu moich znajomych wyjechało już wcześniej. Sam znalazłem ogłoszenie przez internet. Przyjechałem, potem przyjechał za mną brat, niedawno ściągnąłem też swoją dziewczynę. Jestem tu już niemal rok… - opowiada. Na co dzień pracuje w firmie budowlanej z Kotlina.

- Pomysł, by przyjechać do Polski krążył mi po głowie już od dawna, zwlekałem z tym jednak ze względu na formalności i duże koszty, związane z otrzymaniem wizy. Przypadkiem trafiłem jednak kiedyś na kolegę, który opowiadał mi o pracy w Polsce. Spytałem się go, jak to zrobił. I tak w końcu sam przyjechałem – opowiada z kolei 30-letni Yevhenii Bondar. Żenia, bo tak mówią na niego koledzy, jest stolarzem, do Jarocina przyjechał z Czernihowa, miejscowości znajdującej się niedaleko białoruskiej granicy. – Na Ukrainie pozostała moja żona. Chciałbym, żeby kiedyś do mnie dołączyła – opowiada.

Według najnowszych danych, na terenie całego powiatu jarocińskiego może pracować dziś ok. 122 obywateli Ukrainy. Firmy z naszego terenu są z kolei gotowe zatrudnić ich... tysiące.

 

Czy to dobrze, że nasze firmy zatrudniają coraz więcej obcokrajowców?

ankieta dodana 07.12.2016, ilość wszystkich głosów: 264
Tak
22%
Nie
76%
Nie wiem
2%
R E K L A M A
+ 1 głosów: 3 (33%) 2 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (40)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ jdkdkfkdnd
ponad rok temu 40
cebulaki chętnie liżą jaja obcokrajowcom u których pracują ale sami już nie potrafią przyjąć innych w potrzebie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ andrzej
ponad rok temu ocena: 100%  39
Ludzie jeżdżą za pracą po całym świecie i Polacy też dlaczego u nas nie mogą pracować obcokrajowcy jak jest praca obojętnie z jakiego państwa i tak zakłady na tym zarabiają i dobrze tylko produkować !
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nie dla slupow
ponad rok temu ocena: 60%  38
Jak te firmy mogą wchłonąć tyłu niewykwalifikowanych pracowników bez planowania dla nich ścieżki rozwoju zawodowego i wzrostu kompetencji pracownika (bo sa gotowe na zmiany kadry pracowniczej) to wnioskuję z te firmy niewiele potrafią wnieść do polskiej gospodarki. Zgadzacie się z takim wnioskiem z obserwacji zapotrzebowania na kwalifikacje i innych charakterystycznych cech tego zjawiska?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jaro...
ponad rok temu 37
My też jeździliśmy i jeździmy poza granice naszego państwa za "chlebem" "i godnym życiem" też nie byliśmy wykwalifikowani w każdej dziedzinie, wszystkiego idzie się nauczyć. A determinacja tych ludzi jest większa motywacja i chęcią większych zarobków. Z Ukrainy przejeżdża do Nas wielu wykształconych ludzi. Na pewno gdyby ich państwo dało im stabilizację,pracę i poczucie bezpieczeństwa nie zostawiali by rodzin i zasuwali u Nas...
~ gminnik
ponad rok temu 36
Nawet firma wychodząca na zero, nie jest żadnym obciążeniem dla kogokolwiek (chyba że dla właściciela).
R E K L A M A
~ nie dla slupow
ponad rok temu ocena: 100%  35
Ministerstwo podobno stawia na innowacyjną gospodarkę, która wywinduje PKB a której nie zbuduje się na niewykwalifikowanej kadrze zmienianej co kilka miesięcy. Tak może było w Chinach 15 lat temu, ale taki model gospodarczy się skończył. Więc czym ma konkurować jarocinski przedsiębiorca? Tanioscia siły roboczej? To co to są za firmy? Dobry szef firmy potrafi firmę rozwijać a nie tylko egzystować nie rozwijając się. Czy taka firma nie jest bardziej obciazeniem dla urzędów niż elementem systemu gospodarczego?
~ Zenek
ponad rok temu ocena: 45%  34
i bardzo dobrze a Jarocinianin będzie dalej trąbił, że pracy niema !
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elka
ponad rok temu ocena: 100%  33
tak pracy niema dla ciebie heh darujcie sobie te komentarze bez sensu czytac nie można ale tym żyjecie
~ obywatelPL
ponad rok temu ocena: 100%  32
Nie mam nic przeciwko Ukrainie ale miałem pod sobą 10 ukrainców tylko jednemu z nich chciało się pracować cała reszta po prostu przychodziła do pracy i wykonywała 30% procent z tego co robią Polacy a jak im się uwage zwracało to na drugi dzień już nie przychodzili do pracy
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ prorok
ponad rok temu ocena: 60%  31
Ten szef opieki społecznej w Jarocinie,to chyba terz fakaś ukrainska morda?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ JKM
ponad rok temu ocena: 92%  30
Poczekajcie, poczekajcie. Na początku szuszuny godzą się na te warunki, potem zaczynają pokazują, na co ich stać. Prawo jazdy na ciężarówki kupują na Ukrainie, a u polskich przewoźników uczą się jeździć, robiąc ogromne szkody.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ andriej
ponad rok temu ocena: 64%  29
DROBUD JEST ZADOWOLONY I NIETYLKO
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ox
ponad rok temu ocena: 71%  28
W powiecie średzkim pracuje ponad 2500 UA. Jeszcze większa ilość pracuje obywateli PJA i to jest powód do wstydu. Gdyby nie 500+ tylu by ich nie zatrudniali. Przykład z jednym dzieckiem. Prosta kalkulacja: kobita z mężem pracują i przekracza im dochód, żeby otrzymać zasiłek. Kobita otrzymuje najniższe wynagrodzenie. Zwalnia się i już dochody mają na tyle niewielkie, aby otrzymać 500 zł od państwa. Drugie grosze, które otrzymałaby z pracy są na tyle skromne, że woli prowadzić, dom i dorywczo obierać cebulę niż tracić jeszcze 400 zł na dojazd pracując na etacie. Do tego dochodzą z MOPSu pieniądze, darmowy opał, paczki z Caritasu - robota za minimum się nie opyla. I kopani są ci zarabiający 2 do 3 tys; bo muszą sponsorować patologię. Dobrym ludziom się utrudnia, bo ktoś musi sponsorować patoli.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ eda
ponad rok temu ocena: 57%  27
zazdrosc ci dupe ściska patola to z Ciebie więc nie obrażaj innych
~ chińczycy też czekają
ponad rok temu ocena: 72%  26
Tak ci pseudo biznesmani i bizneswomany jarocinscy płacą, że Polak nie przyjdzie i wezmą Ukraińców. Po co dać komuś 500 zł więcej na koniec miesiąca ?? Lepiej sobie wziąć w leasing nową furkę co DOROBKIEWICZE ?????
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gminnik
ponad rok temu ocena: 57%  25
Co tam tysiące... miliony panie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gminnik
ponad rok temu ocena: 64%  24
Oby tylko meczetu nie chcieli POBUDOWAĆ
~ Kierowca
ponad rok temu ocena: 83%  23
Zawsze dziwi mnie transliteracja wschodniosłowiańskich nazwisk na wzór języka angielskiego. Co to za imię "Yevhenii"? Nie można napisać normalnie "Jewgienij"?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nygusy
ponad rok temu ocena: 35%  22
Nie dziwie sie, bo Ukraincy czasem sa lepszymi pracownikami niz Polacy. Ciezko teraz znalezc kogos, kto bedzie pracowal nalezycie, dokladnie i bez pyskowania, przerw na papierosa za 10 min, lazenia w jedna i druga bez celu. Jestem w firmie, gdzie ekipa sklada sie z 8 osob, 3 pracuje nslezycie, reszta do wymiany. I te narzekania, ze pieniedzy brak... jak pracujesz tak Ci placa.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ chińczycy też czekają
ponad rok temu ocena: 89%  21
Jak zapłacisz nygusie 20 zł netto (na umowie o pracę) na godzinę, to i ludzie się znajdą, którzy będą pracować należycie, a nie tylko myślisz o nowej furce w leasingu i zatrudnianiu na czarno żebyś miał więcej w twojej kieszonce.
~ facepalm
ponad rok temu ocena: 76%  20
No tak są lepszymi bo nie chcą 12zł za godzinę tylko 5!! :/
~ mój nick
ponad rok temu ocena: 85%  19
Tych trzech pracujących należycie ile zarabia?
~ żalgadac
ponad rok temu ocena: 86%  18
Oni przyjeżdżają a my musimy wyjeżdżać... Sprawiedliwość, naiwne polaczki, a jakby przyszło co do czego to każdy środkowy palec pokaże. W moim miejscu gdzie się męcze 8 dni w tygodniu już rzadko słychać Polaka. Co jest przykre.. LUDZIE!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Babcia
ponad rok temu 17
Widzę że masz nowy kalendarz....oświetleniowy tydzień.....ciekawe
~ Kierowca
ponad rok temu ocena: 94%  16
To dlatego, że Polacy jeżdżą do Niemiec pracować za niemiecką płacę, a Ukraińcy przyjeżdżają do Polski pracować za polską płacę. Jakby w Polsce były niemieckie płace, a na Ukrainie polskie, to ani Polacy by nie wyjeżdżali do Niemiec, ani Ukraińcy do Polski.
~ zetmlot
ponad rok temu ocena: 90%  15
W urzędach też pracują lub będą pracowali jeżeli można by im mniej płacić niż miejscowym?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ `````````
ponad rok temu ocena: 67%  14
i co za grosze pracują ...i rynek pracy dla Polaków pie....dolą...bo my więcej niż oni nie zarabiamy ..dla nich to duża kasa a dlanas głodówka precz z nimi...]
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ anna
ponad rok temu ocena: 79%  13
Panie redaktorze jakie 122 osob pracuje , w jarocinie sa tysiace ukraincow
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ UKRAINIEC 500+
ponad rok temu ocena: 58%  12
JAKIE TYSIĄCE? MILIONY
~ W...
ponad rok temu ocena: 62%  11
mam nadzieję, że dostanę wizy i będę mogli pracować w Unii jak my. Tutaj jest wyzysk
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ taka prawda
ponad rok temu ocena: 0%  10
https://zapodaj.net/7e280113d1...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jan
ponad rok temu ocena: 83%  9
Ciekawe.....Bardzo ciekawe. Dla nich praca jest taka jakiej Polak nie chce. Czyli za 1500zl i orka po 10h. Jakim więc cudem tak sobie to chwalą? Żyć tu muszą,jedzenie kupują tu,a nie tam więc płacą tyle samo co my. Mieszkanie gdzieś wynajmują,ubrać też się muszą. Więc niech mi ktoś powie czy to kana galilejska czy może jednak pracują za dużo więcej niż minimum?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ aaa
ponad rok temu ocena: 60%  8
To jest normalne. Każdy wielki na nich narzeka. Większość Polaków sama kisi ogóra zagranicą i Ja również planuję wyjechać czym prędzej, mimo tego, że zarabiamy razem przeszło 5 tys., własne mieszkanie i samochód. To jest paranoja, żeby ledwo wystarczało pod koniec miesiąca. A gdzie jakieś wakacje? haha, okres zimowy i trzeba mieszkanie ogrzać, więcej prądu, więcej paliwa, absurd. Jak Wy żyjecie za 1500? Podziwiam. A to już nieprawda, że nasi przyjaciele z Ukrainy zarabiają 4 zł na godzinę. Te czasy minęły. To Polaczek nie pójdzie robić za 10, bo twierdzi, ze może więcej. Więcej to Ja mogę, gdy ruszę z biznesem i mam obawy, czy na początku się uda, bo opłaty są przerażające.
~ kalk
ponad rok temu ocena: 86%  7
Mają stawkę godzinową 9-10zł/h na rękę a nie miesięczną. Robią po 10h-12h na dobę bez dni wolnych.
~ zzz
ponad rok temu ocena: 55%  6
Za jakiś czas będzie z tego afera, jak się okaże że od nich nie są opłacane składki na zus i podatek (np z umowy cywilnoprawnej-wytyczne ministerstwa). Tańszy pracownik wypiera droższego polskiego od którego trzeba płacić. Taki to system.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jarociniak
ponad rok temu ocena: 85%  5
za ile robią ? w macdonaldzie dogadac sie nie da stawki dla nas to głodowe!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kfc
ponad rok temu ocena: 20%  4
19,50 zł brutto na próbnym. Mniej kosztują w opłatach niż nasi.
R E K L A M A
R E K L A M A