ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M ABS_A1

Projekt "Snutka łączy". Każdy może zostać dizajnerem z nową aplikacją

› Aktualności› Wydarzenia 5 miesięcy temu    9.01.2019
Lidia Sokowicz
komentarzy 0 ocen 5 / 100%
A A A
Uczestnicy warsztatów w Centrum Oświatowo-Kulturalnym w Potarzycy z zaprojektowanymi przez siebie torbamiUczestnicy warsztatów w Centrum Oświatowo-Kulturalnym w Potarzycy z zaprojektowanymi przez siebie torbami fot. Materiały organizatora

Aplikacja snutka.pl to pierwszy taki program w Polsce. Hafciarkom ułatwi pracę przy tworzeniu nowych serwetek, a młodzieży pozwoli na zabawę w dizajnera. Dzięki temu tradycyjne motywy z Goliny koło Jarocina przetrwają w innej, nowoczesnej formie.

 

 

 

Co zrobić, by snutka golińska przetrwała? Trzeba zainteresować nią młodych ludzi i pokazać jak może inspirować współczesny dizajn. Takie wyzwania postawili sobie autorzy projektu - Agnieszka Grygiel i Radek Żyto ze Stowarzyszenia „Nasza Wspólnota” w Golinie. Razem z Muzeum Regionalnym w Jarocinie i Archiwum Państwowym w Poznaniu - zdigitalizowali oryginalne serwetki i wykorzystali ich motywy. Teraz inspirując się snutką można tworzyć zupełnie nowe wzory. Potem wystarczy je wydrukować. Aplikacja dostępna jest na stronie http://snutka.pl.

Na warsztatach, które zorganizowano dla młodzieży z Potarzycy i Goliny, powstało kilkadziesiąt toreb z takim nadrukiem. Są praktyczne i promują snutkę nawet na zakupach. Stowarzyszenie chce zachęcić też nauczycieli do korzystania z aplikacji na zajęciach z informatyki, sztuki i historii regionu. Mają również zamiar budować markę wsi wokół tego niezwykłego dziedzictwa, którego początki sięgają XIX wieku. Spotkanie w ramach projektu odbyło się także w Klubie Seniora w Golinie. Aplikacja i powstające przy jej użyciu projekty wykorzystywane póżniej do zdobienia koszulek, poduszek czy toreb została bardzo pozytywnie oceniona przez panie, które zajmują się na co dzień klasycznym rękodziełem.

 

Projekt „Snutka łączy” powstał w ramach programu Kultura Cyfrowa i jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Stowarzyszenie „Nasza Wspólnota”. Gmina Jarocin wspomogła jego realizację kwotą 10 tysięcy złotych.

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęła "Gazeta Jarocińska" i portal jarocinska.pl.

+ 5 głosów: 5 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!