ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 Adecco

Prezydent odznaczył generała. Medal odebrał wnuk

› Aktualności› Wydarzenia 5 miesięcy temu    10.01.2019
Lidia Sokowicz
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
 fot. Jakub Sitkowski/KPRP

Pochodzący z Mieszkowa generał brygady Stanisław Taczak został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. Honorowe odznaczenie z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy odebrał wnuk generała, Jerzy Gogołkiewicz podczas centralnych obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu.

 

 

Prezydent RP Andrzej Duda uhonorował Orderami Orła Białego pośmiertnie dwóch dowódców Powstania Wielkopolskiego: generała brygady Stanisława Taczaka - pierwszego przywódcę Powstania Wielkopolskiego oraz generała broni Józefa Dowbor-Muśnickiego - Dowódcę Powstania Wielkopolskiego od 16 stycznia 1919 roku do jego zakończenia.

 

[ZOBACZ TEŻ] PARK IMIENIA MAJORA ZBIGNIEWA HRABIEGO OSTRORÓG-GORZEŃSKIEGO PODWOI SWOJĄ POWIERZCHNIĘ

 

Order nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla RP, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele innych państw. W imieniu pochodzącego z Mieszkowa Stanisława Taczaka, order odebrał wnuk generała - Jerzy Gogołkiewicz. Odznaczenie zostało wręczone osobiście przez prezydenta Andrzeja Dudę, który uczestniczył w ogólnopolskich obchodach 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Obecna była także delegacja z Jarocina z burmistrzem Adamem Pawlickim na czele.

 

Jerzy Gogołkiewicz co roku na początku listopada uczestniczy w uroczystościach z okazji Święta Niepodległości. Nagrodzie burmistrza, która przyznawana jest osobom, które mają szczególne zasługi dla Ziemi Jarocińskiej w różnych dziedzinach m.in. w kulturze, oświacie czy gospodarce, patronuje generał Stanisław Taczak. Laureaci na pamiątkę otrzymują statuetkę będącą miniaturką pomnika pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego, który znajduje się na rynku w Mieszkowie.  

 

SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ NA TEMAT POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO [QUIZ TUTAJ]

 

- Powstanie Wielkopolskie było i jest fundamentem odrodzonej Polski. Było i jest fundamentem niepodległości - podkreślił prezydent Andrzej Duda. - Jesteśmy dziś tu, w Poznaniu, w Wielkopolsce, by z dumą krzyczeć: Cześć i chwała bohaterom! Nie byłoby II Rzeczypospolitej, w jej ostatecznym kształcie, gdyby nie determinacja, odwaga, bohaterstwo oraz dziesięciolecia pracy Wielkopolan.

 

JAK WYGLĄDAŁY JAROCIŃSKIE OBCHODY 100. ROCZNICY POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO [ZOBACZ TUTAJ]

 

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Wlkp
5 miesięcy temu ocena: 100%  1
Nareszcie się o tym mówi! Cześć i chwała bohaterom!!!!! Cześć ich pamięci!!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji